ABD Temsilciler Meclisi Temsilcileri Earl Francis Blumenauer ve Adam Schiff, ofislerinin Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, Reuters’in beyin çipi şirketinin hayvan test programındaki hataları özetleyen bir raporunun ardından ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Elon Musk’ın Neuralink’ini daha fazla incelemesini istiyor.

Reuters Pazartesi günü USDA genel müfettişinin, dahili personelin hayvan testlerinin aceleye getirilerek gereksiz acılara ve ölümlere neden olduğu yönündeki şikayetleri arasında Neuralink’i potansiyel hayvan refahı ihlalleri için soruşturduğunu bildirdi.

Kongre Hayvanları Koruma Grubu üyesi iki Demokrat Blumenauer ve Schiff, USDA’ya gönderecekleri bir taslak mektupta “bu şikayetlerde açıklanan hayvanlara yapılan muamelenin üzücü bir gözetim eksikliğine işaret ediyor gibi göründüğünü” yazdı.

Milletvekilleri bir mektupta, “Bunun, USDA tarafından denetlenen tesisleri içeren yüksek profilli hayvan zulmü vakalarının başka bir örneği olabileceğinden çok endişeliyiz; bu, USDA’nın yeterli önlem almadığı, teşkilatınıza önceki mektuplarda atıfta bulunulmuştur.” USDA sekreteri Thomas Vilsack ve ajansın teftiş hizmetini denetleyen Kevin Shea’ya hitaben.

Neuralink yöneticileri, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Bir USDA sözcüsü, ajansın Neuralink hakkında yorum yapamayacağını söyledi ve Reuters’i genel müfettişin ofisine yönlendirdi, o da yorum yapmaktan kaçındı.

Reuters, daha önce bildirilmemiş düzinelerce ses kaydı, e-posta, mesaj, sunum, dahili şirket raporu ve birden fazla kişiyle yapılan röportajların incelenmesinin ardından, insan hatalarıyla gölgelenen 86 domuz ve iki maymunu içeren dört deney de dahil olmak üzere Neuralink’in hayvan deneyleriyle ilgili birkaç sorun tespit etti. 20 mevcut ve eski çalışan.

Hatalar deneyleri zayıflattı ve tekrarlanan testler gerektirerek daha fazla hayvanın öldürülmesine yol açtı. Reuters’e göre, şirket 2018’den bu yana yapılan deneylerin ardından 280’den fazla koyun, domuz ve maymun dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 1.500 hayvanı öldürdü.

Blumenauer ve Schiff’in ofisleri, USDA’nın genel müfettişin soruşturmasının ötesinde ne yapmasını istedikleri hakkında yorum yapmayı reddetti. Milletvekilleri mektuplarında, soruşturmanın “hayvanların gereksiz yere acı çekmesine ve ölümlerine ışık tutması açısından hayati” olduğunu ve potansiyel hayvan refahı yasası ihlallerini yazdılar.

Milletvekilleri ayrıca, Neuralink’in California Davis Üniversitesi’ndeki ortaklığıyla ilgili kayıtları yayınlayan bir hayvan savunuculuğu grubu olan Doktorlar Sorumlu Tıp Komitesi tarafından kamuoyuna açıklanan kayıtları endişe kaynağı olarak gösteriyor. Neuralink, üniversite ile 2017’den 2020’ye kadar süren ortaklığında yaptığı deneylerde altı maymunun sağlık sorunları nedeniyle öldüğünü kabul etti.

Schiff ayrıca Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolarlık (kabaca 3,37,465 Rs) satın almasını eleştirdi ve onu “dijital yanlış bilgi ve nefrete karşı önlemleri sabote etmekle” suçladı.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8