Bill Nelson, ayı gösteren bir ekranın önünde yan tarafa bakıyor.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, SpaceX CEO’su Gwynne Shotwell ile konuştuğunu ve sahibi Elon Musk’ın Twitter’da siyasallaşması konusunda endişelenmemesi gerektiğinin kendisine söylendiğini söyledi.
Fotoğraf: Joe Raedle (Getty Resimleri)

Milyarder Elon Musk, ABD’nin devam eden uzay çabaları için sahip olduğu en önemli özel ortaklardan biri olan SpaceX’in sahibidir. Musk aynı zamanda dünyanın en önemli çevrimiçi söylem platformlarından biri olan Twitter’ın da sahibidir. Ne yazık ki, dünyanın en zengin adamı aynı zamanda dünyanın en zenginlerinden biri haline geliyor. kutuplaşan rakamlar bok gösterisi sayesinde blue bird uygulaması dönüştü ve NASA anlaşılır bir şekilde dikkat çekmek.

Ars Technica’nın kıdemli uzay editörü Eric Berger’e göre, NASA biryönetici Bill Nelson, Pazar günü düzenlediği basın toplantısından sonra, yakın zamanda SpaceX başkanı ve COO’su Gwynne Shotwell ile görüştüğünü söyledi.. Bu konuşma sırasında Nelson, Musk’ın Twitter fiyaskosunun bir “dikkat dağıtma” olup olmadığını sordu.” ki olmadığına dair güvence verdi. Göre NBC HaberleriNelson ayrıca gazetecilere şunları söyledi: “Yüzümde bir gülümsemeyle ona sarıldım çünkü o şeyi yönettiğini biliyorum. SpaceX’i yönetiyor.

Nelson’ın “o şeyle” ilgilenebileceğini özellikle yeni sahte göz önüne alındığında, tamamen anlaşılır NASA ve SpaceX arasındaki anlaşma, özel şirketin olduğu inşa etmek için dokundu Artemis programı için bir sonraki aya iniş aracı. Bir saniye için o 1,15 milyar dolarlık sözleşme, Şirketin Starship aya iniş aracının ince ayarlı versiyonu, NASA’nın planlı bir aya yönelik planlarının önemli bir parçası. Artemis 4 M2027’den önce olmayan iniş. Ayrıca, NASA’nın Artemis 3 insan iniş sistemi için SpaceX ile yaptığı 2,89 milyar dolarlık mevcut sözleşmenin bir uzantısı.

Shotwell, 2002’den beri SpaceX’te ve 2008’de başkan seçildi. Falcon roketi fırlatıldı birçok kişinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olan NASA ile büyük para anlaşmalarıdiğer ülkeler arasında ve özel şirketler. Astronom ve bilim blog yazarı Phil Plait, Shotwell’i överken, Musk’ın etkin olduğundan şüphe duyuyordu. ırkçılık ve yabancı düşmanlığının sızması Twitter söylemine girmesi milyarderin diğer şirketlerini etkilemedi.

NASA, SpaceX’i Artemis programı ve daha fazlası için ayrılmaz bir ortak haline getirdi. İle sıçramaO’nun aşağısırion kapsülü Pazar günü, ABD uzay ajansı ilk Artemis lansmanını aramaya hazır başarı. Bu, bazıları da dahil olmak üzere demek değildir. eski NASA başkanı Lori Garver, ilk lansmanındaki birden çok gecikme nedeniyle tüm işletmeyi inceleyip eleştirmiyor. Hesapta başka gecikmeler dikkati dağılmış müteahhitler, bu tür eleştiriler için daha fazla cephane olacaktır..

SpaceX bağlantısıuzay ajansı için ticari ekip ve kargo hizmetleri sağlayan NASA için önemli bir ortak olmaya devam ediyor. Özellikle insan hayatı söz konusu olduğunda, dışarıdan bir grupla herhangi bir ortaklığın potansiyel riskleri hesaba katması gerekir. SpaceX teslimat yeteneğinden feragat etmeye başlarsa veya işyerinde profesyonel olmama ve kötü davranış belirtileri sergilemek, NASA tercih edebilir başka yere bak. Nitekim Boeing şu anda NASA’yı taşımak için Starliner adlı ticari bir mürettebat aracı üzerinde çalışıyor. astronotlar uluslararası uzaya Station, Blue Origin ve Dynetics ise bir NASA’yı güvence altına almak istiyor sözleşme bir … için alternatif, SpaceX dışı Artemis aya iniş.

Mesele şu ki, Musk’ın tweet’lerinin SpaceX’te sürtüşmeye neden olduğunu zaten biliyoruz. Temmuz ayında, birkaç şirket çalışanı, Musk’ın twitter alışkanlığının “dikkat dağıtıcı ve utanç verici” olduğundan şikayet eden bir dahili mektup dağıttı. Şirket nasıl yanıt verdi? SpaceX arkasını döndü ve sekiz çalışanı kovdu mektuptan sorumludur. Geçen ay, aynı çalışanlar Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na suç duyurusunda bulundu misilleme olduğunu iddia ediyor.

İşten çıkarılan çalışanlar ayrıca Musk’ın bazı en rahatsız edici tweetler o noktaya kadar, ancak bunların tümü, milyarder platformu 44 milyar dolarlık satın alımını nihayet kapatmadan önce gerçekleşti. Musk’ın tweet’leri son zamanlarda daha da açık bir şekilde politik hale geldi, hatta ünlü astronotları çevrimiçi takıntılarına sürükledi. Geçtiğimiz hafta sonu eski astronot Scott Kelly, Musk’a tweet atarak LGBTQ topluluğunun üyeleriyle alay etmeyi bırakmasını istedi. Ayrıca Musk’tan Beyaz Saray’ın baş tıbbi danışmanı Anthony Fauci’ye karşı suçlamalar yaymayı bırakmasını istedi.

Kelly’nin açık ve diplomatik empati talebine yanıt olarak Musk, komplocu, LGBT karşıtı söylemini ikiye katladı ve insanların zamirlerini başkalarına “zorlamasından” şikayet etti. Ayrıca taklit etmeyelimMusk’ın Fauci’ye karşı iddialarının kendi iddialarını rahatlıkla görmezden gelmesi erken pandemi tweetleri, Hangi çok, çok yanlış olduğu ortaya çıktı.genel-7