Avrupa Birliği’nde (AB), piller ve şarj edilebilir piller için daha sürdürülebilir bir yaşam döngüsü oluşturmaya yönelik bir yasa teklifi kabul edildi. Diğer şeylerin yanı sıra, tüketicilerin bunları elektronik cihazlardan kendilerinin çıkarması ve değiştirmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle, pil sorunları durumunda bir uzmana giden yol gereksiz olabilir.

Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, dizüstü bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda pillerin değiştirilebilirliğine ilişkin düzenlemeler üzerinde anlaşmaya vardı. Gelecekte, üreticiler ürünlerini, tüketicilerin bir pili kendileri değiştirebilecekleri veya çıkarabilecekleri şekilde tasarlamak zorunda kalacaklar. Yönetmelikler, sürdürülebilirliği güçlendirmek için pillerin ve şarj edilebilir pillerin üretimini ve geri dönüşümünü de etkiliyor. Ancak, AB yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi biraz zaman alacaktır. Süreç tamamlandıktan ve yönetmelikler yürürlüğe girdikten sonra, şirketlerin pillerinin gerçekten değiştirilebilmesini sağlamak için hala 42 ayları var.

AB’de pilleri daha sürdürülebilir hale getirmek için döngüsel ekonomi

Geçici yönetmelik, mobil cihazlardaki tüm pilleri ve şarj edilebilir pilleri, endüstriyel pilleri ve araç ve makinelerdeki pilleri kapsıyor. AB ayrıca pillerin kullanım ömrünü daha iyi kontrol etmek istiyor. Kullanılmış pillerin toplanması ve geri dönüşümü için yeni yükümlülükler vardır. Bu, üreticiler için daha fazla sorumluluk anlamına gelir.

Pillerin kapsamlı bir şekilde geri dönüştürülmesi, lityum gibi nadir bulunan ham maddelerin kullanılabilirliğini de sağlamalıdır. Kapsayıcı hedef, son birkaç yılda sürekli olarak artan pil ve şarj edilebilir pil üretiminin çevresel etkisini azaltmaktır. Pillerin üretiminde kullanılan birçok ham madde sadece nadir değil, aynı zamanda zehirlidir. Bu nedenle anlaşma, kobalt, kurşun, lityum ve nikelin geri kazanılabilmesi için geri dönüşüm için daha kesin miktarlar içeriyor.

Çek Çevre Bakanı Marian Jurečka, bu nedenle AB planları hakkında şu yorumu yapıyor: “Yeni düzenlemeler, AB endüstrisinin rekabet gücünü artıracak ve (…) yararlı malzemelerin geri kazanılmasını ve çevreye hiçbir toksik maddenin salınmamasını sağlayacak.”

Bu da ilginizi çekebilir: Bu yüzden piller biter ama şarj edilebilir piller bitmez

Şarj edilebilir pili ve pilleri kendiniz değiştirmek, geri dönüşümü kolaylaştırır

AB’nin değerlendirmeleri, trafiğin elektrikli araçlar gibi daha düşük emisyonlu taşıyıcılara dönüştürülmesine yönelik tahminlere dayanmaktadır. Pil üretimi bu nedenle 2030 yılına kadar on kattan fazla artabilir. Bu nedenle AB, o zamana kadar yeterli pil olmasını sağlamak, ancak tedarik zincirlerinin de uzun vadede güvence altına alınmasını istiyor.

Tüketiciler pillerini ve akümülatörlerini kendileri değiştirirse, malzeme döngüsüne daha kolay geri dönebilirler. Birbirine sıkıca yapıştırılmış ve değiştirilmesi zor olan piller ise değiştirmeyi zorlaştırır ve şüphe durumunda yerleşik enerji depolama cihazları neredeyse değersizdir. 2019 yılında Almanya’da kişi başına 19,4 kilogram e-atık üretildi. Bu, Almanya’yı diğer AB ülkeleri ortalamasının altına koyuyor. Gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında ise durum çok farklı. Ve Çin gibi daha zengin ülkeler bile kişi başına sadece 7,2 kilo alıyor. Zayıf pillerin kullanıcıların kendileri tarafından artan şekilde değiştirilmesi, artan bozuk cihaz ve kullanılamaz geri dönüştürülebilir malzeme selinin önüne geçmelidir.

kaynaklargenel-25