Düzenli olarak e-posta gönderen herkes, CC ve BCC kısaltmalarını kesinlikle duymuştur – ancak gerçekte ne anlama geliyorlar ve bunları nasıl doğru kullanıyorsunuz? TECHBOOK açıklıyor.

Birden fazla alıcıya e-posta göndermek istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır. Belki de yapılacak en bariz şey, e-postanın gitmesi gereken tüm e-posta adreslerini Alıcı altına girmektir. Ancak, bu yalnızca e-postanın özellikle bu insan grubuna yönelik olması durumunda yapılmalıdır ve hatta bir yanıt beklenebilir. Ancak, birçok e-posta bilgi için diğer alıcılara gönderilmektedir. Bunun için e-postalar için CC ve BCC seçenekleri bulunmaktadır.

Bu, e-postalar için CC anlamına gelir

“CC” kısaltması, kelimenin tam anlamıyla “karbon kopya” veya Almanca – karbon kopya anlamına gelir. Bilgi sekmesine yerleştirildiğiniz bir e-posta alırsanız, bu genellikle şu anlama gelir: E-posta doğrudan size gönderilmez, yalnızca bilgi veya bilgi sağlama amaçlıdır. Temel olarak bir kopya alırsınız.

Bazı posta yazılımı sağlayıcıları da işlevleri farklı şekilde adlandırır. Dolayısıyla, CC yerine kopya kelimesi görüntülenebilir.

CC’de aynı anda birkaç kişiye e-posta gönderirken önemlidir: Tüm alıcılar mesajın kime gönderildiğini görebilir. Burada her zaman biraz dikkatli olmalısınız – bazı alıcılar, e-posta adreslerinin posta listesi aracılığıyla iletilmesini kabul etmeyebilir. Bu nedenle işlev, örneğin ekip çalışması için veya arkadaş çevrenize bir e-posta gönderiyorsanız kullanışlıdır. Örneğin, farklı şirketlerin temsilcilerine gönderilen basın bültenleri veya diğer e-postalar hiçbir koşulda CC aracılığıyla gönderilmemelidir. Girilen tüm kişiler herkes tarafından görülebilir. Bu nedenle BCC işlevi, veri korumaya uygun bir karbon kopya için daha uygundur.

Bu, e-postalarda BCC anlamına gelir

“BCC” kısaltması, “kör karbon kopya” anlamına gelir. Almancaya çevrildi – kör kopya. Bir e-posta alırsanız ve BCC’ye ayarlıysanız, CC’de olduğu gibi mesajın bir kopyasını da görürsünüz – tek fark, e-postayı BCC’de başka kimlerin aldığını görememenizdir. Aynı şekilde, BCC aracılığıyla e-postayı kimin aldığını herkes göremez. Elbette CC alıcılarını, normal alıcıları ve göndereni görebilirsiniz. Ancak BCC, bireysel BCC alıcılarının mahremiyetini bu şekilde korur. Ve BCC kısaltmasıyla bile, üç harf yerine Almanca çeviri, yani “kör kopya” kullanılmış olabilir.

Videoda iPhone için pratik bir e-posta hilesi bulabilirsiniz:

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşime geçmek veya bu ağlardan içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

E-postalarda CC ve BCC nasıl etkinleştirilir?

Prensip olarak, Microsoft Outlook, Web.de, Gmail veya GMX olsun, her sağlayıcı bu işlevi sunar. Ancak bazen onları hemen bulmak o kadar kolay olmuyor.

Microsoft Outlook’ta varsayılan olarak yalnızca CC görünür. BCC’yi etkinleştirmek için yeni bir e-posta açın, “Seçenekler” sekmesine gidin ve oradan seçin.

Sadece BBC simgesine tıklayın ve çizgi görünecektirFotoğraf: TECHBOOK

Ayrıca ilginç: Uzmanlar eleştiriyor: Tanınmış posta uygulamaları e-postaları ve adresleri okuyor

GMX ve Web.de ile önce sekmeyi açmalısınız. Bunun için alan sağda “Gönder” düğmesinin altında bulunabilir. Bu, terimlerin farklı olabileceği diğer birçok sağlayıcı için de geçerlidir: Örneğin Mail.de, işlevleri “kopya” ve “gizli kopya” olarak adlandırır.

Bu aynı zamanda Gmail ile de çalışır, CC ve BCC yazı tipine bir tıklama istenen alanı açar. Aynısı Yahoo Mail için de geçerli. Bu ayar, diğer posta sağlayıcıları için benzer şekilde çalışır.genel-25