Microsoft, 12 Aralık 2022’de Londra borsasının işletmecisi London Stock Exchange Group (LSEG) ile 10 yıllık stratejik ortaklık imzaladığını duyurdu. Şirket, Londra Menkul Kıymetler Borsası’na bu katılımı elde etmek için Blackston yatırım fonu ve Thomson Reuters basın ajansı ile görüştü.

Microsoft finansal veri pazarına bir adım daha yaklaşıyor

Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu ile Microsoft arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak Microsoft, borsa operatörünün %4 hissesini alacak. Bu da 1,75 milyar avroluk bir yatırıma karşılık geliyor. Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın bu hisse alımına paralel olarak Microsoft’un bulut ve yapay zekadan sorumlu başkan yardımcısı Scott Guthrie’nin LSEG yönetim kuruluna katılması bekleniyor.

aynı kategoride

Çin: Huawei ve Oppo, küresel bir patent çapraz lisanslama anlaşması imzaladı

Satya Nadella’nın firması İngiliz borsa işletmecisi ile görüşmeye karar verdiyse, bunun nedeni yatırımının orta/uzun vadede kazançlı olması gerektiğini bilmesidir. ” Bulut ve yapay zekadaki gelişmeler, finans kurumlarının tüm varlık sınıflarında araştırma yapma, etkileşimde bulunma ve işlem yapma şeklini temelden değiştirecek ve değişen piyasa koşullarına uyum sağlayacaktır. dedi CEO.

Borsalar kaçınılmaz olarak büyük miktarda sürekli güncellenen verileri yönetmek zorunda kalıyor. Bilgi kesişir ve onu mümkün olan en kısa sürede bilmek, finans dünyasındaki tüm oyuncular için çok önemli bir konudur. Teknoloji devleri bunu biliyor ve ihtiyacı olan borsa platformlarına hizmetlerini sunmaktan çekinmiyor. Bulut faaliyetlerinin, gelir açısından geçmiş faaliyetlerini devraldığını da gören Microsoft için bir nimet.

Borsa platformları giderek daha fazla buluta geçiyor

Londra Menkul Kıymetler Borsası CEO’su David Schwimmer, ” Bu stratejik ortaklık, LSEG’nin pazar altyapısı ve finansal verilerde dünya lideri olma yolculuğunda önemli bir adımdı ve müşterilerimizin deneyimini dönüştürecek. “. LSEG, finansal veri pazarındaki konumunu sağlamlaştırmak için Microsoft tarafından sunulan en son teknolojilerden yararlanabilecektir.

Operatörün Microsoft Azure tarafından sunulan bulut hizmetlerine erişebilmesi için önümüzdeki on yılda en az 2,9 milyar Euro harcaması gerekiyor. Böylece 27 milyar dolara Refinitiv’i satın alarak geliştirebildiği platformunu devreye alma imkanına sahip olacak. Bu finansal veri hizmeti sağlayıcısının dünya çapında 40.000’den fazla müşterisi var ve daha önce sektörde yükselen oyunculardan biri olarak görülüyordu.

Microsoft, borsa platformlarıyla ilgilenen ilk şirket değil. Kasım 2021’de Google, benzer bir on yıllık sözleşme için Chicago Mercantile Exchange’e (CME) 1 milyar avro yatırım yapmıştı. Amazon, New York merkezli teknoloji borsası Nasdaq’a yaklaştı. Binaen yankılarAvrupa borsa operatörü EuroNext henüz verilerini buluta taşımayı seçmedi.genel-16