Apple’ın, şebekeden bağımsız iPhone kullanıcılarının uydu aracılığıyla yardım aramasına izin veren yeni “Acil SOS” hizmeti, muhtemelen ilk başarılı kurtarma operasyonuna, kesinlikle canlı olarak belgelenen ilk operasyona yol açtı.

Montrose Arama ve Kurtarma Ekibi ile ilgili olarakOperasyonu yürüten iki kişi, dün öğleden sonra Angeles Ulusal Ormanı’ndan geçen bir araçtaydı ve arabaları yoldan çıkıp “yaklaşık 300′ dağın yamacından çıktı.” Çarpma, ön tamponu arabadan ayırmaya yetecek kadar ciddiydi ve araba daha sonra otoyolun çok altındaki dar bir vadiye yuvarlanmış veya kaymış gibi görünüyor.

Hücre kapsama alanı olmadan (ormanın yaklaşık 30 km içindeydiler) ve muhtemelen yaralı olan ikili, Eylül ayında iPhone 14 ve 14 Pro için tanıtılan yeni uydu iletişim hizmetini denemeye karar verdi.

Hizmet, kullanıcıların telefonlarını geçmekte olan ortak bir uyduya doğrultmalarını gerektirir ve bir bağlantı kurulduğunda, birinin yaralanması gibi herhangi bir koşulla birlikte konumları gönderilir. Mesaj, daha sonra ilgili makamlara – bu durumda LA İlçesi itfaiyesine, şeriflere ve Montrose’daki SAR ekibine – ileten bir aktarma hizmetine gider. (Deneyimin sonundan itibaren nasıl olduğunu görmek için ekiple iletişime geçtim ve yanıt alırsam güncellenecektir.)

Kurtarma ekibi, “Çağrı merkezi bize kurbanlar için doğru bir enlem ve boylam verdi” diye yazdı. “[Helicopter] Rescue 5, kurbanların yerini belirlemeyi ve bir sağlık görevlisi yerleştirmeyi başardı. Sağlık görevlisi, 20’li yaşlarında bir erkek ve kadın olan hastaların hafif ila orta derecede yaraları olduğunu öğrendi. Helikopter, kurbanları kanyonun dışına çıkarabildi ve onları yerel bir bölge hastanesine nakletebildi.”

Apple’ın hizmeti, insanların yakında uyduları doğrudan telefonlarından kullanabilmelerinin birkaç yolundan yalnızca biridir. Lynk, SMS ve acil durum uyarısı amacıyla düzenli veri alışverişi sözü veriyor ve T-Mobile, aboneler için de buna benzer bir şey sağlamak için Starlink ile ortaklık yapıyor.

genel-24