Singapur merkezli girişim tak A Serisi fonlama turunda 9 milyon $ güvence altına aldı. Şirket, doğrudan tüketiciye (D2C) markalar için web sitesi yapmaktan ödeme sistemi kurmaya ve pazarlama yönetiminden nakliye, depolama ve lojistiğe kadar eksiksiz bir e-ticaret destek hizmetleri yelpazesi sunuyor. Diğer bir deyişle Plugo, D2C üye işyerlerinin ürünlerine odaklanmasını sağlar ve diğer süreçleri destekler.

A Serisi turu, BonAngels Ventures Partners, Access Ventures, Mahanusa Capital, Prodigy Investment ve Pearl Abyss Capital’in katılımıyla Altos Ventures tarafından yönetildi. Şirket sorulduğunda değerlemesini açıklamadı.

Plugo’nun kurucu ortağı ve CEO’su KyungMin Bang, girişimin Ar-Ge ekibini güçlendirmek ve daha fazla mühendis işe almak için gelirleri kullanmayı planladığını ve şu anda yaklaşık 30 kişiyi istihdam ettiğini sözlerine ekledi.

Bang, Plugo’yu iki ay önce kurdu. beş kurucu üye. Endonezya’da yaklaşık 200 D2C markası şimdiden Plugo’nun beta hizmetini kullanmaya başladı. Endonezya ve Güney Kore’de ofisleri bulunan Singapur merkezli girişim, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde resmi olarak Endonezya’da hizmete başlamayı planlıyor.

Bang, TechCrunch’a verdiği demeçte, şirketin önümüzdeki 12 ay boyunca Güneydoğu Asya’daki en büyük pazarlardan biri olan Endonezya pazarına odaklanmak ve ardından Malezya, Vietnam, Tayland ve Filipinler gibi diğer Güneydoğu Asya ülkelerine genişlemek istediğini söyledi. Endonezya merkezli dahil olmak üzere bir dizi lojistik şirketi ile ortaklık kurdu. JNE Ekspres, SiCepat ve J&Tve gibi bir ödeme noktası NicePay EndonezyaBang kaydetti.

Bir seri girişimci olan Bang, Endonezya’nın D2C pazarını gerçekleştirdikten sonra Endonezya’daki D2C markaları ve satıcılarına çevrimiçi mağazalar kurmaları için uçtan uca bir yönetim sistemi sunmak için ilham aldı. ülkedeki toplam e-ticaretin %1’inden azını oluşturuyorgelişmekte olan ancak hızlı büyüyen.

Bang, Endonezya’nın D2C pazarının, önümüzdeki yıllarda artan genç nüfus ve ülkedeki akıllı telefon kullanıcılarının hızlı penetrasyonu da dahil olmak üzere dördüncü en büyük nüfus büyüklüğü ile büyük bir büyüme potansiyeline sahip olmasının beklendiğini belirtti.

“Yerel işletmeler [in Indonesia] Bang, e-ticaret ekosistemindeki yenilikler ve tüketici davranışındaki dinamik değişiklikler nedeniyle dijital teknolojiyi benimsemelerini hızlandırdı” dedi. Bang, Endonezya’da D2C platformlarının, son on yılda e-ticaret pazarına hakim olan işletmeden tüketiciye (B2C) platformundan e-ticaret endüstrisinde yeni bir trend haline geldiğini açıkladı.

Başlangıç, Güneydoğu Asya’daki Shopify gibi e-ticaret oyuncularına meydan okumayı hedefliyor. “Muazzam bir potansiyele sahip olduğumuza inanıyorum çünkü büyümek için hala çok alan ve büyük boşluklar var. [in the D2C business] Shopify gibi büyük e-ticaret devlerinin henüz hitap edemediği [in Southeast Asia]. Örneğin, özellikle bölgedeki MSME’ler gibi küçük tüccarlar için özelleştirilmiş hizmetler sunabilir ve onları çevrimiçi satış yapmaları için destekleyebiliriz,” dedi Bang.

Access Ventures’ın kurucusu ve genel ortağı Charles Rim, “Plugo’nun doğuşu için zamanlamanın mükemmel olduğuna inanıyoruz, çünkü e-ticaret ortamı, hem hevesli satıcılara hem de tüketicilere fayda sağlayan olumlu bozulmayı besleyecek türbülans yaşıyor,” dedi. Beyan.

Bang daha önce iki girişimden çıkmıştı: Singapur’un e-ticaret Sea’sinin 2021’de satın aldığı Endonezya e-ticaret sağlayıcısı TokoTalk operatörü CodeBrick Pitchbook başınave Korece PC çevrimiçi oyunu J2MSoft (J2M), Electronic Arts 2008’de satın alındı. (Göre Aisa’da Tech tarafından hazırlanan bir raporSea, daha geniş ekonomik belirsizliğin ortasında maliyetleri azaltmak amacıyla Ekim ayından bu yana TokoTalk hizmetini kapatmıştır.)

Altos Ventures’ın ortağı Moon-Suk Oh yaptığı açıklamada, “Plugo’nun misyonu, topluma olumlu katkıda bulunurken önemli ekonomik değer yaratma misyonumuzla örtüşüyor” dedi. “Plugo, Endonezya’da e-ticaretin geleceğini dönüştürecek eşsiz bir dijital yetenekler paketi sunuyor.”genel-24