Android kullanıcıları, perakende mağazalarında bulunan satış noktası (POS) terminallerinde hızlı ödeme yapmak için Google Cüzdan’ı kullanıyor. Tek yapmanız gereken, Android telefonunuzun arkasını POS terminaline dokundurmak ve parmak izi sensörüyle kimliğinizi doğrulamak; tatmin edici “ding” duyulduktan sonra gidebilirsiniz. Google, işlemin küçük bir kısmını ücret olarak tahsil eder.

15 Aralık’tan itibaren Google, pompada Dokun ve Öde özelliğini tercih edecek

Bazı Android kullanıcıları, Google Cüzdan’ın Dokundur ve Öde özelliğini kullanmak yerine Google Asistan/Google Pay ile sunulan “gaz için ödeme” özelliğini kullanıyor. Ancak, bu özellik 12 Aralık Pazartesi gününden itibaren kullanımdan kaldırılacak. Pompaya dokunarak ödemeyi destekleyen daha fazla benzin istasyonuyla, telefonunuzu doğru noktada pompaya vurarak tüm ağır işleri yapmasına izin vermek çok daha kolay. Arabanızı doldurduğunuz galonlarca Etil için ödeme yapmak üzere Google Asistan veya Google Pay’in “benzini öde” seçeneğini kullanmak, Google Cüzdan’ın Dokun ve Öde özelliğini kullanmaktan çok daha uzun bir süreçtir.

Olarak 9to5Google Google Asistan/Google Pay’in benzin ödemesi süreci 2021’de başladı ve pompa numarasını seçmenizi, ödeme yöntemini seçmenizi, pompayı etkinleştirmenizi, gazı pompalamanızı ve ödemeyi yapmanızı gerektiriyor. Katılan gaz tedarikçileri arasında Union 76, Conoco, Exxon, Mobil, Phillips 66 ve Shell bulunmaktadır. Bu işlemi, çoğu benzin istasyonunda kullanılabilen Google Cüzdan’ın Dokun ve Öde özelliğiyle karşılaştırın. Telefonu pompanın karşısına koyun. Gazı pompalamaya başlayın. Bu kadar!
Google, “Benzin için ödeme özelliğini ABD’deki Google Pay uygulamasından kaldırıyoruz. Başlangıçta bu işlevi, insanlara pompada ödeme yapmak için daha basit bir yol sunmak ve iş ortaklarımızın temassız ödemeleri etkinleştirmesine yardımcı olmak için sunduk. Gaz olarak istasyonlar çip okuyucularla donatılmaya devam ediyor, tüketiciler temassız ödemelerde tercih ettikleri yöntem olarak dokun ve öde’yi giderek daha fazla kullanıyor. Tüketiciler, pompada dokun ve öde için Google Cüzdan ve Google Pay uygulamasını kullanmaya devam edebilir.”

Google Asistan/Google Pay, 15 Aralık’tan itibaren cadde otoparkı için ödeme yapmanıza artık izin vermeyecek

Beklemek. Fazlası var. Google Asistan/Google Pay artık “sokağa park etmek için ödeme yapmanıza” izin vermeyecek. Bu özellik sayesinde, Google Pay uygulamasından belirli bir park bölgesini seçmeniz, ne kadar süre için ödeme yapmak istediğinizi seçmeniz ve ödemeyi göndermeniz gerekir. Ancak 12 Aralık Pazartesi gününden itibaren Google, bunun yerine yerel şehrinizin mobil ödeme seçeneğini kullanmanızı tercih edecek.

Google’ın dediği gibi, “Park için öde özelliğini ABD’deki Google Pay uygulamasından kaldırıyoruz. Başlangıçta bu işlevi, insanlara sayaçta ödeme yapmak için daha basit bir yol sunmak ve iş ortaklarımızın temassız ödemeleri etkinleştirmesine yardımcı olmak için sunduk. Tüketiciler, park için yerel şehrin mobil ödeme seçeneğini kullanmaya devam edin.”

Açıkçası, Tap-to-Pay çok uygun, hızlı ve kolaydır, neden başka bir şey kullanmak isteyesiniz ki? Dışarısı hava o kadar soğuksa, benzin için kredi kartınızla uğraşmak istemezsiniz (kahretsin, kredi kartınızı bile hissetmezsiniz), telefonunuzu kullanarak Dokun ve Öde özelliği işe yarar.

Google, bunu açıklığa kavuşturmak için Android kullanıcılarının 12 Aralık’tan itibaren Google Asistan veya Google Pay’i kullanarak “benzin için ödeme yap” veya “sokağa park etme için ödeme yap” seçeneklerini belirleme özelliğini kaldırıyor. Alphabet yan kuruluşu, Google Cüzdan’ı kullanarak Dokun ve Öde’yi yapmanızı istiyor ve bu neden olmasın? Ne de olsa, kullanımı daha kolay ve hızlıdır ve şirket, ödeme yapmak için her kullandığınızda işlem tutarının küçük bir yüzdesini kazanmaya devam eder.

“Sokağa park etme” için ödeme yapılmasına gelince, Google Asistan ve Google Pay’in kullanılmasına da 12 Aralık’tan itibaren izin verilmeyecek. Bunun yerine park için yerel şehrinizin mobil ödeme seçeneğini kullanın.telefon-1