Araba parçaları alıcıları, belirli araçlara uyması için belirli parçalara ihtiyaç duyar ve bu da arzın kısıtlı olduğu bir ortam yaratır. Yeni Zelanda merkezli Kısmen dünyanın dört bir yanındaki parça alıcılarını doğru parçalarla buluşturarak bu kısıtlamaları hafifletmek istiyor.

İki yaşındaki başlangıç, bir araba parçaları pazarı değil. Bunun yerine Partly, 20.000’den fazla tedarikçi ve OEM’den alınan 50 milyondan fazla parçadan oluşan veritabanıyla eBay ve Shopify gibi pazar yerlerine güç veriyor.

Kurucu ortak ve CEO Levi Fawcett, TechCrunch’a “Teknolojinin prensipte çalışma şekli, tüm verileri almak, yapılandırmak ve standartlaştırmak için tedarikçilerle birlikte çalışmamızdır” dedi.

Ardından şirket bu verileri yönetir ve alıcıların zaten araba parçaları bulmak için kullandıkları büyük platformlara geri gönderir.

Pazartesi günü girişim, eBay gibi pazar yerlerinin yanı sıra, müşteri tabanının çoğunluğunun bulunduğu Avrupa’da büyümeye devam etmek için 21 milyon dolarlık A Serisini kapattı, Partly ayrıca Birleşmiş Milletler ve birkaç isimsiz Fortune 500 şirketi ile çalışıyor. Girişim ayrıca fonları, aktif olarak bir ofis işe aldığı ve inşa ettiği ABD’de daha agresif bir şekilde ölçeklendirmek için kullanmayı hedefliyor. En önemlisi, fonlar, Partly’nin mühendislik ekibinin bir aracın tüm doğru parçalarını yalnızca bir plakaya dayalı olarak bir araya getirme temel sorunu üzerinde çalışmasına yardımcı olacak.

Partly’nin 50 kişilik ekibinin gelecek yılın sonuna kadar 100’den fazla çalışanı kapatacağını belirten Fawcett, “Kulağa basit geliyor, ancak bu gülünç derecede zor bir sorun,” dedi.

Partly’nin ikincil hedefi, işini büyütmenin yanı sıra, Yeni Zelanda’yı dünya sahnesinde temsil etmektir. Üst düzey müşterileri olan ve doğrudan rakipleri olmayan girişim, beş yıl içinde Yeni Zelanda merkezli en büyük teknoloji şirketi olmayı hedefliyor. Bunu yapmak için, Avustralya Menkul Kıymetler Borsasında halka açık olan ve Google Finans verilerine göre yaklaşık 7,4 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Xero ile rekabet etmesi gerekecek.

Daha önce Rocket Lab’de donanım simülasyonlarını yöneten ve geliştiren Fawcett, parça alıcılarını doğru parçalarla buluşturma fırsatının “korkunç” olduğunu söyledi. Yalnızca ABD’de, tüketiciler şuraya yakın harcama yaptı: 95,4 milyar dolar 2021 yılında motorlu taşıt parça ve aksesuarları pazarının küresel pazar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor. 2,5 trilyon dolar 2024 yılına kadar

“Bugün sipariş edilen parçaların yaklaşık %98’i telefonda bir parça tercümanı tarafından yapılıyor ve telefona cevap vermek, ne aradıklarını anlamak, sistemde bulmak, hangi araçtan geldiğini anlamak ve onların işi. herhangi bir farklılık olup olmadığına veya başka bir ülkeden geldiğinde değiştirilmiş olup olmadığına karar verin ve ardından alıcıya doğru parçayı verin,” dedi Fawcett. “İşte ters çevirdiğimiz tüm süreç bu. Bunun yerine, plakanızı girin ve ardından istediğiniz parçayı seçin. Temelde süper arkaik bir süreci alıyor ve insanı ortadan kaldırarak onu kökten değiştiriyor.”

Araç üreticileri, satış sonrası parça üreticileri ve perakendeciler arasında çalışmayı ve üreticiler arasındaki tüm bilgilerin tutarlı olması için ortak bir dil oluşturmayı gerektirdiğinden sorun daha önce büyük ölçekte çözülmemişti. Bu sadece alıcıların değil, müşterilerini daha iyi anlamak isteyen satıcıların da işini kolaylaştırıyor.

Fawcett, “Birleşmiş Milletler örneğinde, dünyanın en büyük filolarından biri olan Dünya Gıda Programına güç veriyoruz” dedi. “Garajlarının parça satın alması gereken devasa bir ağa sahipler, toplu indirimler, tüm araçlar için doğru parçalar vb. şeyleri anlamak için verileri merkezileştirmeleri gerekiyor. Alıcıları ve satıcıları birbirine bağlamak için bu sisteme güç veriyoruz, ancak biz B2B yapıyor.

Kısmen bir B2B modelini takip etmenin, ölçeklendirmek için ihtiyaç duyduğu gizli sos olacağını düşünüyor ve girişim, yatırımcıları büyüme potansiyeli konusunda açıkça ikna etti.

Tura katılan yatırımcılardan biri olan Shasta Ventures’ın genel müdürü ve kurucu ortağı Rob Coneybeer, TechCrunch’a VC’nin “önemli tüketici sorunlarını çözen zorlayıcı kurucularla büyük pazarlara” ilgi duyduğunu söyledi.

Coneybeer, “Dünyadaki en büyük fırsatlardan biri, 500 milyar dolarlık bozuk satış sonrası otomobil parçaları pazarıdır” dedi. “Levi ve ekibi, doğru parçayı bulmayı çok daha kolay ve hızlı hale getiren, daha yüksek pazar dönüşümü, daha düşük getiri ve çok daha mutlu müşteriler sağlayan bir çözüm geliştirdi. Çözümleri, bugün yıllık 150 milyon dolarlık siparişleri milyarlarca dolara hızla ölçeklendirmelerine olanak tanıyan, yıllarca süren zorlu mühendislik çalışmalarına dayanıyor.”

Partly’nin A Serisi, Octopus Ventures tarafından yönetildi. Shasta dışında katılan yatırımcılar arasında Square Peg, Blackbird, Ten13, Square Kurucu Ortağı Randy Redigg, Hillfarrance ve I2BF yer alıyor. Figma CEO’su Dylan Field, Notion Kurucu Ortağı Akshay Kothari ve Rocket Lab CEO’su Peter Beck gibi mevcut yatırımcılar da katıldı.genel-24