Elon Musk'ın Twitter profilinden bir görsel.  tweet okuma "Evet!!!" Musk tarafından gösterilmektedir.

Twitter CEO’su Elon Musk, @ElonJet’in yaratıcısı ve operatörü Jack Sweeney’e karşı harekete geçtiğini söyledi.
İllüstrasyon: Scott Olson (Getty Resimleri)

Twitter CEO’su ve sahibi Elon Musk, özel uçağını takip eden ve uçuş bilgilerini @ElonJet başlığı altında sosyal medyada yayınlayan Central Florida Üniversitesi öğrencisi Jack Sweeney hakkında yasal işlem başlatıyor.

Musk, Çarşamba akşamı sosyal medya platformundan saatler sonra Twitter’da niyetini açıkladı kalıcı olarak askıya alındı @ElonJet hesabı ve Sweeney’nin kişisel hesabı. Musk bir tweet’te, “çılgın bir takipçinin” 2 yaşındaki oğlu X’in Salı gecesi Los Angeles’ta bindiği arabayı takip ettiğini söyledi. Failin, arabanın hareket etmesini engellediği ve kaportasına tırmandığı bildirildi.

Musk, “Dün gece Los Angeles’ta lil X’i taşıyan arabayı (ben olduğumu sanan) çılgın bir takipçi takip etti ve daha sonra arabanın hareket etmesini engelledi ve kaportaya tırmandı” dedi. yazdı. “Aileme zarar verilmesini destekleyen Sweeney ve kuruluşlara karşı yasal işlem başlatılıyor.”

Milyarder daha sonra, siyah bir kapüşonlu ve yarı kapalı bir kar maskesi ve plakasını giyen fail olduğu iddia edilen kişinin bir videosunu yayınladı. 120 milyondan fazla takipçisine kişiyi veya arabayı tanıyıp tanımadıklarını sordu.

Ayrıca Musk Çarşamba günü de bir değişiklik ortaya çıkardı Twitter’ın gerçek zamanlı bilgilerin paylaşımına ilişkin politikasına, “herhangi birinin gerçek zamanlı konum bilgisini ifşa eden herhangi bir hesap askıya alınacaktır.” Twitter sahibi, bir kişinin gerçek zamanlı konumunu paylaşmanın “fiziksel güvenlik ihlali” olduğunu söyledi.

Milyarder, gerçek zamanlı konum bilgilerine sahip sitelere bağlantı gönderen hesapların da yasaklanacağını açıkladı.

@ElonJet’e ne oldu?

Twitter’daki @ElonJet hesabının geleceğine ilişkin gerilim, Musk’a ait sosyal ağda son günlerde yaşanan en son skandal oldu. Drama, Sweeney Twitter’ı @ElonJet’i gölge yasaklamakla suçladı geçen hafta sonu. Pazartesi günü Sweeney, @ElonJet’in görünürlüğünü geri kazandığını söyledi ve bu da onu Twitter’ın rotasını tersine çevirdiğine inandırdı. Durum böyle değildi. Bunun yerine, bir roller coaster yolculuğunun başlangıcıydı.

Çarşamba günü erken saatlerde, kullanıcılar @ElonJet hesabının askıya alınmıştı, Sweeney daha sonra bunu onayladı. Çarşamba akşamı, @ElonJet tweet atarak kısaca geri döndü: “Merhaba Bekle? Gecikme ne kadar @elonmusk… saat demek? iyi tanımlanmış bazı kurallara ihtiyacımız var.”

Saatler sonra @ElonJet ve Sweeney’nin kişisel Twitter hesabı tekrar kalıcı olarak askıya alındı.. Öğrencinin Drake, Jeff Bezos ve Taylor Swift gibi yüksek profilli kişileri takip etmeye adanmış diğer uçak izleyicileri de askıya alındı.

Musk’ın @ElonJet’i yasaklama kararı, “ifade özgürlüğü” adına hesabı yasaklamayacağını söylemesinden yaklaşık bir ay sonra geldi. Onun tweetlenen taahhüt hesabın yasaklanmaması için artık Musk’ın konuyla ilgili takla attığına işaret eden bir Topluluk Notu var.

Twitter CEO’su 6 Kasım’da “İfade özgürlüğü taahhüdüm, doğrudan bir kişisel güvenlik riski olmasına rağmen, uçağımdan sonra hesabı yasaklamamaya kadar uzanıyor” diye yazdı.

Musk ve Sweeney arasındaki tarih nedir?

Musk’ın Sweeney ile sığır eti Ocak ayına kadar uzanır Bu yılın, öğrenciye Twitter’da bir “güvenlik riski” olduğu için @ElonJet hesabını kapatmasını istemek için mesaj gönderdiğinde. O sırada Musk, “çılgın insanların” uçuşlarını takip etmesini istemediğini belirterek Sweeney’e hesabı silmesi için 5.000 dolar teklif etti.

Musk öğrenciye “Bir kaçık tarafından vurulma fikrini sevmiyorum,” dedi.

Sweeney, Musk’ın teklifini reddetti ve bunun yerine milyarderden 50.000 $ istedi ve bunu üniversite için ödeyebileceğini veya belki de bir Tesla Model 3 satın alabileceğini söyledi. Öğrenci ayrıca Musk’ın hesabı kapatması karşılığında kendisine staj teklif edebileceğini önerdi. Musk bu seçeneklerin hiçbirini beğenmedi ve Sweeney’i Twitter’da engelledi.

Sweeney başlangıçta Musk’ın uçağını takip etmeye başladı çünkü o hayranıydı milyardere ait. Yöntemleri alçakça olmaktan uzaktır. Sweeney’nin takip cihazı, halen mevcuttur. Facebook ve instagrambilgilerini kullanır ADS-B değişimifarklı uçaklardan halka açık transponder verilerini toplayan bir hobi sitesi.

öğrenci anlattı New York Times Çarşamba günü Musk’ın izleyicisinin oluşturduğu güvenlik riskleri hakkındaki görüşünü paylaşmadığını söyledi.

Sweeney, “Birisi bir şey yapmak isterse, bensiz yapabilir,” dedi.

genel-7