FTX logolu bir telefonu tutan elin arkasındaki Alameda Araştırma sembolü.

SEC, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in kripto borsası ile Alameda Research arasında akan müşteri fonları hakkında yatırımcılara yalan söyleyerek yıllarca dolandırıcılık yaptığını iddia ediyor.
Fotoğraf: Poetra.RH (Doğrulanmış)

Sam Bankman-Fried’in sevgili iki başlı çocuğunun (bir yüzü kripto borsası FTX, diğeri Alameda Research) çöküşüyle ​​ilgili daha fazla kanıt gün ışığına çıktıkça, SBF’nin milyarlarca dolarlık kripto imparatorluğu hakkındaki son iddialar, bebeğinin zorla öldürüldüğünü açıkça ortaya koyuyor. -hepsi ortak bir midenin dibine batan bir kullanıcı fonları diyeti ile beslendi.

Salı günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, FTX ve Alameda’nın kurucusuna karşı, ünlü Enron skandalının arkasındaki insanları bile utandıracak, yıllarca süren mali yolsuzluğu ayrıntılarıyla anlatan yeni suçlamaları düşürdü. bu SEC’in şikayeti SBF’nin “FTX’in başlangıcından itibaren” müşteri fonlarını kendi kripto borsası FTX’ten kripto finansman kolu olan Alameda Research’e aktardığını iddia etti. Şirkete kadar öyle yaptı. sonunda çöktü Geçtiğimiz Kasım ayında, raporlar Alameda’nın FTX’in yerel token’ı olan FTT’nin temel taşı üzerinde yattığını ortaya çıkardığında. Kısa süre sonra FTX’in Alameda’yı desteklemek için müşteri fonlarını kullandığı ve bu müşterilerin veya şirketin yatırımcılarının bundan haberi olmadığı anlaşıldı.

O zamandan beri, şu anda FTX’in iflas etmesinden sorumlu kişinin şirketi aramasıyla tam bir hız treni oldu “kurumsal kontrollerin tamamen başarısız olması” Saniye ilan edildi şirketi düşüşünden kısa bir süre sonra araştırıyordu.

Esasen, SEC’in Bankman-Fried aleyhindeki suçlamaları, yatırımcılarına geri ödeme yapmak için mali cezalar istiyor. FTX hizmetlerini kullanan milyonlarca insan için yardım aramak yerine, FTX ve Alameda’nın yatırımcılarına, yani Mayıs 2019’dan bu yana şirket için 1,1 milyar dolar toplanmasına yardımcı olan “yaklaşık” ABD merkezli 90 yatırımcıya yardım sağlamaya çalışıyor. saniye basın bülteni. Ajans, SBF’nin, FTX’in Alameda’ya maruz kalmadığı söylendikten sonra bağış toplamak için 35 milyon doları aşan isimsiz bir ABD’li yatırımcıya yalan söylediği bir örnekten alıntı yapıyor.

Bu sadece bir sivil şikayet olsa da, Bahamalar’daki yetkililerin Bankman-Fried tutuklandı tam bir suç iddianamesi bekleyen. Rapora göre, bu federal şikayet Salı günü açıklanmalı. ABD Başsavcılığı.

SEC Başkanı Gary Gensler, açıklamada SBF’nin “yatırımcılara bunun kriptodaki en güvenli binalardan biri olduğunu söylerken bir aldatma temeli üzerine bir kart evi inşa ettiğini” söyledi.

SEC’in ifadesiyle, bu yılın Mayıs ayında, “Bahamalar’da ofis alanı ve kat mülkiyeti için cömertçe harcarken ve milyarlarca dolarlık müşteri fonunu spekülatif girişim yatırımlarına yatırırken, Bankman-Fried’in kart evi çökmeye başladı.” Spesifik olarak, Terra/Luna fiyaskosunun neden olduğu kripto çöküşü, Alameda’nın borç verenlerinin kredi geri ödemeleri için milyarlarca dolar istemesine neden oldu ve bu da SBF’nin Alameda’ya daha da fazla müşteri fonu yönlendirmesine neden oldu. Diğer başarısız kripto şirketlerini krediler ve satın almalarla desteklerken bile bu oyunu tüm yaz boyunca sürdürdü.

SEC, 2022 yılına kadar Alameda’nın kendi banka hesaplarında birikmiş kendi kontrolü altındaki fonlarla “ayrım gözetmeksizin” karışmış 8 milyar dolardan fazla FTX müşteri varlığına sahip olduğunu söyledi. Bunun FTX’in kendi sistemleriyle yapıldığı iddia edildi. FTX’in otomatik sistemleri transferler için Alameda faizi almaya çalıştığında, SEC, Bankman-Fried’in Alameda fonlarının faiz uygulanmayacak bir hesaba taşınmasını “yönlendirdiğini” söyledi. Bu hesap, Alameda’nın sorumluluğunun gizlenmesine yardımcı oldu ve “Alameda ile görünürde hiçbir bağlantısı olmayan bir kişiyle” bağlantılıydı. Şikayet, o kişinin kim olduğunu açıklamıyor.

FTX, Alameda ile finansal bağları olmayan ayrı bir varlık olduğunu uzun süredir iddia etse de SEC, SBF’nin şirketi ta Ağustos 2019’da Alameda’nın negatif bir bilanço tutmasına izin veren bir yazılım yazmaya yönlendirdiğini iddia etti, ancak başka hiçbir hesap yoktu. herhangi bir negatif dengeyi korumasına izin verilir. Sadece birkaç yıl içinde Alameda, FTX müşterilerinin yatırdığı fonlarla resmi olmayan “sınırsız” bir kredi limitine sahip oldu.

Bunların hiçbiri tam olarak yeni değil, ancak SEC esasen FTX ve Bankman-Fried aleyhindeki iddiaları tek bir yere koyarak SBF’nin sallantılı kum kalesinin ölçeğini belirlemeye yardımcı oluyor. Şikayette yalnızca FTX kurucusunun adı geçse de, SEC ayrıca 30 yaşındaki ve “diğer FTX yöneticilerinin” kendilerine yüz milyonlarca dolarlık “kredi” ödemek için müşteri fonlarını kullandığını iddia etti. Şikayete göre SBF kendisi için 1,4 milyar dolar alırken, FTX’in kurucu ortağı Zixiao “Gary” Wang ve mühendislik direktörü Nishad Singh sırasıyla 544 milyon dolar ve 224,7 milyon dolar aldı.

SEC’in soruşturmasının ceza davalarını nasıl etkilediğini görmek ilginç olacak. Alameda’nın eski CEO’su Caroline Ellison’ın eski bir üst düzey SEC yetkilisini işe aldı avukatı ilerledikçe, ajansların zirvede olma talebi kripto düzenlemesi Sonunda mesele mahkemeye çıkarsa vitrin süslemesinden daha fazlası olabilir.

genel-7