Berlin Uluslararası Film Festivali, Panorama ve Generation kenar çubuklarında 2023 edisyonunda gösterilmek üzere seçilen ilk filmleri açıkladı.

Dizilişler arasında Willem Dafoe, Alicia Silverstone ve Beyaz Lotus yıldız Sydney Sweeney ve diğerlerinin yanı sıra Ukrayna, Yemen ve İran’dan özellikler içeren geniş bir coğrafi aralık.

Ira Sachs’ın yolcularBen Whishaw, Adèle Exarchopoulous ve Alman aktör Franz Rogowski’nin yer aldığı Paris’te geçen bir drama Avrupa prömiyerini Berlin’deki Panorama’da yaparken, Jennifer Reeder’in yönettiği Fail“Kanlı bir reşit olma hikayesi” olarak tanımlanan ve Silverstone, Christopher Lowell ve Kiah McKirnan’ın yer aldığı, dünya prömiyerini Berlin’de yapacak.

Sık sık Berlinale katılımcısı olan Dafoe, soğuk Alman başkentine İçeri Yunan yönetmen Vasilis Katsoupis’ten, bir işin ortasında gösterişli bir New York çatı katında mahsur kalan bir sanat hırsızını canlandırıyor.

Belgesel tarafında Ukrayna filmi Demir Kelebekler Avrupa prömiyerini Panorama’da yapacak olan yönetmen Roman Liubyi’nin ilgi çekeceği kesin. Film, 2014 yılında Malezyalı yolcu uçağı MH17’nin Rusya destekli Ukraynalı ayrılıkçılar tarafından Ukrayna’nın doğusunda düşürülmesini konu alıyor. Sergi, “Rus savaşının mekanizmalarını açığa çıkarmayı” vaat ediyor.

Berlin’e giden ABD oyunları arasında gerçeklikyapımcının ilk yönetmenlik denemesi Beyaz Lotus ve öfori yıldız Sweeney, 2016 ABD seçimlerine Rusya’nın müdahalesi hakkında bir istihbarat raporunu sızdırdığı için beş yıl hapis cezasına çarptırılan NSA muhbiri Reality Winner rolünde.

Gençlik ve çocuk filmlerinin Nesiller bölümünde, 2023 dünya prömiyerleri arasında Meksika-ABD ortak yapımı yer alıyor Adolfo yönetmen Sofia Auza’dan; Jow Zhi Wei’nin özelliği Yarın Uzun Bir Zamanve Belçika-Hollanda filmi Deniz Pırıltısı Domien Huyghe’dan.

alacakaranlık ve Sils Maria’nın Bulutları Berlin’in ana bölümünde yer alan filmleri değerlendirecek olan 2023 Berlinale Yarışması jürisinin başkanlığını yıldız Kristen Stewart yapacak. 73. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ayrıca, yaşamı boyunca yaptığı çalışmalardan dolayı onursal bir Altın Ayı alacak olan yönetmen Steven Spielberg’e bir saygı duruşu da yer alacak.

73. Berlinale 16-26 Şubat 2023 tarihlerinde gerçekleşecek.

Gelmek için daha fazla…sinema-2