Elon Musk’ın şirketi devraldığında Twitter’da başlattığı tasfiye, 7.500 çalışanının yarısından fazlasını kenarda bıraktı ve şimdi birçoğu SpaceX ve Tesla kodamanını mahkemeye veriyor.

Sosyal medya devi, bu fesihlerin şartlarıyla ilgili artan sayıda davayla ve hatta San Francisco şehrine Musk’ın işçilerin sahada uyuyabilmesi için yasadışı bir şekilde ofis alanını yatak odalarına dönüştürdüğüne dair bir şikayetle karşı karşıya.

Avukat Shannon Liss-Riordan, “Dünyanın en zengin adamının tüm çalışan haklarını çiğneyebileceğini ve yasalara uymak zorunda olmadığını düşünmesi çok endişe verici. Onu sorumlu tutma niyetindeyiz” dedi.

Liss-Riordan, Twitter’a karşı böyle bir davaya öncülük ediyor – özünde, bazı çalışanların Musk’ın devralınmasından önce kendilerine vaat edilen kıdem ve tazminatı almadığını savunuyor.

İkramiye ve hisse senedi opsiyonlarını içeren bu güvenceler, çalışanları Twitter’da tutmak için verildi ve değişken Musk’ın gelişi yaklaşırken bir çıkış paketi garanti edildi.

Diğer vakalar, Musk’ı, personelin ya onun şirket vizyonunu kabul etmesi ve “sert” bir iş ahlakını benimsemesi ya da üç aylık maaşlarını alıp işi bırakması şeklindeki küstah ültimatomu konusunda görevlendirmeye yöneltiyor.

Avukatlar, bunun Kaliforniya yasalarını göz ardı eden, işçilere yasanın gerektirdiği tazminatı ve 60 günlük uyarı süresini reddeden gizli bir işten çıkarma planı olduğunu iddia ediyor.

künt umursamazlık

Musk’ın evden çalışmayı küçümsemesine de direniliyor, engelli veya sağlık sorunları olan çalışanlar ofise geri gelme emirlerini ayrımcı olarak görüyor.

Twitter’ın eski bir kıdemli çalışanı olan Amir Shevat, “İlgili tıbbi sorunlar gibi kişisel durumlara açık bir şekilde aldırış edilmedi. Tüm bunlar, Elon Musk Twitter’da bizi herkesin içinde taciz ederken yapıldı” dedi.

Shevat ve diğer çalışanlar, gözden düşmüş Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein’ı temsil eden Los Angeles’ta yüksek profilli bir avukat olan Lisa Bloom tarafından temsil edilmektedir.

Bloom, tahkim iddialarını ele alıyor çünkü birçok Twitter çalışanı, şirkete katıldıklarında kötü durumlarıyla mahkemede mücadele etme haklarını imzaladılar.

Bloom, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Twitter’ı iddia yağmuruna tutarak bu iddiaları tek tek sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Çalışanların alacaklarını almalarını sağlamak için binlerce olmasa da yüzlerce bireysel tahkim getirmeye hazırız” dedi.

Uzmanlar bunun Twitter ve Musk’a pahalıya mal olabileceğini söylüyor.

Santa Clara Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Eric Goldman, Twitter’ın “eski çalışanlara yasa kapsamında hakları olan her şeyi ödeyerek sorunu hızla çözebileceğini” söyledi.

“Ya da sert oynayabilir ve onları bunun için çalıştırabilir, bu da yıllar alabilir” dedi.

Özellikle şirketi tam mülkiyeti almak için 44 milyar dolar (kabaca 3.37.465 Rs) ödedikten sonra büyük mali stres altında olduğundan, bir dizi yasal dava Musk’ı bir anlaşmaya varmak için çalışmaya zorlayabilir.

Genellikle açık sözlü girişimci, özellikle yasal davalar hakkında çok az şey söyledi ve eleştirilerini Twitter konferans salonlarının derme çatma yatak odalarına dönüştürülmesinin ardından bir şehir teftişi için sakladı.

Musk, bir tweet’te Belediye Başkanı London Breed’e saldırarak, “Yani San Francisco şehri, çocukları fentanilden korumak yerine yorgun çalışanlar için yatak sağlayan şirketlere saldırıyor” dedi.

Musk, maddeyi bir oyun alanında yuttuktan sonra aşırı dozda fentanil alan 10 aylık bir erkek çocukla ilgili yakın tarihli bir skandala atıfta bulunuyordu.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8