Huawei’ye getirilen ABD kısıtlamaları nedeniyle şirket, yılda yalnızca bir amiral gemisi serisini piyasaya sürmek zorunda kaldı. Daha önce üretici, fotoğraf odaklı (bu cümlenin yapımında hiçbir kelime oyunu yapılmadı) “P serisi” telefonlarını yılın başında piyasaya sürecekti. Aynı yılın sonuna doğru, en son teknoloji tabanlı yeniliklerle “Mate serisi” piyasaya sürülecekti.

Çip kapmak zorunda kalan Huawei, 2021’in P50 serisini ve bu yılki Mate 50 serisini içeren amiral gemisi modelleri için Qualcomm’un Snapdragon silikonunun yalnızca 4G sürümlerini kullanıyor. Huawei’nin bu yıl parkın dışına çıktığını söylemek, yetersiz bir ifade olacaktır. Mate 50 serisi, bu yılın başlarında Çin’de piyasaya sürüldüğünde uzun kuyruklar ve yoğun taleple karşılandı.

Huawei, P60 hattının Huawei’nin kendi Kirin çiplerini kullanacağını söyleyen söylentileri çoktan yalanladı.

ABD ihracat kuralları nedeniyle Huawei, TSMC tarafından tasarlayıp ürettiği Kirin yongalarını artık alamıyordu. Bir zamanlar Huawei, Tayvan merkezli dökümhanenin Apple’dan sonra en büyük ikinci müşterisiydi. Söylenti, Kirin yongalarının, TSMC ve Samsung’un gelecek yıl piyasaya süreceği son teknoloji 3nm yongalardan uzakta, 14nm işlem düğümü kullanılarak üretileceğini belirtti.

Temel P60 modeli, Mate 50 Pro’nun değişken diyafram özelliği ile donatılabilir.

İşlem düğümü ne kadar düşükse, bir çip üzerindeki transistör sayısı o kadar yüksek olur. Bu önemlidir, çünkü bir çipte kullanılan transistör sayısı ne kadar fazlaysa çip o kadar güçlü ve enerji açısından verimlidir. Huawei, Kirin yongaları söylentisine kibosh koyduğundan, şirketin bir kez daha Qualcomm’un Snapdragon yongalarını yalnızca 4G bağlantısını kullanmak için ayarlayarak kullanması bekleniyor. Mate 50 serisi için telefonun 5G sinyallerini almasını sağlayacak kılıflar bulunuyor.

Snapdragon 8 Gen 2 SoC’nin yalnızca 4G varyantı tarafından desteklenen Mate 60 hattını görebildik. Çipin model numarasının, çipin normal 5G versiyonu için SM8550’ye karşı SM8525 olduğu bildiriliyor.

Tipster, P60 serisinin eski Snapdragon 8 Gen 1 yongasını (yine 4G versiyonu) kullanabileceğini ekledi. Başka bir söylenti, Mate 50 Pro ile aynı değişken açıklığı sunan temel P60 modeline sahip. Bu özellik, ana kameranın diyafram açıklığının f/1,4’ten f/4’e değiştirilmesini sağlar. Otomatik modda, diyafram telefon tarafından seçilirken, Profesyonel modda kullanıcı hangi diyaframın kullanılacağını seçer. Bir başka söylenti de P60 serisinde 64MP Telefoto kamera kullanılacağını söylüyor.

Mate 60 serisi hakkında pek bir şey bilinmiyor ve açıkçası, Huawei’nin gelecek yıl özellikle aynı zamanda iki amiral gemisi telefonu piyasaya sürmeyi planlayıp planlamadığını gerçekten bilmiyoruz. Şirket, ABD tarafından Huawei’nin ABD tedarik zincirine erişmesini engelleyen Varlık Listesi’ne girene kadar dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olma yolunda ilerliyordu. Ertesi yıl, yukarıda belirtilen ihracat kuralı değişikliği, Huawei’nin son teknoloji çipler almasını engelledi.

Huawei, kendi HarmonyOS işletim sistemini geliştirmek zorunda kaldı ve yazılımın üçüncü sürümü, Mate 50 hattına önceden yüklendi. Ve Huawei ayrıca iyi karşılanan kendi geliştirdiği Huawei Mobil Servisler platformunu da bulmak zorunda kaldı. Firma, lig tablolarının tepesindeki Samsung ve Apple’a hemen meydan okumayabilir, ancak kesinlikle bir geri dönüş yolunda.telefon-1