Ray: “Bu örgütün tek bir kağıdına bile güvenmiyorum”

ABD Evi Finansal Hizmetler Komitesi, işitme Salı sabahı FTX’in çöküşüne odaklandıkripto borsasının eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in iflas etmesinden sadece birkaç saat sonra. tutuklanmış Bahamalar’da.

Bankman-Fried’in başlangıçta duruşmada ifade vermesi planlanmıştı, bu duruşma, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ve Adalet Bakanlığı’nın Güney Bölgesi’nden gelen suçlamalar ışığında Bahamalı yetkililer tarafından gözaltına alınmasının ardından iptal edildi. New York’un.

FTX’in dört haftalık CEO’su John J. Ray III, Bankman-Fried olarak duruşmanın tek tanığı olarak oturdu. bildirildiğine göre duruşması için bir Bahama mahkemesine çıktı.

Dört saatlik duruşma pek çok konuyu ele aldı ve pek çok soruyu yanıtsız bıraktı, ancak birkaç kısım Ray’inkilerden farklıydı. tanıklık. Aşağıda, önemli noktaları topladık. Tüm oturumu canlı olarak yakalayamayacağınızı varsayarsak, notlarımızdan kurtulun:

  • Fonların ne ölçüde kötüye kullanıldığını gösteren kesin rakamlar henüz yok, ancak “7 milyar doları aşıyor”.
  • FTX’te 7,6 milyon hesap ve ABD merkezli 2,7 milyon hesap vardı, ancak kaç tanesinin para kaybettiği belli değil.
  • 1 milyar doların üzerinde kripto varlığı kurtarıldı ve güvence altına alındı. Yeni FTX liderlik grubu, banka hesaplarında da “nakit” bulunduruyor. Ancak tüm varlıkları güvence altına almanın haftalar hatta aylar alacağını da sözlerine ekledi.
  • Ray, müşteri fonlarının FTX hesaplarının aksine doğrudan Alameda Research’e yatırıldığını doğruladı.
  • FTX grubunun operasyonları, kardeş şirket Alameda’dan ayrılmadı; tek bir şirket olarak faaliyet gösteriyorlardı. Sonuç olarak, şirketlerin operasyonları ile bu operasyonları kimin kontrol ettiği arasında fiilen bir ayrım yoktur.
  • Ray, Bankman-Fried’in Alameda’dan 1 milyar dolarlık kredi almasını tartışırken, “Bay Bankman-Fried’e verilen krediler sadece bir kredi değildi, çok sayıda kredi vardı. … Kredinin amacına dair bir açıklama yok. Bir örnekte, hem krediyi veren hem de kredinin alıcısı olarak imzaladı. Şu anda bu fonların amacının veya kullanımının ne olduğuna dair hiçbir bilgimiz yok. Bu, soruşturmamızın bir parçası.”
  • Alameda’da FTX sermayesinin kullanımı tesadüfi veya tesadüfi değildi. “Alameda’nın işleyişi gerçekten müşteri fonlarının kullanımına bağlıydı. İşte en büyük kırılma burada. ABD vatandaşı olmayanlar için borsa olan FTX.com’dan gelen fonlar, bu fonlar Alameda’da yatırım yapmak ve diğer ödemeler için kullanıldı,” dedi Ray.
  • Ray, Alameda’nın fiilen FTX.com’un bir müşterisi olduğunu ve Bankman-Fried’in Alameda’nın %90’ına sahip olduğunu söyledi.
  • Ray, FTX’in önemli risk yönetim sistemlerine sahip olup olmadığı sorulduğunda, “Neredeyse hiçbir iç kontrol ve hiçbir şekilde ayrılık yoktu” dedi. Duruşmanın ilerleyen saatlerinde Ray, Bankman-Fried dışında FTX’i denetleyen bir kurul olmadığını açıkladı. Bir zamanlar 32 milyar dolar değerinde olan FTX’in muhasebe veya insan kaynakları departmanı yoktu. Bununla birlikte, bir hukuk departmanı ve uyumluluk unvanlarına sahip çalışanları vardı – ancak ev arayabilecekleri bir departman yoktu.

genel-24