Vanguard daha önce duyurdu bu hafta ayrılıyordu Net Sıfır Varlık Yöneticileri girişimi, endüstrinin karbon emisyonlarını kendi kendine düzenlemeye yönelik yeni ortaya çıkan bir girişimi. Ayrılışı, hükümetin yatırımlardaki iklim risklerini denetleme ihtiyacını güçlendiriyor.

Yasal, finansal veya profesyonel yansımalar olmadığında, endüstrinin kendi kendini düzenlemesi genellikle üyelerin bir şeyler yaptıklarını söyleyebilmeleri için vitrin süslemesinden biraz daha fazlasıdır, herhangi bir şey.

Bu, iki yıl önce kurulan ve yönetim altındaki varlıkları 2050 yılına kadar, tercihen daha erken bir tarihte net sıfır karbon düzeyine getirmeyi amaçlayan Net Sıfır Varlık Yöneticileri girişimi tarafından yapılan işi karalamak anlamına gelmiyor. Ancak Vanguard’ın taklası – bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce katıldı – finansal veya yasal yansımaları olmayan bağlayıcı olmayan taahhütlere sahip gönüllü derneklerin 2050 veya öncesinde net sıfıra ulaşmak için ihtiyacımız olan araç olmadığını gösteriyor.

Vanguard neden ayrıldı? Fon liderliği görünüşe göre korkmuş çünkü birkaç eyaletin başsavcısı, Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’ndan Vanguard’ın ABD kamu kuruluşlarında hisse satın alma yetkisini iptal etmesini istedi ve bunun nedeni olarak NZAM üyeliğini gösterdi. (Savcının hangi partiye mensup olduğunu tahmin edebilirsiniz.)

Vanguard, elbette buna uymaz, bunun yerine bir fevkalade yatıştırıcı mesaj Yeterince gözlerini kısarsan bu biraz bilgilendirici olur. Birkaç satır öne çıkıyor:

Vanguard, bu riski anlamak ve bunlarla ilgilenmek için adımlar atıyor. [climate change] yatırımcıların getirilerine

Bu iyi, sanırım, ama tamamen asılsız. NZAM üyeliği mükemmel olmasa da en azından Vanguard’ın sorunu anladığının ve karbon emisyonlarının müşterilerinin parası için oluşturduğu risk hakkında bir şeyler yapmayı planladığının somut bir işaretiydi.

Peki Vanguard şimdi ne yapıyor? Çok konuşma. hakkındaki beyanı “iklim değişikliğine yaklaşım” ölçülebilir tek bir kriter içermez, sadece anlamsız ve ölçülemez özlemler içerir. Nihai esneklik, sıfır sorumluluk.genel-24