Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA), sakinlerini kripto ile ilişkili finansal risklerden korumak amacıyla kripto ticareti sunan tüm platformların uyması gereken bir dizi kural açıkladı. Küresel kripto topluluğu, geçen ay FTX kripto borsasının düşüşünün ardından yaşanan büyük sarsıntının üstesinden gelmeye çalışıyor. Bu kuralların bir parçası olarak Kanada, ülke sakinlerine ‘marj veya kaldıraç ticareti’ sunan kripto borsalarına yasak getirdi.

Marj ticaretinde, kullanıcıların bir borsadan borç para almasına ve bunu ticaret yapmak için kullanmasına izin verilir. Bu, tüccarların kripto varlıklarına sahip olduklarından daha fazla yatırım yapmalarına olanak tanır ve bu da karlı sonuçlar getirebilecek veya getirmeyebilir.

Kanada yakında kayıtsız kripto şirketlerinin ayrıntılarını ifşa etmesi ve mali düzenleyiciye bir ön kayıt taahhüdü (PRU) sunması için bir son tarih yayınlayacak.

Şirketler, Kanada yasalarına uygun olduklarına dair kefil olmak zorunda kalacaklar. CSA ayrıca, Kanadalılar tarafından erişilebilen uluslararası borsaların bile menkul kıymetler düzenlemesinin bir parçası olarak bu kurallara uyması gerekeceğini açıkladı.

“Bu taahhütleri veren kripto ticaret platformları, diğer şeylerin yanı sıra, Kanadalı müşterilerin varlıklarını uygun bir emanetçi ile tutma ve bu varlıkları platformun özel işinden ayırma gerekliliklerini ve aynı zamanda bir yasaklamayı içerecek olan genişletilmiş hüküm ve koşullara uymayı kabul eder. herhangi bir Kanadalı müşteri için marj veya kaldıraç sunmak” resmi açıklama CSA okumasından.

Kripto firmaları, Kanadalı müşterilerin varlıklarını depolamak için emanetçiler seçmek zorunda kalacak. Sorumluların Kanada, ABD veya benzeri yargı bölgelerindeki bir mali düzenleyici tarafından düzenlenmesi gerekecektir.

Kripto pazarındaki son olayların ardından CSA, Kanada’da faaliyet gösteren platformlar için mevcut gereksinimleri genişleterek kripto ticaret platformlarının gözetim yaklaşımını güçlendiriyor. Bu önlemlerin benimsenmesine rağmen, kripto varlıklar veya kripto varlıklarla ilgili finansal ürünler yüksek riskli yatırımlardır. Kanadalı yatırımcılara kriptoya yatırım yapmadan önce dikkatli olmaları ve kayıtlı bir yatırım danışmanından tavsiye almayı düşünmeleri isteniyor.”

Kanada da bu noktada stablecoinlerin kendi pazarındaki rolünü yakından inceliyor.

Yakın tarihli bir ankette, Kanada’nın Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu söz konusu Kanadalıların yüzde 13’ünün şu anda kripto para birimi veya misli olmayan tokenler (NFT’ler) gibi dijital varlıklara sahip olduğu.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8