Yarı iletkenlerin ihracatına ve bunların Çin’de üretilmesine izin veren aletlere kısıtlamaların gelmesiyle Biden yönetimi, Orta Krallık’ı boğmak istiyor. Son günlerde, Alibaba’nın elektronik bileşenler Arm konusunda uzmanlaşmış İngiliz grubun en son Neoverse V yongalarının tasarımlarına erişimi önemli ölçüde kısıtlandı.

İngiliz üretici Arm artık Alibaba’ya ürün tedarik edemeyecek.

İki şirket geçmişte iş birliği yaparken Alibaba ve Arm artık birlikte iş yapamayacak. SoftBank’ın yan kuruluşu, Çinli ortağına yaptırım cezası altında hizmet verme hakkına artık sahip değil. Finansal Zamanlar. Birleşik Krallık ve ABD, en son çip teknolojisini Çin’e ihraç etmeyi onaylamıyor. Bulut hizmetlerine güç sağlayan sunucularında zaten Arm mimarisine dayalı çipler kullanan Alibaba için bir darbe. Sadık müşterilerinden birini kaybeden Arm için de bir hayal kırıklığı olur.

aynı kategoride

Meta Connectivity kapanacak: Mark Zuckerberg birbiri ardına projelerinden vazgeçiyor

gelen bilgiye göre KayıtÇinli teknoloji devi, kendi ARM tabanlı işlemcilerini geliştirmek için Arm’ın Neoverse V yongalarının tasarımlarından yararlanmak istedi. Alibaba, 2025 yılına kadar Alibaba Cloud ile sunduğu bazı hizmetler de dahil olmak üzere günlük operasyonlarının %20’sinden fazlasına güç sağlamak için bunları kullanmayı hedefliyordu. Pekin, yabancı teknolojilere daha az bağımlı hale gelmek ve Amerikan kısıtlamalarını aşmak için ücretsiz RISC-V mimarisine güveniyor.

ABD kısıtlamaları yarı iletken pazarında gerilimi artırıyor

İki aydan fazla bir süredir, çoğunlukla yarı iletken pazarında faaliyet gösteren otuzdan fazla Çinli şirket, Amerikan kara listesine eklendi. Bu “Varlık Listesi”, Amerika Birleşik Devletleri tarafından yaptırım uygulanan tüm şirketleri tanımlar. Yalnızca Biden yönetimine göre alınması zor olan bir işletme ruhsatı, bu kısıtlamaları geçersiz kılmalarına izin verebilirdi.

Son zamanlarda Çinli yarı iletken üreticisi Yangtze Memory Technologies (YMTC), Varlık Listesi’ne girdi. ABD Ticaret Bakanlığı, grubun Huawei’ye akıllı telefonları için bellek yongaları sağlayarak birkaç ABD ihracat denetimini ihlal ettiğine karar verdi. Amerikalıların Çinli deve tedarik etmeme isteklerine saygı duymayan YMTC, derhal yaptırıma tabi tutuldu.

British Arm ile aynı şekilde, yarı iletken üretimi için gerekli makineleri tedarik eden Hollandalı bir ekipman tedarikçisi olan ASML de şüphesiz Amerikan kısıtlamalarından etkilenecektir. Washington, Çin’i boğmak için müttefiklerinin seferber edilmesini istiyor.genel-16