Google yıllarca ifade özgürlüğü adına unutulma hakkına karşı mücadele etti. 8 Aralık Perşembe günü Avrupa’da mücadele artık sona erdi. Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU) bir karar verdi (pdf) arama motorunu içeriğe başvurmamaya zorlama ” açıkça yanlış “.

Unutulma hakkı konusunda gerçek bir evrim mi?

Bu kararın kaynağı 2015 yılına dayanıyor. İki yatırım grubunun başındaki bir çift, Google’dan artık sonuçları kendi adlarına göre vurgulamamasını istedi. Arama motoru, şirketleri I-Group ve P-Emission’ın yatırım modelini eleştiren üç makale getirdi. Olaya karışanlara göre, belgeler iftira niteliğindeydi ve hatalarla doluydu.

aynı kategoride

Çin, “sıfır Covid-19” politikasının ipini gevşetiyor ve Foxconn boşuna değil

Daha spesifik olarak, makalelerden biri şikayetçileri lüks bir arabada, bir uçağın önünde ve hatta bir helikopterde gösteriyordu. Google’dan, bağlamından koparıldığına inandıkları küçük resimleri kaldırmasını istemek istediler.

Dolandırıcılıkla mücadeleye göre site şantaj da yapıyordu. Yazarlar, birkaç şirketi karalayan ve uzlaşmacı fotoğraflar içeren makaleler yayınladı. Sanıklar, bu içeriğin kaldırılması için hedef şirketlerden para talep etti.

Uyarılan Google, bilgilerin doğru mu yanlış mı olduğunu bilmediğini iddia ederek çiftin talebini reddetti. Alman Federal Adalet Divanı daha sonra davayı ele aldı. İki yıl sonra, Google şüpheye düşerek rahatsız edici içeriği kaldırmıştı. 2020’de Alman mahkemeleri, bu tür davalarda içeriğe atıf yapılıp yapılmayacağını netleştirmek için anlaşmazlığı ABAD’a havale etmeye karar verdi. Daha sonra en yüksek Avrupa mahkemesi, özellikle Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Avrupa Yönetmeliği (GDPR) ile ilgili olarak davayı karara bağlamak zorunda kaldı.

Aralık 2022’nin bu ayında ABAD, davanın başlamasından 7 yıl sonra iki mağdurun lehine karar verdi. Avrupa Mahkemesi, yatırım yöneticilerinin “ unutulma hakkı GDPR tarafından sağlanır.

Atıfta bulunulan içerikte bulunan bilgilerin herhangi bir kısmının – önemsiz olmamak üzere – yanlış olduğunun tespit edilmesi durumunda ifade ve bilgi edinme hakkı dikkate alınamaz. AB Yüksek Mahkemesi yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: Ayrıca, yanlış sonuçları ortadan kaldırmak isteyen kişilerin, mutlaka mahkemelere gitmeden yeterli kanıt sağlamaları gerektiğini de açıkladı.

Küçük resimlerle ilgili olarak, jüri ” görüntüler insanların yaşamlarında özellikle önemli bir müdahale olabilir “. Listeden kaldırmaya yönelik her talepte, arama motorlarının görüntülerin halka yararlı bilgiler sağlayıp sağlamadığını değerlendirmesi gerekecektir.

Google, yazdığı bir makalede bu karardan memnun kaldı. SİYASETBu kararı memnuniyetle karşılıyoruz ve şimdi kararın metnini inceleyeceğiz. Söz konusu bağlantılar ve küçük resimler artık web araması ve görsel arama yoluyla mevcut değildir; söz konusu içerik uzun süredir çevrimdışı. »

ABAD’ın bu kararının tüm İnternet kullanıcıları için uygulanması karmaşık olmaya devam etmektedir. Web kullanıcıları, bilgilerin iftira niteliğinde olduğunu veya bir görüntünün tehlike arz ettiğini kanıtlayacak tüm yasal veya teknik bilgiye sahip değildir. Avrupa Dijital Hizmet Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle durum değişmelidir. 2023’te mevzuat, özellikle yasa dışı içeriğin büyük platformlar tarafından yayılmasını sınırlamak için Avrupa Komisyonu’nun haklarını genişletmeyi mümkün kılacaktır.genel-16