ICON uzay aracının çizimi. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi/Mary Pat Hrybyk-Keith

NASAIonospheric Connection Explorer (ICON) ekibi, 25 Kasım 2022’de uzay aracıyla bağlantısını kaybetti. ICON uzay aracı, sekiz gün boyunca temas kesildikten sonra uzay aracını yeniden çalıştıracak veya sıfırlayacak yerleşik bir komut kaybı zamanlayıcısı ile donatılmıştır. Güç döngüsü 5 Aralık’ta tamamlandıktan sonra, ekip hala uzay aracından bir aşağı bağlantı sinyali alamamıştı. Şu anda, ekip hala bir bağlantı kurmak için çalışıyor.

Savunma Bakanlığı Uzay Gözetleme Ağı ile birlikte çalışan ekip, ICON’un sağlam kaldığını doğruladı.

NASA'nın İyonosferik Bağlantı Kaşif Misyonu

NASA’nın Ionospheric Connection Explorer misyonu, karasal hava ve güneş etkilerinin Dünya’nın iyonosferi üzerindeki etkilerini yaklaşık 350 mil yükseklikten incelemek için 10 Ekim 2019’da Florida, Cape Canaveral’dan fırlatıldı. Kredi bilgileri: Maria Estacion, ABD Donanması

ICON misyon ekibi sorunu gidermek için çalışıyor ve iletişim kaybının nedenini aviyonik veya radyo frekansı iletişim alt sistemlerindeki sorunlara indirgedi. Ekip şu anda uzay aracının sağlığını belirleyemiyor ve bir aşağı bağlantı sinyalinin olmaması, bir sistem arızasının göstergesi olabilir.

ICON, 10 Ekim 2019’da piyasaya sürüldü ve iki yıllık ana görev bilimi hedeflerini Aralık 2021’de tamamladı. O zamandan beri genişletilmiş görev statüsünde çalışıyor.

İyonosferik Bağlantı Kaşifi ICON, uzayın sınırını inceledi: Dünya havası ile uzay havasının buluştuğu, atmosferimizin yükseklerindeki dinamik bölge. Bu bölgede, nötr ve yüklü parçacıkların bir karışımı dev rüzgarlarda dolaşırken, hafif gazlar sessiz olmaktan çok uzaktır. Bu rüzgarlar, Dünya’nın mevsimleri, günün ısınması ve soğuması ve güneşten gelen radyasyon patlamaları nedeniyle çok çeşitli zaman ölçeklerinde değişebilir. Teknolojiye giderek artan bağımlılığımız göz önüne alındığında, uzayın bu bölgesi ve değişikliklerinin pratik yansımaları var – bu, radyo iletişiminin ve GPS sinyallerinin seyahat ettiği alandır. ICON, uzay ortamımızın fiziğini belirlemeye yardımcı oldu ve bulguları, teknolojimiz, iletişim sistemlerimiz ve toplum üzerindeki etkilerini hafifletmenin yolunu açmaya yardımcı olacak.uzay-2