Google, tescilli Chrome tarayıcısı için birçok kullanıcı için çok faydalı olacak bir güncelleme yayınladı.

Halk sanatı

Chrome, “obur” olmakla ünlüdür ve Google bu eksikliği gidermek için pek çok adım atmıştır. Chrome 108’in yeni sürümünde bir deneme daha yapılıyor. Kullanıcılar, bellek tasarrufu ve güç tasarrufu modlarına erişebilir. Geliştiriciler tarafından planlandığı gibi sırasıyla tarayıcının performansını iyileştirebilecek ve cihazın pil ömrünü uzatabilecekler.

Kahrolsun oburluk: Google Chrome, bellek ve pil gücünden tasarruf etmek için modlara sahiptir

Ayarlar, kenar çubuğunda yeni bir Performans menüsüne sahiptir. Bellek tasarrufu modu, etkin web sitelerinin “mümkün olan en sorunsuz deneyimi” elde etmesi ve çalışan diğer uygulamaların “daha fazla bilgisayar kaynağı” elde etmesi için “etkin olmayan sekmelerdeki belleği boşaltır” olarak tanımlanır. Daha ayrıntılı bir açıklama:

Etkin olmayan sekmeleriniz görünür durumda kalacaktır. Etkin olmayan bir sekmeyi yeniden açtığınızda, otomatik olarak yeniden yüklenir.

Sağdaki adres çubuğunda Chrome, Bellek Tasarrufu özel bir simgeyle etkinleştirildiğinde bunu belirtir. Ayrıca, diğer sekmeler için kaç KB belleğin boşaltıldığını da izler. Google’a göre sonuç olarak “Chrome %30’a varan oranda daha az bellek kullanır”. Bu simgeye tıklayarak, seçeneği de devre dışı bırakabilirsiniz – sekmelerin sürekli olarak yeniden yüklenmesi gerektiği gerçeğinden herkes hoşlanmayacaktır. Ayrıca, ayar değiştiricinin altında “Bu siteleri her zaman aktif tut” listesi vardır.

Kahrolsun oburluk: Google Chrome, bellek ve pil gücünden tasarruf etmek için modlara sahiptir

Performans sekmesindeki ikinci yeni seçenek Enerji Tasarrufu’dur. Arka plan etkinliğini ve görüntü yakalama oranını sınırlayarak uygulanır. Animasyon, düzgün kaydırma ve video kare hızı gibi görsel efektler de azaltılacaktır. “Enerji tasarrufu” ayrıca adres çubuğunda bir simgeyle işaretlenmiştir ve istenildiği zaman açılıp kapatılabilir. Ayarlar, yalnızca pil seviyesi %20 veya daha düşük olduğunda ve bilgisayarın fişi çekiliyken de açılabilir.

Yeni modlar, “önümüzdeki birkaç hafta içinde” dünya genelindeki macOS, Windows ve ChromeOS’taki tüm Google Chrome 108 kullanıcılarının kullanımına sunulacak. Artık bağlantılardaki bayrakları kullanarak bunları manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz:genel-22