Reuters Apple ve Ericsson’un, 2015’te her iki şirketin de birbirlerinin patentlerini ihlal ettiği iddiasıyla birbirlerine dava açmasıyla başlayan, ikisi arasındaki bir patent savaşını çözmeyi kabul ettiklerini bildirdi. Ayrıca yasal sorunların bir kısmı, her iki tarafın da 2G, 3G ve 4G teknolojilerinin lisanslanmasıyla ilgili anlaşmazlıklarıydı.
Her iki şirket de baltayı gömdü ve Ericsson’un Apple’a 5G patent lisansı konusunda dava açtığı Ekim 2021’e kadar barış hüküm sürdü. İki ay sonra Apple, Ericsson’a dava açtı ve ağ ve telekom firmasını, süresi dolmuş patentler üzerindeki lisansları yenilemek amacıyla “güçlü kol taktikleri” kullanmakla suçladı.

Apple ve Ericsson, iPhone ile kullanılan 5G kablosuz patentleriyle ilgili telif ödemeleri konusundaki yasal savaşı sona erdirmeyi kabul etti

Bugünkü anlaşma, Apple ve Ericsson’un iPhone’da 5G kablosuz patentlerinin kullanımı için telif ödemeleri konusundaki yasal mücadeleyi sona erdirmek için el sıkıştığı anlamına geliyor. Ericsson, anlaşmanın Apple’a küresel bir patent lisansı verilmesini ve standart temel hücresel teknoloji patentleri için küresel çapraz lisansları kapsadığını söyledi. Bir lisans alanın belirli endüstri standartlarını karşılaması için standart-temel patentler gereklidir ve sonuç olarak, Adil, Makul ve Ayrımcı Olmayan (FRAND) telif hakkı koşulları kullanılarak lisanslanırlar.

Ericsson yaptığı açıklamada, “Anlaşma, taraflar arasında devam eden patentle ilgili tüm yasal anlaşmazlıkları sona erdiriyor” dedi. Apple ve Ericsson arasındaki savaş, telekomünikasyon patentlerini kapsayan yedi yıllık yeni bir lisans sözleşmesiyle ilgili müzakereler bozulduğunda yoğunlaştı. Ancak bugünkü duyurudan sonra bunların hepsi geçmişte kaldı ve Ericsson anlaşmanın “teknolojilerini ve ticari işbirliklerini güçlendireceğini”, yani Apple ve Ericsson arasındaki ortaklıkları kastettiğini belirtti.

Apple’ın mobil kablosuz modemlerle ilgili bazı fikri mülkiyet haklarına nasıl sahip olduğunu merak ediyorsanız, bunu 2019 yazında hatırlayabilirsiniz. şirket, Intel’in modem işini 1 milyar dolara satın aldı. İşlem, Apple’a bazı endüstri standardı temel patentlerin sahipliğini verdi.

Apple ile yapılan anlaşmanın etkileri de dahil olmak üzere Ericsson, dördüncü çeyrek fikri mülkiyet hakları (IPR) lisanslama gelirlerinin 530,3 milyon – 578,5 milyon dolar olacağını tahmin ediyor. Apple ile bugün yapılan anlaşmanın yanı sıra, bu rakama diğer lisans sahipleriyle olan fikri mülkiyet hakları da dahildir.

Bu haberi okurken biraz deja-vu yaşamış olabilirsiniz, çünkü bu size Apple ve Qualcomm’un 2019’da tam da iki teknoloji devi arasındaki bir duruşma için açılış tartışmaları sona ererken imzaladıkları son dakika anlaşmasını hatırlatmış olabilir. Apple, Qualcomm’a bir miktar nakit ödedi ve her iki firma da iki yıllık opsiyonlu altı yıllık bir lisans anlaşması yapmayı kabul etti. Ve her iki taraf da çok yıllı bir yonga seti tedarik sözleşmesi imzaladı.

Apple’ın iPhone 15 serisi için kendi 5G modem yongalarını kullanma planı, bir çift Qualcomm patenti tarafından engellendi.

Apple, gelecek yılın iPhone 15 serisinde piyasaya sürülmesi beklenen kendi modem yongaları üzerinde çalışıyor. Ancak Qualcomm’a ait iki patentle ilgili sorunlar, Qualcomm’un iPhone 15 cep telefonlarının büyük çoğunluğuna önemli bileşeni sağlamaya devam edeceği anlamına geliyor. Apple kendi modem çipini kullanabilseydi, Qualcomm’un iPhone 15 serisinde kullanılan modem çiplerindeki payı %20’ye düşecekti.

Ancak bu, Apple kendi modem çipini üretmeyi planladığında bile fikri mülkiyet haklarının lisanslanmasının Apple için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Qualcomm’un talep ettiği (“lisans yok, çip yok”) karmaşık lisanslama düzenlemeleri ile uğraşırken bile, belirli kilit teknolojiler patentler ve lisanslama kapsamına girebilir, büyük bir proje yapabilir veya bozabilir. Apple gibi bir şirket bile bir patentle engellenebilir.

Sonunda, Apple ve Qualcomm bir anlaşmaya varacak veya Apple, Qualcomm’dan belirli patentleri lisanslamak zorunda kalmadan modem yongalarını tasarlamanın bir yolunu bulacaktır. Ancak şimdilik, 2023’ün iPhone 15 ailesi de dahil olmak üzere iPhone’un içinde bulacağınız Qualcomm’un modemleri.telefon-1