Bir seyirci, Lefkoşa, Kıbrıs’ta ABD’nin aya yaptığı son insanlı misyonun ve şu anda ayın yörüngesinde dönen Artemis uzay aracının son 50. yıldönümü anısına düzenlenen bir sergide sergilenen plastik bir küre içine yerleştirilmiş küçük bir ay taşına bakıyor. , 8 Aralık 2022 Perşembe. ABD’li astronotların onu ayın yüzeyinden geri getirmesinden yarım asır sonra, bu küçük kozmik kaya parçası nihayet amaçlanan hedefine, Doğu Akdeniz ada ülkesi Kıbrıs’a ulaştı. Kredi: AP Fotoğraf/Petros Karadjias

ABD astronotlarının onu ay yüzeyinden geri getirmesinden yarım asır sonra, çok küçük bir dünya dışı kaya parçası nihayet amaçlanan varış noktasına, Doğu Akdeniz ada ülkesi Kıbrıs’a ulaştı.

1,1 gramlık ay taşı parçası Perşembe günü, ABD’nin insanlı ay görevlerinin sonuncusunun ve şu anda ayın yörüngesinde dönen Artemis uzay aracının 50. yıl dönümü anısına düzenlenen bir sergide sergilendi.

Sergiye ev sahipliği yapan Kıbrıs Uzay Keşif Örgütü başkanı George Danos, “Ay taşına sahibiz ve bunun Dünya’ya getirilmesinden 50 yıl sonra olduğu için mükemmel bir zamanlama olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ay örneği, plastik bir küre içine yerleştirilmiş ve küçük bir Kıbrıs bayrağının altına iliştirilmiş bir plaketle kaplanmıştır: “Bu parça, Ay’ın Toros Littrow vadisinden bir kaya parçası. insan çabası ve barış içinde bir dünya için Amerikan halkının umudunu taşıyor.”

Bu, Apollo 17 astronotu Eugene Cernan’ın kayanın “duygularımızın, Apollo programının duygularının ve içinde barış ve uyum içinde yaşayabileceğimiz insanlığın bir simgesi” olacağını söyleyen sözlerini yansıtıyor. gelecek.”

Nixon yönetiminin yabancı ülkelere hediye ettiği 1969 ve 1972’deki ay görevlerinden getirilen bu tür 270 ay örneğinden biriydi.

  • Nadir Apollo görevi ay taşı 50 yıl sonra Kıbrıs'ta

    Bir çocuk, ABD’nin aya insanlı son seferinin 50. yıl dönümü ve şu anda ayın yörüngesinde dönen Artemis uzay aracının 50. yıl dönümü anısına sergilenen bir sergide sergilenen plastik bir küre içine yerleştirilmiş küçük bir ay taşının yanında ayı gösteren bir ekrana bakıyor. , Lefkoşa, Kıbrıs, Perşembe, 8 Aralık 2022. ABD’li astronotların onu ayın yüzeyinden geri getirmesinden yarım asır sonra, bu küçük kozmik kaya parçası nihayet amaçlanan varış noktasına, doğu Akdeniz ada ülkesi Kıbrıs’a ulaştı. Kredi: AP Fotoğraf/Petros Karadjias

  • Nadir Apollo görevi ay taşı 50 yıl sonra Kıbrıs'ta

    Bir seyirci, Lefkoşa, Kıbrıs’ta ABD’nin aya yaptığı son insanlı misyonun ve şu anda ayın yörüngesinde dönen Artemis uzay aracının son 50. yıldönümü anısına düzenlenen bir sergide sergilenen plastik bir küre içine yerleştirilmiş küçük bir ay taşına bakıyor. 8 Aralık 2022 Perşembe. ABD’li astronotların onu ay yüzeyinden geri getirmesinden yarım asır sonra, bu küçük kozmik kaya parçası nihayet amaçlanan varış noktasına, Doğu Akdeniz ada ülkesi Kıbrıs’a ulaştı. Kredi: AP Fotoğraf/Petros Karadjias

  • Nadir Apollo görevi ay taşı 50 yıl sonra Kıbrıs'ta

    Bir baba ve oğul, Lefkoşa’da ABD’nin aya yaptığı son insanlı misyonun ve şu anda ayın yörüngesinde dönen Artemis uzay aracının 50. yıldönümü anısına düzenlenen bir sergide sergilenen plastik bir küre içine yerleştirilmiş küçük bir ay taşına bakıyor. Kıbrıs, 8 Aralık 2022 Perşembe. ABD’li astronotların onu ay yüzeyinden geri getirmesinden yarım asır sonra, bu küçük kozmik kaya parçası nihayet amaçlanan hedefine, Doğu Akdeniz ada ülkesi Kıbrıs’a ulaştı. Kredi: AP Fotoğraf/Petros Karadjias

Ancak, ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Rodger P. Davies’in öldürüldüğü yıl olan 1974’te, Kıbrıs savaş ve iç çekişmeler arasında sendelediğinde madde ortadan kayboldu.

Sonunda ABD’deki Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) iade edildi ve bir kasaya kilitlendi. Nihayet Danos’un çabalarıyla Kıbrıs’a geri döndü ve 16 Aralık’ta cumhurbaşkanlığı sarayında düzenlenecek törenle resmen Kıbrıs halkına teslim edilecek.

Arizona Üniversitesi öğretim görevlisi ve Ay’daki kayıp kayaların izini süren eski bir NASA araştırmacısı olan Joseph Gutheinz, Associated Press’e Kıbrıs’taki ay örneğinin ABD Büyükelçiliği’ne gönderilen ABD’li bir diplomatın akrabası tarafından alındığını söylemişti. O zamanlar Lefkoşa’da.

Gutheinz, 2009 yılında kaya ile bireye “doğru olanı yapması” için baskı yaptığını ve beş aylık bir müzakerenin ardından bunu NASA’ya iade ettiğini söyledi.

Gutheinz, diğer uluslara hediye edilen birçok ay örneğinin çalındığını, yok edildiğini veya kaybolduğunu söyledi.

© 2022 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Nadir Apollo görevi ay taşı 50 yıl sonra Kıbrıs’a geri döndü (2022, 8 Aralık), 8 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-rare-apollo-mission-moon-cyprus.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1