Tarihsel olarak, Twitter’ın üçüncü taraf geliştirici topluluğuyla çalkantılı bir ilişkisi olmuştur. Ancak son birkaç yılda şirket, bazı projeleri öne çıkarmak için yeni bir API sürümü ve ‘Twitter Toolbox’ koleksiyonu gibi projelerle geliştirici topluluğunu yatıştırmaya çalıştı.

Ancak, Elon Musk’ın yönetimi altında, bu programlardan bazıları kapanıyor – başta Twitter Toolbox olmak üzere. Bilinen birçok geliştiriciye göre Twitter, bu haftanın başlarında Toolbox programının önümüzdeki hafta kapatılacağını söyleyen bir e-posta gönderdi – bunun bir kopyası TechCrunch tarafından görüldü.

“Twitter Araç Kutusu pilot programının bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz. 15/12/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Twitter Toolbox’ı kullanımdan kaldırmak için zor bir karar verdik.”

Twitter, bu yılın başlarında, belirli uygulamaları ilgili anda doğrudan kullanıcıların akışlarında tanıtmak için programı başlattı. Bu uygulamalar, aşağıdakiler gibi zamanlama ve iş parçacığı oluşturucu/okuyucu uygulamalarını içeriyordu: Yazık, Chirr Uygulaması, Konu Okuyucu ve Tampon; gibi güvenlik araçları Blok parti ve koruma; ve s gibi ölçüm ve analiz araçları ilo, Blackmagic.so, Direcon A.Ş.., takipçiwonk ve Tweep haritası.

O sırada Twitter’ın geliştirici platformu Ürün Başkanı Amir Shevat, TechCrunch’a sosyal ağın üçüncü taraf uygulamalar için bir uygulama mağazası oluşturmayı da düşündüğünü söyledi.

Twitter, pilot kapatmayı döşer

Ağustos ayında Twitter, yayıncıların ve geliştiricilerin bir tweet’e özelleştirilmiş biçimler eklemesine izin veren, Twitter kartlarının yeni sürümü olan ‘döşemeler’ için bir test duyurdu. Buradaki fikir, birisi bir URL yayınladığında, resim, metin, video veya düğme gibi bir formatın otomatik olarak – tıpkı Twitter kartları gibi – oluşturulmasıydı.

Şirket bu projeyi de durduruyor. Bir geliştiriciye gönderilen bir e-postaya göre Twitter, konsepti gelecek yıl yeniden gözden geçirmeyi düşünebilir.

“Şu anda en iyi yolun bu pilot uygulamadan geri çekilmek ve Tweet ile ilgili daha geniş deneme çabalarını duraklatmak olduğu sonucuna vardık. Fayans. Bu ürün konseptinin sizin gibi kullanıcılarımıza ve geliştiricilerimize değer sunabileceğine hâlâ inanıyoruz. 2023 planlaması yapılırken bu işi değerlendirmeye devam edeceğiz ve gelecek yıl yeniden gözden geçirmeyi seçebiliriz” dedi.

Twitter Developer Insider programı

Geçen yıl Twitter, Developer Insider programını geçtiğimiz yıl ürünler ve API’ler hakkında doğrudan geri bildirim toplayın. Program henüz kullanımdan kaldırılmamış olsa da, programa dahil olan kişiler bir süredir Twitter’dan haber alamıyor.

Programın bir parçası olan bir geliştirici olan Terence Eden, içeridekilerin yararlı botları etiketleme ve konuşma API’lerini test etme dahil birçok projede çalıştığını söyledi. Geliştirme ekibinin, geliştiricilerin Twitter’ın belirli bölümlerine daha iyi erişebilmesi için aramayı iyileştirme ve OAuth kapsamlarını genişletme üzerinde çalıştığını söyledi.

Eden ve başka bir geliştirici olan Somraj Saha, TechCrunch’a Musk’ın görevi devralmasının ardından program yöneticilerinin şirketten ayrılmaya başlamasıyla Developer Insider Slack grubu içindeki faaliyetlerin düştüğünü söyledi. Saha, grubun Kasım ayının üçüncü haftasından bu yana Twitter arkadaşlarından güncelleme görmediğini söyledi. Dolayısıyla, Twitter’dan resmi bir duyuru olmasa da, program mevcut avatarıyla ölü sayılır.

API’lerin ve geliştirici ilişkilerinin geleceği

Musk’ın göreve gelmesinden günler sonra Twitter, neredeyse on yıl sonra gerçekleşmesi planlanan ve merakla beklenen Chirp konferansını iptal etti.

Bundan sonra, geliştiriciler Twitter ekibinden hiçbir şey duymadı veya çok az şey duydu. Twitter etrafında oluşturulan birçok araç, LinkedIn ve Mastodon gibi farklı platformlar için desteklerini şimdiden genişletiyor. Tweetbot ve Aviary gibi üçüncü taraf Twitter istemcilerinin geliştiricileri, ağın artan popülaritesini karşılamak için Mastodon istemcileri geliştiriyor.

YazıkEv Williams tarafından desteklenen bir Twitter ileti dizisi oluşturma uygulaması olan TechCrunch, LinkedIn desteğini kullanıcılarına genişletmeyi planladığını söyledi. Şirket kısa süre önce, daha iyi ileti dizileri yazmanıza yardımcı olan yapay zeka destekli bir botu piyasaya sürdü. Ayrıca, LinkedIn gönderilerini daha iyi hale getirebilmesi için botu iyileştirmeyi planlıyor.

Yakın zamanda başka bir programlayıcı olan Chirr App adı geçen Twitter desteğini sürdürmeyi ve yol boyunca özellikler eklemeyi planlıyor. Ancak daha fazla platforma bağlantı eklemeye açık ve şimdiden Mastodon entegrasyonu üzerinde çalışmak. Bir içerik denetleme aracı olan Bodyguard, yakında TikTok ve Discord’a entegrasyon eklemek istediklerini söyledi. Şirketin kurucu ortağı Charles Cohen de TechCrunch’a Twitter ile ilgili geliştirmeleri ölçeklendirmeyi düşündüklerini söyledi.

TechCrunch’ın konuştuğu geliştiriciler, Twitter’ın geliştirici ilişkileri ve API’sinin geleceği hakkında çeşitli görüşlere ve endişelere sahipti. Çoğu – üzerinde olanlar dahil Twitter’ın geliştirici forumu – şu anda şirketin üçüncü taraf geliştiricilerle ilgili programları hakkında net bir yol haritasına sahip olmamaktan endişe duyuyorlar. Birçoğu bize, geliştirici ilişkileri ekibi çok sayıda üye kaybettiği için geliştirmeyle ilgili sorular hakkında Twitter ile iletişim kurmanın zorlaştığını söyledi.

Musk, Twitter için mühendislik liderliğindeki bir yaklaşımı vurgularken, geliştirici ekosistemi konusunda çoğunlukla sessiz kaldı. Şirketin geliştiricilerle olan ilişkisini onarmak için son birkaç yıldır yaptığı çalışmaların boşa gitmesi çok yazık olur.

Bu muhabire Signal ve WhatsApp üzerinden +91 816-951-8403 veya [email protected] adresinden e-posta ile ulaşabilirsiniz.

genel-24