Uzay teknolojisinin günlük yaşamınız için neler yaptığını merak ediyorsunuz. Uydu telekomünikasyonundan GPS’e, dünya çapında milyonlarca insan için internet bağlantılarına erişim yoluyla; uydular ve sağladıkları uzay hizmetleri, modern bir toplum olarak işleyişimiz için çok önemlidir.

Ancak yörüngede olmaları, uyduların saldırılara karşı bağışık olduğu anlamına gelmez. Ve güvenlik, yalnızca büyüyecek olan sürekli bir endişedir.


Sıkışma ve adres sahtekarlığı

Çoğu zaman, saldırganlar uyduların kendisinden çok hizmeti hedefler. Bu yıl, Ukrayna’daki ViaSat ve Starlink internet hizmetleri, Rusya’nın ülkeyi işgali sırasında sinyal karıştırma, GPS sahtekarlığı ve diğer siber saldırılara maruz kaldı. Batılı istihbarat teşkilatları, bu saldırıları birkaç yıldır bu teknikleri kullanmakla suçlanan Rusya’ya bağladı.

Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nün (RUSI) uzay güvenliği analisti Juliana Suess, “Bu, modern savaşın bir parçası, yeni bir şey değil – 2014’ten beri Ukrayna’da GPS sahtekarlığına tanık olduk” diyor. “Karıştırma ve yanıltma, doğrudan uydular ve yer istasyonları arasındaki bağlantıları hedefliyor” diye açıklıyor.

Ve Starlink bağlantılarını bozarak bilgi akışı kesintiye uğrar. Hangisi bir çatışma durumunda çok önemli olabilir. Suess, “Starlink, Ukrayna ordusunun elinde bir araç haline gelir gelmez bir hedef haline gelir” dedi.


Uydu karşıtı silahlar

Uydu Karşıtı Silahlar (ASAT), kulağa bir James Bond filminden fırlamış gibi gelebilir. Ancak kapsamları sınırlı olsa bile varlar.

birinin işaret ettiği gibi Uydu siber güvenliği üzerine Oxford Üniversitesi araştırma makalesi, sadece dokuz ülke (Avrupa Birliği’ni eklersek 10) – yörünge uzay yeteneklerine sahiptir. Bununla birlikte, “tek başına bir fırlatma programı, önemli bir uydu karşıtı yetenekten yararlanmak için gereken kaynakları ve hassasiyeti garanti etmez”.

Ancak uydu karşıtı yeteneğe sahip ülkeler, kaslarını esnetmek için bu teknolojileri giderek daha fazla kullanıyor. Çin 2007’de kendi uydularından birini imha etti. Bir ilk. Bu, bir balistik füzeye kinetik enerji silahı takılarak yapıldı. Yok edilen eski Fengyun-1C meteoroloji uydusuydu.

Diğer ülkeler daha sonra kendi uydularının güvenliği ve uzay enkazının yörüngedeki diğer uydulara zarar verme olasılığı konusunda endişelenmeye başladı.

Daha yakın zamanlarda Rusya, Kasım 2021’de kendi uydularından birini imha etmek için uydusavar silahları kullanmakla da eleştirildi. uzay enkazından. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotları önlem olarak sığınmaya mecbur bırakan nedir?


ABD davayı kınadı “tehlikeli ve sorumsuz” olarak nitelendirdi ve enkazın yıllarca hatta on yıllarca yörüngede kalacağı konusunda uyardı.

Hiçbir ordu başka bir ülkenin uydusuna füze fırlatmamış olsa da, ABD de dahil olmak üzere birçok ülkenin bu tekniğin potansiyelini göstermiş olması, uydulara yönelik bu tür saldırıların gelecekteki bir çatışmada bir kenara bırakılamayacağı anlamına geliyor.

Ancak şüphesiz etkili bir strateji olsa da, bir uyduyu havaya uçurmak için füze kullanmak çok acımasız bir yaklaşımdır. Elektronik harp ve siber saldırıların kullanılması, bir saldırgana eşit derecede etkili bir seçenek sağlayabilir.


Uyduları kırmak

Oxford Üniversitesi araştırma makalesi, “Uzay sistemleri giderek birbirine bağlı ve hesaplama açısından karmaşık hale geldikçe, siber saldırı tehdidi hakkında yeni endişeler ortaya çıktı” diyor. “Yörüngede uzun süredir devam eden barışa yapısal bir tehdit oluşturabileceklerini” de ekliyor.

ABD Savunma Bakanlığı’na göre böyle bir tehdit Çin’den geliyor. Çin ordusu üzerine bir araştırma makalesi bunu önerebilir. “Elektronik savaş” bu yaklaşımın bir parçasıdır, çünkü Pekin “bir düşmanın bir kriz veya çatışma sırasında uzay alanına erişimini ve buradaki operasyonlarını zorlayabilecek veya engelleyebilecek” teknolojiyi geliştirmeye çalışmaktadır. Ancak, bu teknolojinin doğası belirtilmemiştir.

Bir uyduya yönelik başarılı bir siber saldırının önemli sonuçları olabilir. Uydu ile iletişimi engelleyerek, örneğin milyonlarca insan için iletişimleri ve hayati hizmetleri kesintiye uğratabiliriz. Bir siber saldırı, bir uydunun yörüngesini bozmak veya kalıcı olarak zarar vermek amacıyla bile değiştirebilir.

RUSI’den Suess, biraz ‘Yıldız Savaşları’na benziyor, ancak bir uydunun kontrolünü ele geçirirseniz, ona istediğinizi yaptırabilirsiniz – bu açıkça uydunun yeteneğine bağlıdır” diyor.

“İletişim bağlantılarını tamamen kapatmak gibi görece basit bir şey olabilir. Ya da sınırlı yakıt sarf ederek bir uyduyu uzay çöplüğüne çevirebilirsiniz. Eğer onu yörüngesinden çıkarmayı başarırsanız, onu başka bir uyduyla çarpıştırabilirsiniz. doğru yönlendirirseniz güneş panellerini yok edebilir – seçenekler sınırsız” diye açıklıyor.

Bayan Suess’e göre, bu taktiklerin birçoğunun uygulanması, özellikle de yanlışlıkla diğer hedefleri bozma riski nedeniyle karmaşık olacaktır.

“Eğer bu saldırıyı yapan devlet aktörüyse, bir uyduya başka bir uyduyla çarpışacak veya uzay enkazı olacak şekilde saldırırsanız, kendi uzay varlıklarınızı da tehdit etmiş olursunuz. Suess, “Uyduları da kullanıyorsanız, saldırı askeri açıdan mümkün değil” diyor.

Kurallar ve sözleşmeler, hükümetlerin uzayda diğer ülkeler tarafından işletilen uydulara karşı büyük ölçekli siber saldırılar gerçekleştirmesini engelleyebilecek olsa da, Ukrayna’daki savaş, uydu iletişiminin kesintiye uğramasının ihtimal dışı olmadığını gösteriyor.


Yaşlanma Teknolojisi

Uydular sonsuza kadar dayanacak şekilde yapılmamıştır. Ancak yörüngede on yıl veya daha fazla kalabilirler. Bu, uzay programlarının ve uyduların genellikle uzun gecikmelerine ek olarak, birçok uydunun eskiyen teknolojiyi kullandığı anlamına gelir.

Ve bir uydu uzaya fırlatıldıktan sonra, ona güç sağlayan bilgisayar sistemlerini yükseltmek imkansız değilse bile zordur. Dünya’da güvenlik güncellemelerini zorlamanın nasıl büyük bir siber güvenlik sorunu olmaya devam ettiğini bir düşünün. Ardından, sistemlere erişilemiyorsa bu sorunla baş etmenin zorluklarını düşünün.

Bu durumda bir siber güvenlik açığı ortaya çıkarsa, uydunun ömrü boyunca mevcut olabilir. Ve uzaya bağlı teknoloji hayatımıza daha entegre hale geldikçe, siber saldırganların hizmetleri bozmanın veya değiştirmenin bir yolunu bulması sorun olabilir.

Bu, NATO’nun ciddi sonuçları olabileceğini söylediği bir sorun. Siber saldırılar, stratejik silah sistemlerine zarar verebilir ve belirsizlik ve kafa karışıklığı yaratarak caydırıcılığı tehlikeye atabilir” dedi. Stratejik NATO Uzay Varlıklarının Siber Güvenliğine İlişkin 2019 Araştırma Belgesini belirtir.

Bu belge, eski BT ekipmanlarının kullanımına, bilinen güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için yazılımların yamalarla güncellenmemesine, tedarik zincirlerindeki potansiyel zayıflıklara ve uydu sistemlerini saldırıya açık bırakan diğer faktörlere karşı uyarıda bulunur.

Güvenlik açığı yöneticisi ve mühendisi Douglas McKee, “Güvenliğe bu faktörü dahil etmemelerinin onların suçu olduğunu söylemenin gerçekten adil olmadığını vurgulamak istiyorum, çünkü orijinal olarak tasarlandıklarında bu bir endişe kaynağı değildi.” Trellix’te araştırma.

Siber suçlular yeteneklerini geliştirirken yeni hedefler ve fırsatlar için gökyüzüne bakıyor olabilirler.


Siber suçlular uzayda mı?

Bir zamanlar hükümetler için ayrılmış bir alan adıydı, ancak şimdi özel şirketler uzaya erişimi kolaylaştırıyor. Bir noktada bilgisayar korsanlarının kendi uydularını göndermeleri ilginç olabilir mi?

“Bir saldırgan, saldırı yüzeyini genişletmesine izin verirse, ekipmanını veya kendisini uzaya göndermek için yarım milyon dolar öder mi? Bu, basit bir yatırım getirisi hesaplaması,” diyor McKee. “Eğer bir saldırı bana beş yüz bin dolara mal oluyorsa ama bana yüz milyonlarca dolar kazandıracak yeni bir saldırı yüzeyine erişimim varsa, maliyet-fayda analizi oldukça mantıklıdır” diye ekliyor.

Kaynak : “ZDNet.com”genel-15