Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 8 etkileyiciyi borsa dolandırıcılığıyla suçladı. Düzenleyiciye göre, sahip oldukları topluluklarını Twitter ve Discord’da kandırdı hisse senedi fiyatını manipüle etmek için.

Borsa dolandırıcılığıyla suçlanan ünlüler

Düzenleyici, değeri 100 milyon doları aşan hisse senedi dolandırıcılığıyla bağlantılı olarak 8 ABD’li etkileyiciyi suçladı. Bu etkileyiciler kendilerini “ deneyimli borsacılar “. Gerçekte, sadece yaptılar popülerliklerini kullan belirli hisse senetlerinin değeri üzerinde oynamak. Twitter ve Discord, bu dolandırıcılıkla bağlantılı olarak fenomenler tarafından en çok kullanılan iki platform oldu.

aynı kategoride

Twitter Blue, Elon Musk tarafından yeniden kullanıma sunuldu

Bercy, etkileyicilerin uygulamalarını düzenlemek isterken, dünya çapında dolandırıcılık artıyor. Bu tür borsa dolandırıcılığının bir adı vardır: ” pompala ve boşalt “. Bu üç aşamada gerçekleşti. İlk olarak, etkileyiciler oldukça düşük bir maliyetle hisse satın alıyorlardı. Daha sonra fiyat hedeflerini ve olumlu şirket haberlerini duyurarak bu eylemleri topluluklarına tanıttılar. Son adım: hisselerin satışı, kar ile abonelerinin kitlesel satın alımı sayesinde elde edildi.

Bu 8 etkileyici “olmasa da İnternetteki büyük isimler düzenli olarak gönderi paylaştıkları tüm platformlarında 2 milyondan fazla takipçi topladılar. zenginlik resimleri, spor arabalar ve egzotik manzaralar dahil. Suçlanan etkileyiciler arasında “ PJ Matlock gerçek adı Perry Matlock’tur. Bu iddianamenin ardından 14 Aralık Çarşamba gününden itibaren hesaplarını dondurdu. Twitter hesabının hala 340.000 takipçisi vardı.

Çevrimiçi adı “” olan Daniel Knight Dip Tanrı “, sahip olmakla suçlandı” iddia edilen sisteme yardım ve yataklık etti bir podcast’e ortak ev sahipliği yaptıktan sonra kim promosyon yapıyordu SEC soruşturmasına dahil olan etkileyiciler. Diğer sanıklar ise “” takma adıyla tanınan Edward Constantin. BayZackMorris », Thomas Cooperman veya « ohheytomy “, Gary Deel, adı” MysticMac ” Twitter’da “ takma adıyla tanınan Mitchell Hennessey Hugh Henne », Stefan Hrvatin veya « LadeBackk » ve « olarak bilinen John Rybarcyzk Stok Keskin Nişancı “.

Her birinin en az Twitter’da 100.000 takipçi. SEC ayrıca Adalet Bakanlığı’nın Dolandırıcılık Bölümü ve Amerika Birleşik Devletleri Güney Teksas Savcılığı tarafından suç duyurusunda bulunulduğunu da söyledi. Discord’da “adlı bir oda Atlas Ticaret “, özellikle ilgili etkileyiciler tarafından birçok İnternet kullanıcısını manipüle etmek için kullanılmıştı. Çarşamba sabahı, bu şovda birden fazla vardı 233.000 üye. Bu muhtemelen dolandırıcılık için ana forumdu.genel-16