yayının muhatabı “Kommersant” bilgi güvenliği pazarında, kullanıcıların Rus bankalarının uygulamalarının işleyişindeki başarısızlıkları toplu olarak bildirmeye başladığı Cuma günü durum hakkında yorum yaptı.

Muhtemelen, veri işleme merkezlerinden (DPC) birinde sorunlar çıkabilir. Başka bir kaynak, veri merkezinin saldırıya uğramış olabileceğini öne sürüyor: “Birkaç kuruluşa hizmet sağlayan bir veri merkezi hizmet sağlayıcısının ağ geçidine saldırı yapılmış olabilir.”

Bunun sebebinin yabancı yazılım üzerinde çalışan ekipmanlarda olabileceği de öne sürülüyor: “Bayat, yönlendiricileri güncellemeyi bırakabilirler.” Böyle bir sorunun görünümünü tahmin etmek zordur, ancak hızla çözülür.9 Aralık’ta popüler bankalar Tinkoff, Alfa-Bank, Raiffeisenbank, Sberbank, MTS-Bank’ın mobil uygulamalarının işleyişinde başarısızlık raporları olduğunu hatırlayın.

Raiffeisenbank başarısızlık gerçeğini doğrulamadı: “Uygulamaya giriş düzgün çalışıyor.” Alfa-Bank, “bankanın günlük faaliyetlerinin bir parçası olan” devam eden çalışmalar nedeniyle bazı kullanıcıların uygulamaya giremediğini belirtti. Sberbank, uygulamanın her zamanki gibi çalıştığını kaydetti.

Tüm uygulamaların çalışması aynı gün akşamına kadar restore edildi.genel-22