Geçen gün Xiaomi, şu eski efsaneyi çürüttü: Çizilmiş akıllı telefonunuzun ekranına diş macunu masajı yapmak, camı orijinal bozulmamış durumuna geri getirecektir. #XiaomiAcademy olarak hashtag’lediği bir dizi kısa biçimli YouTube videosunda şirket, mobil cihazlarla ilgili birçok söylenti ve efsaneye gerçeği getirmenin peşinde. ?”
Yani Xiaomi, Tesla bobini kullanarak bir deney kurdu. Hayır, bunun Elon Musk ve onun otomobil şirketi Tesla ile hiçbir ilgisi yok. Bir Tesla bobini, düşük akımlı, alternatif akımlı elektrik üretmek için kullanılan bir transformatör devresidir. 1891’de sürücüsüz arabalarla hiçbir ilgisi olmayan Nicholas Tesla tarafından icat edildi. Tesla bobini, Xiaomi tarafından bu deneyde şimşeği simüle etmek için kullanılıyor.
Klipte bir Xiaomi 12S modeli gibi görünen yere çarpan “yıldırım” ile telefonun herhangi bir kesinti veya sorun olmadan video oynatmaya devam ettiğini görebilirsiniz. Elektrik çarpması da aynı ahize tarafından yapılan telefon görüşmelerinin kalitesini etkilemedi. Xiaomi’nin dediği gibi, “Bu, gök gürültülü fırtınaların akıllı telefonların kullanımını etkilemediğini kanıtlıyor.”

Peki bu söylenti nereden çıktı? Xiaomi, insanlar “eski moda” kablolu telefonlar kullandıklarında, yıldırımın teller tarafından iletilmesi konusunda endişeler olduğuna dikkat çekiyor. Bir fırtına sırasında kablolu telefonlarını kullanırken insanlar öldü. Bir örnekte, 1985’te New Jersey’li bir genç, yıldırımın telefon kablosundan elektrik dalgalanmasına neden olması sonucu öldü. Elektrik kulağına girdi ve kalbinin durmasına neden oldu.

Ancak ortaya çıktığı üzere, akıllı telefonlar yüksek frekanslı elektrik kullanırken, yıldırımların çoğu düşük frekanslı elektrikten oluşuyor. Bu, akıllı telefonunuzdan gelen sinyalleri etkileyen yıldırım olasılığının “nispeten düşük” olduğu anlamına gelir.

Ancak içerideyseniz ve cep telefonunuzu kullanıyorsanız, bir fırtınanın cihazın sinyal gönderip alması üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.telefon-1