Kısayolları ne kadar sevdiğimden hiç bahsetmiş miydim?

Tamam, belki yaptım. (Belki, 7.942 civarında bir yerde, bir düşünün.) Ama ah, bu doğru. Verimliliğinizi artırdığınızı ve gününüzden ruh emici saniyeler aldığınızı bilmenin inanılmaz derecede tatmin edici bir yanı var.

Ve Android’de, vay canına, adım atmak ve Mega-Nerd™ verimlilik saplantısı seviyelerine ulaşmak için bazı harika fırsatlarımız var mı?

Bugün, dost canlısı çevreniz Mega-Nerd™ olarak, doğrudan ana ekranınıza bazı ekstra adım adım tıraş kısayolları eklemek için kolayca gözden kaçan bir seçeneği hatırlatmak istiyorum. Bu kısayollar, Android’in en üretkenlik odaklı uygulamalarından bazılarının derinliklerine gömülüdür. Ve onların orada olduklarını anlamak için bile verimlilik takıntılı bir Mega-Nerd™ olmanız gerekir.

Arkadaşım, Mega-Nerd™ statüsüne ulaşmaya hazırlan.

[Psst: Love shortcuts as much as I do? My Android Shortcut Supercourse will teach you tons of time-saving tricks. Sign up now for free!]

Android’in gözden uzak kısayol büyüsü

İşte bahsettiğimiz Android kısayolları hakkında özellikle ilginç olan şey: hemen hemen biçim olarak standart Android Uygulama Kısayolları sistemiyle aynı — bilirsiniz, belirli işlevlere bir dizi doğrudan bağlantıyı ortaya çıkarmak için ana ekranınızdaki herhangi bir uygulamanın simgesini basılı tutabileceğiniz şey içinde uygulama — yalnızca bunlarla, gerçekten onları bulmak için kendi yolunuzdan çıkmanız gerekir.

Bu standart Android Uygulama Kısayolları muhteşemdir ve benzer şekilde unutulması çok kolaydır. (Bir hatırlatma yapabilirseniz, burada bir ön bilgim ve bir dizi özel önerim var.) Ama bugün bahsettiğimiz olanlar daha da gizemli.

Belirli Android uygulamalarıyla, uygulama içindeki ayrı ayrı öğeler için kendi özel kısayollarınızı oluşturabilirsiniz. uygulamanın içinden.

Şimdiye kadar yazdığım en kafa karıştırıcı cümle olabilir, farkındayım. Ancak, gerçek dünyadan bir örnek üzerinden geçmeden iletilmesi zor bir kavram – o halde yapalım, olur mu?

Bu olasılık, çok sayıda tek tek belge, dosya veya benzeri diğer öğelerle uğraştığınız üretkenlik uygulamalarında mevcut olma eğilimindedir. İlk örneğimiz için, başlayalım Google sürücü.

Android’de Drive uygulamasını açın ve telefonunuzdan sık sık açma eğiliminde olduğunuz herhangi bir dosyayı ve hatta klasörü bulun. Yanındaki küçük üç noktalı menü simgesine dokunun ve gözlerinizi kırpıştırarak gözlerinizin önünde beliren genişleyen seçenekler listesine yakından bakın.

Bu listenin ortalarında – ve cihazınızın boyutuna bağlı olarak görmek için biraz kaydırmanız bile gerekebilir – “Ana ekrana ekle” adlı zararsız küçük bir seçenek görmelisiniz.

Android Kısayolları: Google Drive JR

O şebek oğluna dokunun, peki ya buna ne dersiniz? Aslında tek dokunuşla kısayol ekleyebilirsiniz. tam olarak bu öğe Süper hızlı, doğrudan erişim için doğrudan ana ekranınızda. Bu, ana Drive uygulamasını açmanıza veya herhangi bir şekilde araştırma yapmanıza gerek kalmadan istediğiniz zaman kolayca ulaşabileceğiniz anlamına gelir.

Android Kısayolları: Google Drive ana ekranı JR

İlginç olan, aynı türden kısayolların Bazen ilişkili uygulamanın simgesini basılı tuttuğunuzda görünürler, ancak çoğu zaman görünmezler. Android arayüzünün bu alanı, yakın zamanda erişilen bir veya iki öğeyle birlikte bir uygulama içindeki işlevlerin bir kombinasyonunu içerme eğilimindedir. Ancak, göz attığınız belirli bir dosya veya klasör olduğunda, gerçek uygulamaya dalmak ve onu bulmak size kalmış – ardından onu oradan ana ekranınıza ekleme seçeneğini bulun.

Ve Drive, bu şaşırtıcı olasılığın var olduğu tek yer değil.

Kısayollar, kısayollar, her yerde

Bu sistemin ortaya çıktığı yerin çoğunlukla üretkenlik uygulamaları olduğunu söylediğimi hatırlıyor musunuz? Belki de onu keşfetmek için mükemmel bir yer olan başka bir Android uygulamasının Google Dokümanlar.

Dokümanlar’ı açın, sahip olduğunuz herhangi bir dokümanın yanındaki üç noktalı menü simgesine dokunun ve beliren panelde “Ana ekrana ekle” seçeneğini arayın. (Özellikle burada, onu bulmak için neredeyse kesinlikle biraz aşağı kaydırmanız gerekecek. Gizli olduğunu söylemiştim!)

O enayiye dokunun ve shazam: Artık sizi doğrudan ana ekranınızdan o belirli belgeye ışınlayacak tek dokunuşlu bir kısayolunuz var.

Android Kısayolları: Google Dokümanlar ana ekranı JR

Bundan daha kolay olamaz. Ve aynı şey mümkündür Android’de Microsoft Wordbu arada, senin reçelin buysa.

Konsept, aşağıdaki gibi elektronik tablo cephesi için de geçerlidir. Google E-Tablolar Android uygulaması:

Android Kısayolları: Google E-Tablolar ana ekranı JR

Ayrıca, Google Kişiler Android uygulamasında da mevcuttur. Orada herhangi bir kişiyi açın, ardından ekranın sağ üst köşesindeki üç noktalı menü simgesine dokunarak kendinize söz konusu Homo sapien’in merkezine hızlı ve basit bir bağlantı verin.

Gözden kaçırması ve/veya unutması çok kolay olsa da en göze çarpan örnek Chrome’dur. Orada, belirli bir siteyi görüntülerken üç noktalı menü simgesine dokunarak doğrudan bir bağlantı ekleyebilirsiniz. o site ana ekranınıza

Ve bu sistemin dikkate değer bir yönü daha var.

Bekle – widget’lar mı?!

Bu kurulum hakkında özellikle kafa karıştırıcı olan şey, bahsettiğimiz türden kısayolların teknik olarak Android widget’ları olarak kabul edildi – gerçekte, gerçekten öyle değiller. Onlar kısayollar.

Şu şekilde biliyorum: Widget’lar istiflenemez. Bir widget’ı diğerinin üzerine sürüklemeye çalışın ve hiçbir şey olmayacak (kendinizi bir saniyeliğine biraz aptal hissetmek dışında).

Uygulamaya eklenen bu kısayollarla, aksine, istediğiniz gibi sürükleyip yığınlayabilirsiniz. Ve aslında bu, başka bir ilginç olasılığın önünü açar: Yaratabilirsiniz klasörler kendinize özel bir üretkenlik komuta merkezi vermek için ilgili kısayolların sayısı.

Android Kısayolları: Ana ekran klasörü JR

Widget’ın yanlış sınıflandırılmasının akılda tutulması önemlidir, çünkü bazen bunun gibi bir kısayolla karşılaşabilirsiniz. sadece telefonunuzun widget ekleme menüsünden erişilebilir — olumsuzluk uygulamanın kendisi aracılığıyla.

Örneğin, Gmail’de durum böyledir. Parmağınızı ana ekranınızda herhangi bir yere basılı tutun ve widget ekleme seçeneğini bulun, ardından listede Gmail’i bulun ve “Gmail etiketi” öğesini arayın. Bu, ana ekranınızdaki gelen kutunuzdan herhangi bir belirli etikete tek dokunuşla kısayol eklemenizi sağlar ve tıpkı oluşturduğumuz diğer kısayollar gibi, bu kısayol daha sonra maksimum düzenleme için diğer kısayollarla bir klasörde birleştirilebilir .

Aynı şey Microsoft’un Android için OneDrive uygulaması yanı sıra, herhangi bir belirli varış noktasına yol tariflerini açmak için tek dokunuşla bağlantı oluşturma seçeneği sunan Google Haritalar Android uygulaması. Bulmak için o widget ekleme menüsüne bakmanız yeterli.

Bu yüzden, üzerinden geçtiğimiz örnekleri bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın ve sonra başka neler bulabileceğinizi görmek için etrafa bakının. Kesin olan bir şey var: Parmaklarınızın ucunda ekstra verimlilik için harika seçenekler var. Ve artık kafanızda bu Mega-Nerd™ bilgisine sahip olduğunuza göre, bilirsiniz kesinlikle onları nasıl ortaya çıkaracağınızı ve potansiyellerinden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı.

Tamamen ücretsiz uygulamamla daha da gelişmiş kısayol bilgileri edinin Android Kısayol Süper Kursu. Telefonunuz için zaman kazandıran tonlarca numara öğreneceksiniz!

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13