Tesla nihayet Tayland pazarında görücüye çıktı. Amerikalı EV üreticisi, Bangkok’taki bir etkinlikte en ikonik elektrikli arabalarından ikisi olan Model 3 ve Model Y’yi Tayland’da piyasaya sürdü. Tesla, ülkedeki en önde gelen Japon ve Çinli üreticilerden bazılarını devralacak.

Tesla, Tayland’da Çinli üreticilerin zorlu rekabetiyle karşı karşıya. Çinli ve Japon üreticilerin arabaları, Tayland’daki en ucuz Tesla’nın maliyetinin yarısından daha ucuza mal oluyor. Resim Kredisi: AFP

Tayland hükümeti, ülkedeki EV’lere yönelik büyük bir baskı yapıyor ve EV üreticilerini ürünlerini ülkede satmanın yanı sıra üretim tesisleri kurmaya teşvik ediyor. Tayland, Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi ve Toyota Motor Corp ve Honda Motor Co Ltd gibi şirketler için Asya’nın dördüncü en büyük otomobil montaj ve ihracat merkezidir. Yılda yaklaşık 1,5 milyon ila 2 milyon araç üretir ve bunların yaklaşık yarısı ihraç edilir.

Tayland pazarı, başta Honda olmak üzere Japon otomobil üreticilerinin geleneksel bir kalesi olsa da, söz konusu EV’ler olduğunda, Tesla için meydan okuyacak olan Çinli üreticiler olacak. Çoğu Çinli üretici yaklaşık 800.000 baht’tan başlayan araçlar sunarken, Tesla’nın en ucuz seçeneği 1,7 milyon baht’tan başlayıp 2,5 milyon baht’a kadar çıkıyor. Tayland’da bir Tesla satın almak isteyen herkes, başka bir seçeneğe gitmenin maliyetinin iki katından fazlasını ödeyecektir.

ABD’li otomobil üreticisi, Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisinde EV’lerini çevrimiçi kanallar aracılığıyla satmaya başlamayı planlıyor ve teslimatlar önümüzdeki yılın başlarında başlayacak.

Tayland Otomotiv Enstitüsü’ne göre, 2022’nin ilk on ayında kaydedilen yaklaşık 7.000 yeni pilli EV ile EV’lerin alımı kademeli olarak ivme kazanmasına rağmen, özellikle Japon markaları tarafından üretilen yakıt bazlı araçlar Tayland’daki yollara hâlâ hakim durumda. Bu rakam, bir önceki yıla göre 5.000’den fazla araçlık bir büyüme gördü.

Tesla’nın Bangkok’un merkezindeki lüks bir alışveriş merkezinde lansmanına gelen müşteriler, sunulan yeni arabalarla ilgilendiklerini söylediler.

“Heyecanlıyım. 36 yaşındaki ofis çalışanı Thitipun Paisirikul, “Fiyat farklılıkları önemli değil (diğer EV markalarından)”, arabanın yeniden satış değerinin yüksek olacağını beklediğini sözlerine ekledi.

Tayland hükümeti, 2030 yılına kadar ülkede üretilen araçların en az %30’unun elektrikli olmasını istiyor.genel-5