Diyelim ki iPad’inizde bir belge veya not yazıyorsunuz ve arkadaşınız Tim’in adını her yazdığınızda, onun yerine yanlışlıkla Tom’u yazdığınızı fark ediyorsunuz (yani, kapat onunla arkadaş). Tüm belgeyi veya notu gözden geçirebilir ve bulduğunuz her yazım yanlışını manuel olarak düzeltebilirsiniz. Ama ya bu belgede tek bir “Tom” bile bırakmak sizi çok utandıracaksa?

Apple Destek kısa süre önce iPad kullanıcılarına bunun gibi bir gafın “bul ve değiştir” kullanılarak ne kadar kolay düzeltilebileceğini gösteren bir video yayınladı. Öncelikle, tabletinizin iPadOS 16 çalıştırdığından emin olmanız gerekir. Değilse, adresine giderek güncellemeniz gerekir. Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi. Bu tamamlandığında, belgeye veya nota gidin ve değiştirmek istediğiniz kelimeyi bulun (bu durumda bu kelime “Tom”dur) ve ona iki kez dokunun. Kelimenin üzerinde birkaç seçenek içeren bir açılır pencere göreceksiniz. “Seçimi Bul” üzerine dokunun.

Bir sonraki adım, sanal klavyenin üzerindeki büyüteç simgesine dokunmaktır. Küçük bir açılır menü görünecektir. Bul ve Değiştir’e dokunun; Değiştir alanına, seçilen kelimeyi değiştirmek istediğiniz kelimeyi yazın. Bu durumda, Tom’u Tim ile değiştireceğiniz için “Tim” yazın. Klavyenin hemen üstündeki Değiştir’e dokunun ve değiştirmek istediğiniz kelimeyi (yine bu durumda “Tom”) sarı renkle vurgulanmış olarak belgede veya notta her gördüğünüzde, Değiştir’e dokunun. Bunu her yaptığınızda, Tom adı Tim ile değiştirilecektir. İşiniz bittiğinde, klavyenin hemen üstündeki “Bitti” kelimesine dokunun.

Ve işte bu. Bu, her yanlış kelime yazdığınızda, bir kelimeyi yanlış yazdığınızda, birinin adını yanlış anladığınızda ve daha fazlasını yaptığınızda iki adımda silip yeniden yazmak zorunda kalmadan iPad’inizde düzeltmeler yapmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bu yüzden, bir dahaki sefere iPad’inizde yanlışlıkla birden çok kez yazdığınız bir şeyi düzeltmek için bir düzeltme yapmanız gerektiğinde bu hızlı düzeltmeyi unutmayın.telefon-1