Kredi: CC0 Public Domain

NASA’nın Orion uzay aracı, Ay’ın etki alanından çıktıktan sonra eve doğru yola çıkıyor.

Orion, uzay aracını Pazar günü iniş için rotaya sokan dönüş gücüyle uçuş yanmasını tamamladı. Dünyanın yerçekimi kuvveti artık uzay aracına etki eden birincil yerçekimi kuvvetidir.

Uçuş kontrolörleri, planlanan üç dış uzay aracı denetiminden ikincisi olan mürettebat modülü termal koruma sistemini ve Avrupa Hizmet Modülünü incelemek için Orion’un kameralarını kullandı.

Ekipler bu araştırmayı görevin başlarında, uzay aracı Dünya’nın yörüngesinin uzay enkazının çoğunu içeren kısmından geçtikten sonra dış yüzeylerinin ayrıntılı görüntülerini sağlamak için gerçekleştirdi ve ekipler görüntüleri inceledikten sonra herhangi bir endişe bildirmedi.

Dönüş aşamasındaki bu ikinci inceleme, yeniden girişten birkaç gün önce uzay aracının genel durumunu değerlendirmek için kullanılıyor.

Dört güneş paneli kanadındaki kameralar bir dizi durağan görüntü yakaladı. NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki mühendisler ve uçuş kontrolörleri, önümüzdeki günlerde görüntüleri gözden geçirecekler.

Orion eve dönüş yolculuğuna devam ederken Cuma günü son bir fotoğraf araştırması yapılacak.

Orion’u su sıçramasından sonra kurtarmaktan sorumlu ekipler, 11 Aralık’ta Kaliforniya kıyılarında su sıçraması öncesinde hazırlıklara devam ediyor. Görev yönetim ekibi Perşembe günü iniş yerini belirleyecek.

NASA tarafından sağlanan en son verilere göre Orion, Dünya’dan 244.000 mil ve Ay’dan yaklaşık 79.000 mil hızla seyahat ediyordu ve saatte 500 mil hızla ilerliyordu.

Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracından oluşan 322 fit yüksekliğindeki yığın, 16 Kasım’da NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden kalktı.

Bu, Ay üzerinde ve çevresinde sürekli uzun vadeli bir insan varlığının temellerini atmayı amaçlayan Artemis görevinin mürettebatsız ilk ayağı.

2022 dpa GmbH.
Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: NASA’nın Orion ay uzay aracı, 8 Aralık 2022’de Pazar (2022, 8 Aralık) için sıçrama seti ile eve dönüyor: https://phys.org/news/2022-12-nasa-orion-lunar-spacecraft-home.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1