Saat kalp atış hızını izler, telefon yakılan kalorileri sayar ve yarın araba kan basıncını izlerse? Çinli bir lüks elektrikli araç girişimi olan BeyonCa, kullanıcı sağlığını izlemek için modellerine sensörler yerleştirmek istiyor. Bir makalede, TechCrunch CEO Weiming Soh’un 30 Ekim 2022’de markanın küresel lansmanı sırasında yaptığı açıklamalara geri dönüyor.

BeyonCa’nın arabası, bir sürücünün zayıflığını anında tespit edebilecek

Şirkete göre fütüristik yönün ötesinde, bir kişinin arabada sağlık durumunu takip etme fikri ilginç. Özellikle sürüş sırasında harcanan süreye dayalıdır. BeyonCa’da otonom sürüş departmanı başkanı Liu Shaoshan, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda üreticinin teknolojik stratejisini haklı çıkarıyor, ” Amerikalılar yılda 70 milyar saat araba sürerek veya vatandaş başına günde en az 1 saat harcıyor. Bu süre, tam bir sürücü sağlığı analizi yapmak için büyük ölçüde kullanılabilir. “.

aynı kategoride

Fransa’da, Deliveroo kendisi için ölümcül olabilecek ikili bir prosedüre tabi tutuluyor

Şu anda BeyonCa, ilk modelini 2024 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. Girişim, henüz fiyat aralığını açıklamadı. Şirketin CEO’su bu tür bir ürünü yaklaşık 100.000 dolara, yani bir Mercedes Benz Class S veya bir BMW Serie 7’ye eşdeğer koyuyor.

Weiming Soh, Çin otomobil pazarında büyük bir figür. 90’lı yıllarda Orta İmparatorluk’ta Mercedes Benz’in kurulmasına güçlü bir şekilde katkıda bulundu. Ayrıca 10 yılı aşkın bir süredir Volkswagen’in ülkedeki operasyonlarından sorumlu başkan yardımcılığını yürütüyordu. Singapurlu elli yaşındaki çocuğun Renault China’nın dizginlerini eline aldığı 1 Mart 2021’e kadar süren bir aktivite. Aynı yıl pozisyonuna paralel olarak Weiming Soh, Fransız üretici tarafından desteklenen BeyonCa’yı piyasaya sürdü.

CEO’ya göre elektrikli araçlardaki hizmetler, basit bir sesli asistan ve sürücü yardım seçenekleriyle sınırlı değil. Mühendisi Liu Shaoshan, elektrikli otomobil pazarının olgun olduğunu ileri sürerek daha da ileri gidiyor. Ona göre, elektrifikasyon ve yarı otonom sürüşün ilk iki aşaması çoktan geçti ve pazar ” sağlık gibi ek hizmetler “. Bunu başarmak için şirket, BeyonCa’nın arabalarında ” son derece güçlü yazılım “.

Liderlerin vizyonunda, üreticinin lüks arabaları tıbbi sınıf sensörler ve radarlarla donatılacak. Sürücü ve yolcuların sağlık durumunu her an tespit edebilecekler. Yapay zeka, sürücünün artık aracı kontrol edemediğini tespit ederse, otonom sürüş tetikleniyor. Ardından bir protokol, gerekirse sürücüyü tedavi etmek için doktorlarla görüntülü görüşme başlatır.

Ekonomik bağlam, BeyonCa’nın büyük emellerine ulaşmasını zorlaştırıyor. Enflasyon ve hammadde eksikliği, uzun vadeli projelerle start-up’ların gelişmesine yardımcı olmuyor. Elektrikli ve otonom otomobiller dünyasında yatırımcılar giderek daha nadir hale geliyor. Argo Ai gibi şirketler değer kaybeder veya iflas başvurusunda bulunur. Yine de Weiming Soh kendinden emin ” ekonomi iyiye gittiğinde bir girişim gelişimini hızlandırabilir, ancak ekonomik bir yavaşlama olduğunda onu kendi hızında takip edecektir. »genel-16