ABD Uzay Kuvvetleri'ndeki Uzay Operasyonları Şefi General John Raymond, Temmuz ayında Rusya'nın uydusavar silah kullandığına ilişkin bir duruşmadan önce ifade verdi.

ABD Uzay Kuvvetleri’ndeki Uzay Operasyonları Şefi General John Raymond, Temmuz ayında Rusya’nın uydusavar silah kullandığına ilişkin bir duruşmadan önce ifade verdi.
Fotoğraf: Shawn Thew (AP)

dün, birn ülkelerin ezici çoğunluğu, testlere karşı bir Birleşmiş Milletler kararı lehinde oy kullandı. uydusavar (ASAT) füze sistemleriile birlikte Rusya ve Çin oy kullanıyor benimsenmesine karşı.

Karar taslağı, Biden yönetimi tarafından gündeme getirildi. ABD kendi koyduğu yasağı kabul etti Nisan ayındaki ASAT sınavlarında ve daha sonra diğer ulusları teşvik etti davayı takip etmek. Çarşamba günü 155 ülke karar lehinde oy kullanırken, Rusya, Çin, Küba, Suriye ve İran da dahil olmak üzere dokuz ülke karara karşı oy kullandı. BM basın açıklamasına göre.

ABD, Rusya, Çin ve (oylamada çekimser kalan) Hindistan geçmişte anti-uydu testleri gerçekleştirdi. Ancak Rusya’nın son testi, yörüngedeki uzay aracını tehdit eden bir enkaz bulutu üretti ve ABD’yi harekete geçmeye sevk etti.

Kasım 2021’de Rusya bir feshedilmiş Sovyet dönemi düşük uydu Dünya yörüngesinde, binlerce parça enkaz üretiyor. Yeni tanıtılan uzay çöplüğü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotları ve kozmonotları barınak aramak patlayan uydunun parçaları yörünge laboratuvarını tehdit ederken. Yaklaşık iki ay sonra enkaz da Çin uydusunu tehdit ettigeliyorTsinghua bilim uydusuna 48 fit (14,5 metre) kadar yakın.

ABD, uzaydaki kendi varlıklarından korkan açıkça bir hayran değildi. NASA Rusya’nın ASAT füze denemesini kınadı, “umursamaz ve tehlikeli” olarak nitelendiriyor. Nisan ayında Beyaz Saray, yayınladığı bir raporda testleri “uzayın güvenliği ve sürdürülebilirliğine yönelik en acil tehditlerden biri” olarak nitelendirdi. Beyan ABD’nin artık füzesavar testleri yapmayacağını açıklayan.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ASAT testlerine yönelik suçlamayı yönetti. diğer ülkeleri onlara yasak getirmeye çağırmak. Harris, California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nde yaptığı konuşmada, “Bir ulus uzay yolculuğu yapsın ya da yapmasın, uzayın herkese faydası olduğu gibi, bunun herkese fayda sağlayacağına inanıyoruz” dedi. BM oylamasına kadar Avustralya, Kanada, Almanya, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore, İsviçre, Fransa ve Birleşik Krallık benzer taahhütlerde bulundu.

BM kararı, ASAT testlerine karşı küresel bir yasak değil, üye devletler arasında ortak bir anlaşmadır. BM yaptığı açıklamada, “Asamble, şartları arasında, tüm Devletleri bu tür testleri yapmamaya ve daha fazla pratik adım geliştirmek için tartışmaları sürdürmeye ve uzayda bir silahlanma yarışının önlenmesine ilişkin yasal olarak bağlayıcı belgelere katkıda bulunmaya çağırdı” dedi.

Kararın son kabulü şu şekilde alınabilir: zamanın işareti – uluslar değerli varlıklarını yörüngeye teslim ettikçe uzayın tartışmalı bir sınır haline geleceğinin bir göstergesi.

Daha: FCC, Feshedilmiş Uyduları Yörüngeden Çıkarmak İçin 5 Yıllık Bir Süre İstiyorgenel-7