Çin’in siber uzay düzenleyicisi, sözde “deepfake” teknoloji ve hizmetlerini daha sıkı inceleyeceğinden, yüz ve ses verilerini değiştiren içerik sağlayıcılar için yeni kurallarının 10 Ocak’tan itibaren yürürlüğe gireceğini söyledi. Çin Siber Uzay İdaresi’nin (CAC) Pazar günü geç saatlerde yayınladığı düzenlemeler, insanların orijinalinden neredeyse ayırt edilemeyen ve manipülasyon veya yanlış bilgilendirme için kolayca kullanılan derin sahte görüntüler tarafından rızaları olmadan taklit edilmekten korunmasını sağlıyor.

CAC, hareketin, düzenleyicinin “derin sentez hizmet sağlayıcıları” olarak adlandırdığı herhangi bir çevrimiçi içeriği değiştirmek için derin öğrenme veya sanal gerçeklik kullanan bu tür platformlar tarafından sağlanan faaliyetlerden doğabilecek riskleri azaltmayı ve ayrıca endüstrinin sağlıklı olmasını teşvik etmeyi amaçladığını söyledi. gelişim.

Geçen ay, siber uzay düzenleyicisi, çevrimiçi ve sosyal medya hesaplarının operatörlerinin, sayfalarına bırakılan yorumların gözden geçirilmesini ve yönetimini güçlendirmesini gerektirecek kurallarını revize edeceğini duyurdu.

CAC, hesap operatörlerinin yorumları incelemek için sistemlerini kurmaları ve iyileştirmeleri ve yasa dışı ve istenmeyen bilgileri düzenleyiciye bildirmeye hazır olmaları gerektiğini belirtmişti.

Açıklamaya göre, takip yorumları için hizmet sunan kamu hesabı üreticileri ve işletmecilerinin de bu yorumları yapan hesap kullanıcılarının güvenilirliğini değerlendirmeleri, makul şekilde yönetim hakları oluşturmaları ve teknik destek sunmaları gerekiyor. Düzenleyici, kural ihlalleri için ceza belirlemedi.

Haziran ayında CAC, mevcut kurallara bir ekleme önerdi ve platformları, uyarılar vererek veya gönderilerini silerek “yasa dışı veya kötü içerik” yayan kamuya açık hesap sahiplerine karşı harekete geçmeye ve bu tür olayları düzenleyiciye bildirmeye çağırdı. zamanında.

Duyuru, Çinli yetkililerin internet polisliğini ve halkın hangi konuları tartışmasına izin verildiğini sıkılaştırmasıyla geldi. WeChat ve Weibo gibi sosyal medya platformları gönderileri ve yorumları düzenli olarak engeller veya siler. Düzenleyici o sırada, mevcut kurallarda yapılan değişikliklerin 15 Aralık’tan itibaren geçerli olacağını belirtmişti.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8