Google'daki AB üst mahkemesi 'açıkça yanlış' verileri kaldırmalıdır

Alfabe birim Google kullanıcılar yanlış olduğunu kanıtlayabilirse, verileri çevrimiçi arama sonuçlarından kaldırmalıdır, Avrupaüst mahkeme dedi.

İfade özgürlüğü savunucuları ve mahremiyet haklarının destekçileri, son yıllarda insanların çevrimiçi “unutulma hakkı”, yani dijital izlerini internetten kaldırabilmeleri gerektiği konusunda çatıştı.

Daha önceki dava Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD), Google’dan adlarını grubun yatırım modelini eleştiren belirli makalelere bağlayan arama sonuçlarını kaldırmasını isteyen bir grup yatırım şirketinden iki yöneticiyle ilgiliydi.

Ayrıca Google’ın küçük resimlerini arama sonuçlarından kaldırmasını istediler. Şirket, yazılardaki bilgilerin doğru olup olmadığını bilmediğini söyleyerek talepleri reddetti.

Ayrıca Oku

Google, büyük Android antitröst cezasını EUamp39s üst mahkemesine temyiz etti
Bakanlık, Google'dan bahis şirketlerinin vekil reklamlarıyla ilgili tavsiyeye uymasını istedi

Daha sonra bir Alman mahkemesi, unutulma hakkı ile ifade ve bilgi edinme özgürlüğü hakkı arasındaki denge konusunda ABAD’dan tavsiye istemiştir.

Avrupa Birliği Adalet Divanı, “Bir arama motorunun operatörü, referans kaldırma talebinde bulunan kişinin bu tür bilgilerin açıkça yanlış olduğunu kanıtlaması durumunda, referans verilen içerikte bulunan bilgileri referanstan çıkarmalıdır.” Dedi.

Kullanıcılara aşırı bir yük bindirmemek için yargıçlar, bu tür kanıtların web sitesi yayıncılarına karşı bir yargı kararından gelmesi gerekmediğini ve kullanıcıların yalnızca bulmaları için makul olarak istenebilecek kanıtları sağlamaları gerektiğini söylediler.

Google, söz konusu bağlantıların ve küçük resimlerin artık web araması ve görsel arama yoluyla kullanılamadığını ve içeriğin uzun süredir çevrimdışı olduğunu söyledi.

Bir sözcü, “2014’ten bu yana, Avrupa’da unutulma hakkını uygulamak ve insanların bilgiye erişim hakları ile mahremiyet arasında makul bir denge kurmak için çok çalıştık.” dedi.

Aynı mahkeme, 2014 yılında unutulma hakkını kutsal kabul ederek, kişilerin Google gibi arama motorlarından adlarına yapılan aramalar altında çıkan yetersiz veya ilgisiz bilgileri web sonuçlarından kaldırmasını isteyebileceklerini söyledi.

Karar, 2018’de yürürlüğe giren dönüm noktası niteliğindeki AB gizlilik kurallarından önce geldi ve bilgi hakkının kullanılması için kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olduğu durumlarda unutulma hakkının hariç tutulduğunu belirtiyor.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9