Araştırmacılar Küresel İnternet Trafiğinin İki Katını Bir Saniyede Aktarmayı Başardı başlıklı makale için resim

Araştırmacılardan altı ay sonra Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü (NICT) yeni bir ayar Saniyede 1,02 petabit veri aktarım kaydıbir araştırma ekibi dan Danimarka Teknik Üniversitesi ve İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi sahip olmak o rekoru kırdı, yalnızca tek bir lazer kullanan yeni bir çip ile 1,84 Pbit/s’ye ulaşıyor. Bu hareket etmenin eşdeğeri “toplam küresel İnternet trafiğinin iki katı,“hepsi bir saniyede.

Artık çoğumuzun evinde sinema kalitesinde video içeriğini 4K’yı aşan çözünürlüklerde yayınlamak için yeterince hızlı internet bağlantılarımız olsa da, genel olarak internet hızları söz konusu olduğunda iyileştirme için çok yer var. modern bir video oyun konsoluna yeni bir AAA oyunu indirmek için birkaç saat beklemek zorunda kalan herkesin onaylayacağı gibi. İnternet hala ihtiyacımız olan her şeyi göz açıp kapayıncaya kadar sağlayamıyor, ancak tünelin sonunda bir ışık var: özellikle, bir fiber optik kablo demetini aydınlatan bir kızılötesi lazer.

Aynı şekilde, bir otoyolun kapasitesi sadece daha fazla şerit ekleyerek genişletilebilir (ki bu trafiği azaltmazbu arada)internet hızları csadece daha fazla kablo ekleyerek artırılabilir veri göndermek için. Ancak internetin kapasitesini bu şekilde sonsuza dek yükseltmek mümkün değil. Araştırmacılar, mevcut altyapının verileri nasıl daha verimli bir şekilde taşıdığını iyileştirmenin yollarını araştırıyor, bu da son zamanlarda rekor kıran bu araştırmayı daha da etkileyici kılıyor.

Son zamanlarda bir makalede ayrıntılı olarak belirtildiği gibi yayınlanan Doğa Fotoniği dergi, araştırma ekibi, frekans tarağı olarak adlandırılan bir şey olarak işlev gören yeni bir optik çip geliştirdi. Tek bir kızılötesi lazer kaynağından gelen ışık çipe girer, burada her biri, her bir frekansın üç spesifik özelliğini modüle ederek verilerle kodlanabilen yüzlerce farklı renkten oluşan bir gökkuşağı spektrumuna bölünmüştür: genliği, fazı ve polarizasyonu. Bu yüzlerce özel olarak modüle edilmiş frekans daha sonra tek bir ışın halinde yeniden birleştirilir, bir fiber optik kablo üzerinden iletilir ve ardından diğer uçta kodu çözülür.

Deneylerde ekip, bu tekniği kullanarak verileri 37 çekirdekten oluşan bir fiber optik kablo aracılığıyla 7,9 kilometre mesafeye saniyede 1,84 petabit hızında başarıyla iletti. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, evinize teslim için bir fiber bağlantıya sahip olacak kadar şanslıysanız 1 gigabit hatta 10 gigabit internet hızları, bu kayıt, evinizle 1.840.000 gigabit bağlantıya sahip olmakla eşdeğerdir. Muhtemelen İSS’nizin sizden fazla kullanım ücreti almadığından emin olmak isteyeceksiniz.

Ancak, bu yeni dünya rekoru, araştırmacıların teorik olarak bu yeni tek çipli yaklaşımın potansiyeline inandıklarıyla karşılaştırıldığında, salyangoz posta hızları gibi görünüyor. aynı zamanda yüksek oranda ölçeklenebilir olduğu göz önüne alındığında. 100 Pbit/s’ye kadar veri iletim hızları mümkün olabilir12.500 TB veya 12.500.000 GB veriye eşdeğerdir, her saniye aktarılır. İsimlerimizi yazabileceğimiz bir bekleme listesi var mı?genel-7