Bir kadın, 04 Aralık 2022'de Hawaii, Hilo yakınlarında Mauna Loa yanardağının patlamasını izliyor.

Bir kadın, 04 Aralık 2022’de Hawaii, Hilo yakınlarında Mauna Loa yanardağının patlamasını izliyor.
Fotoğraf: Justin Sullivan (Getty Resimleri)

Dünyanın en büyük aktif yanardağı olan Mauna Loa, Hawaii’de patlamaya başladı 1984’ten beri ilk kez Kasım sonu. eyaklaşık iki haftadır kopmalar devam ediyor, muhteşem, yavaş hareket eden yaratma lav şimdiye kadar akar Sahip olmak herhangi bir yerel topluluğu tehdit etmemiştir.

Bu haftanın başlarında, yetkililer lav akıntılarından birinin Daniel K. Inouye Otoyoluna ulaşın. Ama itibariyle Perşembe, Hawaii Volkanları Gözlemevi bunun artık bir endişe kaynağı olmadığını söyledi, Hawaii Haberleri Şimdi bildirildi. Volkanın çatlaklarından birinden çıkan lav, volkanın içine beslenmeyi durdurdu. doğru hareket eden akış karayolu. Kimse ada yüzlerinde lav akıntılarından kaynaklanan ani tehlike, Hawaii Acil Durum Yönetimi tweet attı Perşembe günü.

Volkanolog Jess Phoenix, “Mauna Loa ve Hawaii yanardağları tipik olarak çok, çok akıcı, çok coşkulu patlamalar üretiyor” Geçenlerde Earther’a söyledi. “Yani dev bir patlamadan endişe duymuyoruz – aslında, insanların düşündüğü şey Yellowstone’daki en kötü senaryo.”

Phoenix’e göre bazı volkanik patlamalar devam edebilir bir yıldan daha fazla bir süre için. Bi son kezg bensland volkanı 1984’te patladı, ve Hilo’nun şehir sınırlarının dört mil yakınına ulaşan lav akıntıları, Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmaları. Mauna Loa beş büyük volkanın en büyüğü Büyük Ada’da bulundu ve modern zamandan beri 33 kez patladı. kayıtlar başlamak Adı, tabandan zirveye yaklaşık 10,5 mil uzandığı için uygun olan “uzun dağ” anlamına gelir. Kapsar yüzey alanının yarısı USGS’ye göre Hawaii’nin Büyük Adası.

Ajans, Mauna Loa zirvesinin altındaki deprem sayısının artmasının ardından Eylül ortasında potansiyel bir patlamanın belirtilerini fark etti. ABD Jeoloji Araştırması izleme lav akıntılarının nereye gittiği ve ne kadar hızlı hareket ettikleri. Bu patlama lav püskürmesi gördü 200 ila 500 fit havada, ABD Jeoloji Araştırması tweet attı.

genel-7