Görünüşe göre Elon Musk’ın Twitter’ı yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Adamın kendisinin bir tweet ile duyurduğu gibi, platform şu anda “gerçek hesap durumunuzu” gösterecek bir güncelleme üzerinde çalışıyor, böylece hesabınızın gölge yasaklı olup olmadığını bileceksiniz. Buna ek olarak, hesabınızın neden kısıtlandığını ve yasağa nasıl itiraz edebileceğinizi açıklayan bilgiler alacaksınız.

Musk, platformda “gölge yasaklı” olmanın ne anlama geldiğini açıklamadı. Ancak, bir Twitter’da ileti dizisigazeteci Bari Weiss (üzerinden BloombergŞirket dosyalarına erişim izni verilen ), Twitter çalışanlarının beğenilmeyen hesaplar tarafından atılan tweetlerin trend olmasını engellediğini ve tüm hesapların ve hatta trend olan konuların görünürlüğünü kısıtladığını açıklıyor. Bütün bunlar, etkilenen kullanıcıları bilgilendirmeden gizlice gerçekleşir. Beğenilmeyen hesaplar, tweet’lerin trend olmasını engelleyen “Trend Kara Listesi” ve Weiss’in ne yaptığını açıklamadığı ancak büyük olasılıkla tweet’lerin aramalarda görünmesini kısıtladığı “Arama Kara Listesi” gibi çeşitli kara listelere eklenir. Weiss, Twitter’ın bu teknikleri “gölge yasaklama” olarak adlandırmadığını da belirtiyor. Bunun yerine, çalışanlar bu yöntemleri “Görünürlük Filtreleme” veya “VF” olarak adlandırır.

Kıdemli bir Twitter çalışanı, VF’nin ne yaptığını daha iyi anlamak için Weiss’e bunun Twitter çalışanlarının “insanların gördüklerini farklı düzeylerde bastırmanın” bir yolu olduğunu söyledi.

İlginç bir şekilde, Instagram yakın zamanda başlatıldı Twitter’ın üzerinde çalıştığı şeye benzer bir özellik. Platform, artık profesyonel hesaplara sahip kullanıcıları, gönderilerinin başkalarına tavsiye olarak görünmesinin kısıtlanıp kısıtlanmadığını bilgilendiriyor. Gerçekten de Instagram’ın öneri kurallarını ihlal eden gönderiler varsa içerik oluşturucular ve işletmeler, tekrar uygun hale gelmek için bunları düzenleyebilir veya silebilir ya da karara itiraz edebilirler.

telefon-1