24 Ocak 2021'de Berlin, Almanya'da Arnswalder Platz'da covid-19 kurbanları için derme çatma bir anma törenine katılan insanlar.

24 Ocak 2021’de Berlin, Almanya’da Arnswalder Platz’da covid-19 kurbanları için derme çatma bir anma törenine katılan insanlar.
Fotoğraf: Ömer Messinger (Getty Resimleri)

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni bir çalışmasına göre, Kovid-19 salgını ilk iki yılında resmi rakamların gösterdiğinden çok daha fazla ölüm ve yıkıma neden oldu. Yazarlar, 2020 ve 2021’de pandemiyle bağlantılı yaklaşık 15 milyon fazladan ölüm olduğunu ve bu ölümlerin büyük bir kısmının koronavirüs enfeksiyonunun doğrudan sonucu olduğunu tahmin ediyor. Dikkat çekici bir şekilde, ciddi hastalıkları önlemede son derece etkili birkaç aşının ortaya çıkmasına rağmen, aşırı ölümler 2021’de daha da yüksekti.

Bilim adamları, pandeminin başından beri resmi ölüm sayılarının hafife alındığını biliyorlar. Virüs için mevcut testler ilk başta tüm dünyada azdı ve bu da bir kişinin ölümünü resmi olarak enfeksiyona bağlamayı zorlaştırdı. Ve zengin ülkeler zaman içinde ölümleri belgelemede daha iyi hale gelse bile, sağlık sistemleri daha zayıf olan ülkeler mücadele etmeye devam etmiş olabilir. Bazı ülkeler de olmuştur sanık başka yerde toplanan verilerle örtüşmeyen rakamlar sağlayarak ölümleri kasten eksik bildirme oranı.

Bu gizli pandemik ölümleri açıklamaya çalışmanın en yaygın yolu, bir ülkenin aşırı ölümlerini ölçmek olmuştur – genellikle geçmiş son yıllardaki ortalama ölümlere bakılarak tahmin edilen, beklenen ölüm temelinin üzerindeki ölümler. Çeşitli araştırmacılar ve kuruluşlar, 2020’den bu yana fazladan ölüm verisi topluyor ve raporluyor. Ancak DSÖ’nün yeni tahminleri, yayınlanan Çarşamba günü Nature’da, pandeminin küresel ölçekte ilk iki yılı için en kapsamlı olanlardan bazıları.

İstatistikçi William Msemburi liderliğindeki araştırmacılar, yaklaşık 200 ülke ve bölgenin aşırı ölüm oranını hesapladılar; bu kolay bir iş değildi, çünkü bu ulusların yalnızca küçük bir çoğunluğu (%52) ulusal düzeyde analiz edilebilecek ölüm verilerine sahipti. Diğer, genellikle düşük gelirli ülkeler için, ekip ya yerel veri kaynaklarını bir araya getirmek ya da beklenen ve fazla ölüm oranlarını modellemek için diğer ülkelerden gelen verileri kullanmak zorunda kaldı.

Sonuç olarak, 2020 ve 2021’de pandemiyle ilişkili 14,83 milyon fazla ölüm olduğunu veya aynı dönemde resmi olarak bildirilen 5,4 milyon covid-19 ölümünün yaklaşık üç katı olduğunu tahmin ediyorlar. Bazı bağlamlarda, 1918 grip salgınının 25 ila 50 milyon arasında insanı öldürdüğüne inanılıyor ve son 100 yılda başka hiçbir salgın şimdiye kadar bu sayıya yaklaşmadı. Birkaç ülke bu son iki yılı çok az ölümle veya hiç ölümle atlatmış olsa da çoğu dayanamadı. Örneğin ABD, uzun zamandan beri aşıldı milyondan fazla fazla ölüm.

Msemburi, Gizmodo’ya bir e-posta ile “Dünyadaki ülkelerin çoğu ölüm oranlarında önemli artışlar gördü” dedi.

Tahminler, dünyanın pandemik tepkisinin iç karartıcı bir resmini çiziyor. 2020’de 4,47 milyon ve 2021’de 10,36 milyon fazla ölüm meydana geldi. 2020’nin sonunda birkaç covid-19 aşısı piyasaya sürüldü. Pek çok zengin ülke, şüphesiz birçok hayat kurtaran yerel aşılama programlarını hızla artırdı. Daha dün, örneğin, Commonwealth Fund’dan bir rapor tahmini aşıların yalnızca ABD’de 3 milyondan fazla ölümü önlediğini. Ancak bu aşılara yaygın erişim, dünyanın birçok yoksul bölgesinde gecikti. 2021 ayrıca, bazıları (özellikle Delta) orijinal suştan daha ciddi hastalığa neden olan veya daha fazla bulaşıcı olan (Omicron gibi) koronavirüs varyantlarının gelişine ve yayılmasına da tanık oldu. . Daha da önemlisi, aşılar covid-19’un en kötü sonuçlarına karşı güçlü koruma sağlamaya devam etti.

Msemburi, “Hem bildirilen COVID-19 ölüm oranı hem de tahmini fazlalık, 2021’de 2020’den daha yüksek oldu. 2021’de bu, yalnızca daha bulaşıcı varyantlardan değil, potansiyel olarak aşılara eşit olmayan erişimden de kaynaklanıyor” dedi.

Msemburi’nin ekibi, pandemi sırasında meydana gelen farklı ölüm kalıplarını ayırmaya çalışmak için hâlâ çalışıyor. ABD’deki ölümcül araba kazaları gibi, dünyanın bazı bölgelerinde pandemiyle yalnızca dolaylı olarak ilgili nedenlerle bazı ölüm nedenleri arttı. Ancak bu eğilimler her yerde aynı olmadı. Msemburi, diğer birçok ölüm nedeninin aslında pandemi sırasında daha az yaygın hale geldiğini belirtiyor. Bu, 2020 ve 2021’de görülen fazla ölümlerin büyük ölçüde doğrudan covid-19’dan kaynaklandığını ve birçok lokasyondaki tahminlerin yalnızca buna atfedilebilecek ölümlerin alt sınırını temsil edebileceğini gösteriyor. Ekip ayrıca, küresel tahminlerinin en azından bu tahminlerle karşılaştırıldığında ihtiyatlı olabileceğini belirtiyor. oluşturulan diğer takımlar tarafından.

Geçtiğimiz yıl, ilk iki yıla göre daha az bildirilen covid-19 ölümü görüldü (yaklaşık bir milyon), bu ölümlerin çoğu ABD gibi yerlerde görülen acımasız 2021 kışının sonunda meydana geldi. iyi, ancak yazarlar hala bu yılın tahminleri üzerinde çalışıyorlar ve spekülasyon yapmak istemiyorlar. Buna rağmen Msemburi, dünyanın birçok bölgesinin 2022’de, “özellikle daha yaşlı nüfusa ve düşük aşılama oranlarına sahip yerlerde” artışlar yaşamaya devam ettiğini söylüyor.

Bu araştırma, pandeminin tüm ağırlığını aktarmanın yanı sıra, kaynakları kısıtlı birçok ülkenin yalnızca küresel salgınlarla değil, diğer ciddi sağlık sorunlarıyla daha iyi mücadele etmek için gereken ölüm ve sağlık verilerinden yoksun olduğunu da göstermelidir.

“Bu veri boşluklarını vurgulamamız ve sivil kayıt ve hayati istatistik sistemlerine daha fazla yatırım çağrısında bulunmamız çok önemli. Bilgideki boşluklar, müdahalelerde boşluklara yol açarak, tüm popülasyonların yaşamlarını iyileştirebilecek müdahalelere eşit olmayan erişimi sürdürür” dedi.genel-7