Kredi: NASA, ESA ve N. Bastian (Donostia Uluslararası Fizik Merkezi); İşleme: Gladys Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

Bu iki görüntü göz kamaştıracak kadar farklı görünse de aslında aynı kozmik nesnenin resimleridir: NGC 1850. Her iki görüntüyü de aynı Hubble cihazı almış olsa da, bu nesnelerden yayılan ışığın belirli dalga boylarını incelemek için farklı atanmış renklere sahip farklı filtreler kullanıldı. Mavi bulutlu görüntü, görünür ışıkla (insan gözümüzün algılayabildiği) bir miktar yakın kızılötesi ışık içerirken, kırmızı bulutlu görüntü (ayrıca aynı nesneyi farklı bir “işaretleme”) yakın mesafeden çok daha geniş bir aralığı kapsar. -kızılötesi spektrumun başlangıcına ultraviyole. Morötesi gözlemler, bu parlak, yıldızlı görüntüde görüldüğü gibi, en sıcak ve en genç yıldızlardan gelen ışığı tespit etmek için idealdir.

Bu 100 milyon yıllık küresel küme, Samanyolu’nun bir uydu gökadası ve milyarlarca yıldızın doğum yeri olan Büyük Macellan Bulutu’nda bulunuyor. Küme, Dorado takımyıldızında yaklaşık 160.000 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Tipik küresel kümeler, karşılıklı yerçekimi ile bir arada tutulan yoğun bir şekilde paketlenmiş yıldızlardan oluşan küresel bir koleksiyondur. Bununla birlikte, çoğu küresel kümenin aksine, NGC 1850’nin yıldızları nispeten gençtir. NGC 1850 gibi genç yıldızlara sahip küresel kümeler, kendi Samanyolu gökadamızda mevcut değildir.

Astrofizikçiler, NGC 1850’deki ilk nesil yıldızlar doğduğunda, yıldızların toz ve gaz gibi maddeleri çevreleyen kozmosa fırlattığını teorileştiriyorlar. Yeni oluşan yıldız kümesinin yoğunluğu o kadar yüksekti ki, bu fırlatılan madde kümenin yerçekiminden kaçamadı ve kümenin yakınında kalmasına neden oldu. Kümenin yoğun yerçekimi, çevresinden hidrojen ve helyum gazını da çekti. Bu iki gaz kaynağı, ikinci nesil yıldızları oluşturmak için birleşerek bu küresel kümenin yoğunluğunu ve boyutunu artırdı.

  • Hubble, olağandışı bir yıldız kümesinin çift görüntüsünü yakalar

    Bu Hubble görüntüsü, yaklaşık 160.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan yıldız kümesi NGC 1850’yi göstermektedir. Bu görüntü için, veri toplamak amacıyla kamerayla birlikte beş filtre kullanıldı. Filtrelerden ikisi ultraviyole yakın dalga boylarında, ikisi görünür ışık dalga boylarında ve sonuncusu yakın kızılötesindeydi. İki ultraviyole filtreden toplanan veriler mor ve mavidir. İki görünür ışık filtresinden gelen veriler yeşil ve turuncudur. Kırmızı renk, yakın kızılötesi verileri belirtir. Görüntü kromatik sırayı takip eder; bu, görüntüdeki en kısa dalga boyunun mavi, en uzun dalga boyunun ise kırmızı olduğu anlamına gelir. Kromatik düzen, ışığın dalga boylarını gözümüzün hassasiyetinin ötesinde, bize tanıdık gelen bir şekilde görselleştirmemizi sağlar. Kredi: NASA, ESA ve N. Bastian (Donostia Uluslararası Fizik Merkezi); İşleme: Gladys Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

  • Hubble, olağandışı bir yıldız kümesinin çift görüntüsünü yakalar

    Bu Hubble görüntüsü, yaklaşık 160.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan yıldız kümesi NGC 1850’yi göstermektedir. Bu görüntü için, veri toplamak için kamerayla birlikte biri görünür dalga boylarında, diğeri yakın kızılötesi dalga boylarında olmak üzere iki filtre kullanıldı. Kromatik sırayı takiben, daha kısa dalga boylu görünür ışık verileri mavi, daha uzun yakın kızılötesi verileri ise kırmızıdır. Kredi: NASA, ESA ve P. Goudfrooij (Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü); İşleme: Gladys Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

2021’de bilim adamları NGC 1850’de bir kara deliğin varlığını tespit ettiler. Ayrıca, daha sıcak yanan ve kırmızı yıldızlardan daha genç ölen birçok daha parlak mavi yıldız (ikinci görüntünün sağında görülüyor) tespit ettiler. Ayrıca, merkezlerinde hidrojeni biten ve çekirdeklerinden daha uzakta hidrojeni kaynaştırarak dış katmanların genişlemesine, soğumasına ve kırmızı renkte parlamasına neden olan (ikinci görüntü boyunca görülüyor) yaklaşık 200 kırmızı dev, yıldızlar da mevcut. Kümeyi çevreleyen, süpernova patlamalarından geldiği teorize edilen bir bulutsuluk, dağınık toz ve gaz modelidir (ilk görüntüdeki mavi perde benzeri yapılar ve ikinci görüntüdeki kırmızı olanlar).

NGC 1850, güneşin kütlesinin yaklaşık 63.000 katıdır ve çekirdeğinin çapı yaklaşık 20 ışık yılıdır. Gökbilimciler, bu büyük yıldız kümesini görüntülemek ve yıldız oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için çok çeşitli dalga boylarında Hubble Uzay Teleskobu gözlemlerini kullandılar.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Hubble, 10 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-hubble-captures-dual-views-unusual.html adresinden alınan alışılmadık bir yıldız kümesinin (2022, 9 Aralık) ikili görüntülerini yakalar.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1