Google, önümüzdeki haftalarda Chrome tarayıcısı için belleği meşgul etmesini ve dizüstü bilgisayarınızın pilini boşaltmasını engellemesi gereken iki yeni özelliği kullanıma sunuyor.

Uygun bir şekilde Enerji Tasarrufu ve Bellek Tasarrufu olarak adlandırılan bu iki yeni özellik, en çok kullanılan tarayıcıyı Windows, macOS ve ChromeOS’ta daha verimli bir uygulama haline getirecektir. Kullanıcılar verimlilik modlarının her birini krom ayarlarıPerformans başlığı altında.

Güç tasarrufu ayarı, özellikle hareket halindeyken, uzun süre bir güç kaynağıyla bağlantınızın kesilebileceği durumlarda kullanışlı olacaktır. Google, Güç Tasarrufunun oyun ve video performansını etkileyebileceğini not eder. Memory Saver ise aktif oyun ve video sekmelerinin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Önümüzdeki haftalarda dağıtım

Chrome, bellek koruyucunun URL adres çubuğunun sağ tarafında etkinleştirilebileceğini belirtir. Güç Tasarrufu, adres çubuğunun sağında kendi simgesine sahiptir.

Enerji Tasarrufu, Chrome sürüm 108’de deneysel bir ayar olarak tanıtıldı.

Göre bir blog yazısı Google tarafından piyasaya sürülen Güç ve Bellek tasarrufu modları, önümüzdeki birkaç hafta içinde Windows, macOS ve ChromeOS için dünya çapında kullanıma sunulacak.

Belirli web sitelerini hafıza koruyucudan hariç tutma yeteneği

Bellek Tasarrufu, düzenli olarak birden çok sekmesi açık olan kullanıcılar içindir. Etkin web sitelerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için etkin olmayan sekmelerin belleğini boşaltır. Video düzenleme veya oyun oynama gibi diğer yoğun uygulamaları çalıştırırken yararlı olabilir. Etkin olmayan sekmeler tekrar kullanıldığında yeniden yüklenir.

Pil tasarrufu, bir dizüstü bilgisayarın pil seviyesi %20’ye ulaştığında etkinleşir. Bu özellik, animasyonlu ve videolu web sitelerinde arka plan etkinliğini ve görsel efektleri sınırlayarak güç tasarrufu sağlar. Tarayıcı ayarlarında devre dışı bırakılabilir.

Kullanıcılar ayrıca hafıza koruyucudan hariç tutulmak istedikleri web sitelerini işaretleyebilecekler.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15