Bir Need for Speed ​​oyunu oynamanın keyfini çıkaralı birkaç yıl oldu ve bunda iyi bir oyun. EA, serideki başka bir oyun olan Need for Speed ​​Unbound üzerinde çalıştığını açıkladığında ne düşüneceğimden emin değildim. Son birkaç maç en iyi ihtimalle ılıktı ve o zamanlar oynanacak daha iyi oyunlar vardı. Ancak bu sürümü Criterion’ın yöneteceği de ortaya çıkınca havamı değiştirmeye başladım. Şimdiye kadarki en sevdiğim yarış oyunlarından birini yaratan geliştiriciden bahsediyoruz ve NFS girişleri de fena değildi. Böylece sokaklara geri döndüm, ama yaptığım için mutluydum.

Platform(lar): PC (incelendi), PS5, Xbox Series X|S
Yayıncı(lar): Electronic Arts
Geliştirici(ler): Kriter
Yayın tarihi: 29 Kasım 2022

Ah, evet, Need for Speed ​​lisansının 25. taksiti ile nihayet lanet olasıca eğlenceli bir sokak yarışıyla geri döndük ve bu beni çok mutlu etti. Need for Speed ​​Unbound, tek varoluş nedeni arabalara ve sokak yarışına olan sevgileri olan, ancak onları bir şekilde bir arada tutmayı başaran işlevsiz bir ailenin hikayesini anlatan bir anlatıyı oynarken beni kurgusal Lakeshore şehrinde patlattı. Şey, biraz. Ana dördü dışında karakterlerin çoğu unutulabilir.

Çok fazla şımartmadan, ayarlanmış arabalardan oluşan bir garaj inşa etmeniz için size dört hafta süre verildi, böylece “The Grand” adlı bu devasa oyunsonuna girebilirsiniz. Tabii ki Grand’a ulaşmak zaman ve çok para alacak. Yol boyunca NPC’lerle sohbet edecek, para kazanmak için etkinliklerde yarışacak ve polisten kaçacaksınız. Bununla birlikte, bunun dışında anlatı, yeniden kullanılan mecazlarla ve oyuncuları oyuna dahil etmeye ve ana hedefi zorlamaya hizmet eden popüler kültür referanslarıyla doludur – araba satın almak için para kazanmak, böylece para kazanabilmeniz için yarışlar kazanabilirsiniz. böylece araba satın alabilirsiniz. Burada bir trend görüyor musunuz?

Hız İhtiyacını Hissediyorum

Anlatıyı göz ardı ederek (ilk 20 saat kadar yapabildiğiniz için değil), Need for Speed’in ana yönü onu sokağa çıkarmak ve yenilecek olanın arabanız (ve siz) olduğunu kanıtlamaktır. Tüm bunlar, Lakeshore’ın şehir sokakları ve kırsal yollarla dolu açık dünyasında gerçekleşir. Dünyanın, gereklilikleri aştığınızda banka hesabınıza eklenen reklam panoları, üzgün görünen ayı heykelleri, sürüklenme bölgeleri, hız tuzakları ve rampalarla dolu olduğundan bahsetmiyorum bile. toplandıktan sonra bakabilme yeteneği dışında, sizin için gerçekten çok şey yapıyor.

Need for Speed ​​Unbound ile çok şey oluyor ama en önemlisi, arabanızın anahtarlarını aldıktan sonra şehirde dolaşabiliyor, manzaraları seyredebiliyor ve olabildiğince hızlı gitmeye çalışabiliyorsunuz. . Bir yarışın ortasında doğrudan trafiğe çıkana kadar. Ne yazık ki, bu bir sokak yarışı oyunu olduğu için, yollardaki tek kişi sen değilsin ve hız sınırını aşmaya çalışırken kendimi sayısız başka aracın içine düşerken buldum. Hatta bazen diğer araçların üzerime gelmeye çalıştıklarını veya ben yaklaşırken sokakların ortasında durduklarını bile fark ettim. Bu kazalardan bazıları muhteşem olsa da, çoğu zaman beni kızdırmaktan çok. Ancak bu arabalardan kaçındığınızda, çeşitli virajlarda hızlanırken ve sürüklenirken, rampalardan atlarken, yoldan çıkarken ve hızla ilgili diğer çeşitli şeylerde dünya canlanır. Ne kadar hızlı gidebildiğimi görünce çok eğlendim.

Son olarak, piyasadaki diğer tüm atari yarışçıları gibi, lastik bantlama biraz sorun gibi geliyor ve kesinlikle oyunu beklediğimden daha zorlu hale getirdi. Çoğu atari oyununda, AI denetleyicili yarışçıları kolayca geride bırakabilirdim, ancak burada zaman zaman kendimi zar zor tutuyordum. Yoğun bir şekilde ayarlanmış bir arabada bile, diğer yarışçılar ya bana ayak uydurur ya da bazı durumlarda o kadar önde olur ki, yetişmem imkansız olan yarışı yeniden başlatırdım.

Neyse ki, hızlı gitmekten daha fazlasıydı. Para topladıkça, yeni arabalar veya bu arabaları modifiye etmek için parçalar satın alabilirdim. Ve oyundaki ayarlar, örneğin Forza Motorsports veya Gran Turismo kadar derin olmasa da, karıştırılacak çok şey var. Vites değiştirme, hızlanma, en yüksek hız ve sokak canavarınızı sürüklenen bir canavar veya yolu o kadar çok kucaklayan ve her köşeye sahip olan havalı bir kedi yapma seçimi. Dürüst olmak gerekirse, birkaç arabayı %100 drift olacak şekilde ayarlayabildiğim ve patlayan her virajda drift yapmamı gerektirmediği için minnettarım. Elbette, bu eğlenceli ve hepsi bu, ama bazen daha üstün araçlar kullanarak araba kullanmak istiyorum.

Ama her şey performansla ilgili değil çünkü iyi görünemeyeceksen sokaklara sahip olmanın ne anlamı var? Daha iyi performans göstermeme yardımcı olan modların yanı sıra, çeşitli kısımlar da harika görünmemi sağlıyor. Arabamın altına yapıştırabileceğim neon ışıklardan, gövde kitlerinden, çeşitli tekerlek efektlerinden ve daha fazlasından bahsediyoruz.

Polisler ve Sokak Yarışçıları

Need for Speed ​​Unbound incelemesi image-03

Need for Speed ​​Unbound’un en sevdiğim kısımlarından biri polis kovalamacaları, başladığınızda biraz sinir bozucu olmaktan, KUTSAL BAK, ONLARI SALLAYAMIYORUM’a kadar değişebilen polis kovalamacaları. Oyunla geçirdiğim 40 saatten fazla sürenin çoğu, onları ne kadar hızlı ve sık sık sallayabileceğimi görmek için etrafta dolaşmak ve olabildiğince çok polisin beni takip etmesini sağlamaktı. Neyse ki, Lakeshore araba sürülecek yerlerle dolu ve tam anlamıyla bir sürüş cennetine dönüşüyor ve polis beni etiketlemek isteyen arkadaşlarımdı.

Cidden, polis kesinlikle Need for Speed ​​Most Wanted’dan bir adım önde çünkü inatçıydılar ve onları kaybetmemi gerçekten istemiyorlardı. Ne kadar zorlu olsalar da, şehri kendi lehinize kullandığınız sürece onlardan kaçmak hâlâ kolaydır. Ama adamım, adam senin peşindeyken eğlenceli oluyor. Oyunun polisten kaçmaktan başka hiçbir şey yapmadığınız bir modu olsaydı, bayılırdım.

Çevrimiçi modda satılmaz

Tek oyunculu bölümün ve çevrimiçi (çok oyunculu) bölümlerin neden iki farklı mod olduğundan tam olarak emin değilim ve bu fikrin NFS Unbound’un çevrimiçi topluluğunun uzun ömürlülüğü için iyi bir fikir olduğundan emin değilim. Topladığınız koleksiyon öğeleri, reklam panoları ve parçaladığınız ayı heykelleri gibi bazı tek oyunculu şeyler çok oyunculuya ilerlerken, hepsi bu. Paranız ve arabalarınız açısından baştan başlamanız gerekecek ki bu benim kitabımda zaten büyük bir darbe. Ek olarak, sunucular, yayınlandıktan günler sonra bile hala çoğunlukla boş, bu da acıtıyor. Özellikle yapay zeka kontrollü yarışçıların yerini alacak başka oyunculara ihtiyaç duyacağınız için bu modda yok. Oynadığınız sunucuda kimse yoksa hiçbir yarışa giremezsiniz.

Bunun iyi tarafı, sonunda sunucularınıza oyuncu aldığınızda, yolunuza çıkacak daha az trafik olması, polis olmaması (seçtiğiniz yarışlara bağlı olarak) ve yarışlardan daha fazla para kazanabilmenizdir. Bu, daha iyi arabalara çok daha hızlı sahip olmanızı sağlar ve tek oyunculu modda kıyafet satın almak pek mantıklı gelmese de, burada yaratıcı yönünüzü gösterebilirsiniz. Arabalar için bu iki katına çıkıyor.

Bununla birlikte, çok oyunculu kısım hakkında olumsuz görünsem de, kalabalık bir sunucuda oynamak çok eğlenceli. Sorun şu ki, oyunu bir kez yendikten sonra çevrimiçi olmak için gerçek bir motivasyon kalmıyor ve bu da NFS Unbound’un uzun ömürlü olmasına zarar verebilir.

Çok güzel, kahretsin, çok güzel

Need for Speed ​​Unbound ilk ortaya çıktığında, birkaç kişinin oyunun bir “Anime Need for Speed” olacağını düşündükleri için homurdandığını gördüm, ancak bu gerçeklerden bu kadar uzak olamazdı. Evet, oyundaki karakterlerin anime tarzı bir görünümü var, ancak her şeyden daha fazla gölgeli ve Criterion’un aradığı tarzı kazdım. Ancak, sokaklar ve arabalar dahil olmak üzere her şey foto-gerçekçi. Dünyada yarışırken, tükenmişlik animasyonları, tekerlek efektleri ve hatta arabanızın sokaklarda patlayan arka lambalarının yansımasıyla tamamlanan görsel bir güç gösterisiyle karşı karşıya kalırsınız. Takdir etmek için hareket halinde görmeniz gereken bir şey. Ayrıca, geliştiricinin peşinde olduğu, ‘Hızlı ve Öfkeli’ gibi filmlerin yüzümüze ittiği, hip-hop kültürü ile gitmesi gereken hızlı ayar sahnesini birleştiren “sokak stili”nden de keyif aldım.

Bu, sesler ve müzik için iki katına çıkıyor. Oyun bazı etkileyici seslere sahiptir ve film müziği eşit derecede aynı seviyededir. Ancak, tüm müzik seçimlerinin hayranı değildim ve bazı şarkılar düpedüz sinir bozucuydu. Bir flama modu eklememek gibi, çalarken belirli şarkıları hariç tutamamak korkunç bir karardı. Elbette, müziği kısabilirsiniz, ancak o zaman dinleyecek başka bir şey kalmaz – arabaların çıkardığı tatlı seslerden başka.

Tüm bunlara rağmen, bir sorunum vardı – neden her zaman yağmur yağmak zorunda? Oyunda çoğu zaman sürekli yağmur yağıyordu ve bu da yollara kaygan bir görünüm veriyordu. Aynı zamanda, yağmurun arabadan sekip ön cama sıçramasını görmek de etkileyiciydi.

PC merkezli seçeneklerden bahsedelim

Fazla ayrıntıya girmeden Need for Speed ​​Unbound, gerçek bir PC oyunundan bekleyeceğiniz tüm PC seçeneklerine sahiptir. Dinamik çözünürlükler, DLSS, FSR, Nvidia Reflex, gölge ve doku kalitesi, VSync, tuş atamaları ve daha fazlasını içeren bir dizi görsel ayarı değiştirebilirsiniz. Baştan beri performans konusunda, RTX 3080 Ti ve AMD Ryzen 5900x ile donatılmış bilgisayarım, DLSS kaliteye ayarlıyken oyunu hem 1440p’de hem de 4K’da çalıştırmakta hiçbir sorun yaşamadı. Bu doğru ve uygun bir PC bağlantı noktasıdır ve bunlardan birini aldığımızda, özellikle de bir AAA başlık olduğunda, her zaman bir zevktir.

Need for Speed ​​Unbound inceleme görseli-02

ABD Göl Kıyısında Seyir

Sonuç olarak, Need for Speed ​​Unbound, NFS serisinin etkileyici bir girişi ve EA’nın, oyunu eski ihtişamına geri getirmek için Criterion’a ihtiyaç olduğunu fark etmesine sevindim. Oyunda 40 saatten fazla zaman harcadıktan sonra, hala eğlendiğim için kumandamı elimden bırakmadım. Bir atari yarışçısı ile bu kadar eğlenmeyeli uzun zaman oldu ve evet, buna F ile başlayan ve N ile biten belirli bir oyun da dahil. Şimdi, keşke ayarlayabileceğimiz bir polis kaçış modu ekleseler. ısı seviyeleri ve bırakın savaşalım, oyun neredeyse mükemmel olurdu.

Sınırsız Hız İhtiyacı şu anda PS5, Xbox Series X ve PC’de mevcut.

İnceleme Bildirimi: Need for Speed ​​Unbound’un bir kopyası, inceleme amacıyla EA tarafından bize sağlandı. Video oyunlarını ve diğer ortamları/teknolojileri nasıl incelediğimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen İnceleme Kılavuzumuzu/Puanlama Politikamızı inceleyin.

Ortaklık Bağlantısı Açıklaması: Yukarıdaki bağlantılardan biri veya daha fazlası bağlı kuruluş bağlantıları içerir; bu, sizin için hiçbir ek ücret ödemeden öğeyi tıklayıp satın almanız durumunda bir komisyon alabileceğimiz anlamına gelir.

Özet

Need for Speed ​​Unbound, etkileyici bir sokak yarışı oyunu ve bir zamanların sokak yarışı oyunu kralının gerçek bir dönüşü. Neredeyse mükemmel ve birkaç kusura rağmen bize harika bir sokak yarışı deneyimi, özelleştirilecek pek çok şey ve daha da önemlisi, oynaması çok zevkli.

Artıları

  • Zorlu yarışlar (AI delirmeye karar vermediğinde)
  • Geniş araba seçimi fazlasıyla yeterli
  • Oyun doğru donanımda harika görünüyor
  • Harika bir PC bağlantı noktası

Eksileri

  • AI-Controller yarışçılarını bazen yenmek son derece zordur
  • Polis kovalamaca modu yok
  • Müzik seçiminin hayranı değilimoyun-4