NASA, Orion’un mürettebat modülü dikme sistemini Mart 2018’de Kuzey Karolina Sahili açıklarında test etti. Kredi: NASA

23. uçuş gününde[{” attribute=””>NASA’s Artemis I mission, the Orion spacecraft continues making the return trip to Earth, capturing photos and video along the way.

“At present, we are on track to have a fully successful mission with some bonus objectives that we’ve achieved along the way,” said Mike Sarafin, Artemis I mission manager. “On entry day, we will realize our priority one objective, which is to demonstrate the vehicle at lunar re-entry conditions, as well as our priority three objective, which is to retrieve the spacecraft.”

The mission management team met with the entry flight director and NASA recovery director as the planned splashdown of Orion Sunday, December 11 is now about 72 hours away. They evaluated the weather and decided on a landing site in the Pacific Ocean near Guadalupe Island, south of the primary landing area. Watch the reentry preview briefing (video embedded below) for more details.

8 Aralık’ta NASA uzmanları, Artemis I görevini tamamlayacak olan Orion uzay aracının yaklaşmakta olan girişini, inişini ve sıçramasını önizleyecek. Uzayda 25,5 gün geçirdikten sonra, Orion’un Pasifik Okyanusu’na San Diego kıyılarında 12:40 pm EST’de (17:40) sıçraması bekleniyor. UTC) 11 Aralık Pazar günü. NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ABD Donanması ile birlikte çalışan keşif yer sistemleri kurtarma ekibi uzay aracını kurtaracak. Bu etkinlik için canlı yayın 11:00 EST’de (16:00 UTC) başlar.

Dün gece geç saatlerde, uçuş kontrolörleri Orion’un son bir araştırmasını yaptı. mürettebat modülü ve servis modülü uzay aracının dört güneş panelinin her birinde kameralar kullanarak. Mürettebat modülü incelemesi sırasında uçuş kontrolörleri, uzay aracını uzayın soğuğundan ve yeniden girişin aşırı sıcaklığından koruyacak 1.300 termal koruma sistemi karosundan oluşan arka kabuğa bakar.

Yeniden girişten hemen önce, mürettebat modülü ve hizmet modülü ayrılacak ve yalnızca mürettebat modülü Dünya’ya dönerken, hizmet modülü Pasifik Okyanusu üzerinden yeniden girişte Dünya atmosferinde yanar. Artemis I yörüngesi, kalan parçaların karaya, insanlara veya nakliye yollarına tehlike oluşturmamasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Artemis I Uçuş Günü 22 Orion Ay'a Bakıyor

22. uçuş gününde Orion’un bakış açısından Ay, Artemis I uzay aracı bu görüntüde 125.000 milin üzerinde olan komşumuz Ay’dan uzaklaşmaya devam ederken daha küçük görünüyor. Kredi bilgileri: NASA

Servis modülünden ayrıldıktan sonra, ekip modülü bir görev gerçekleştirmek için hazırlanacaktır. girişi atla uzay aracının seçilen iniş alanına doğru ve tutarlı bir şekilde iniş yapmasını sağlayan teknik. Orion, Dünya atmosferinin üst kısmına dalacak ve bu atmosferi, kapsülün kaldırılmasıyla birlikte atmosferden çıkmak için kullanacak ve ardından son iniş için tekrar girecek. paraşütler ve aşağı sıçratın. Bu teknik, Ay’dan ne zaman ve nerede döndüklerinden bağımsız olarak gelecekteki Artemis görevleri için güvenli bir yeniden girişe izin verecektir.

Dünya atmosferi başlangıçta uzay aracını 325 mph (525 km/s) hızına yavaşlatacak, ardından Orion Dünya atmosferinden alçalırken paraşütler yaklaşık 10 dakika içinde aşağı inme hızına indirecek. Paraşüt konuşlandırması, yaklaşık beş mil yükseklikte, üç küçük paraşütün ilerideki bölme kapaklarını çekmesiyle başlar. Ön bölme kapağı ayrıldığında, iki drogue paraşütü, ana paraşüt konuşlandırması için mürettebat modülünü yavaşlatacak ve dengeleyecektir. 9.500 fit (2.900 metre) yükseklikte ve 130 mph (210 km/s) uzay aracı hızında, üç pilot paraşüt ana paraşütleri kaldıracak ve konuşlandıracak. 116 fit çapındaki (35 metre çapında) naylon çuha veya “ipek” paraşütler, Orion mürettebat modülünü 20 mph (32 km/s) veya daha düşük bir sıçrama hızına yavaşlatacaktır.

Artemis I Uçuş Günü 22 Orion ve Hilal Dünya

Orion, burada hala 234.000 mil uzakta bir hilal olarak görünen Dünya’ya olan yolculuğuna devam ediyor. Artemis I uzay aracının 11 Aralık Pazar günü Pasifik Okyanusu’na inmesi planlanıyor.

Paraşüt sistemi, 36.000 fit kare (3.300 metrekare) kanopi malzemesinden yapılmış 11 paraşüt içerir. Gölgelik, top benzeri havan topları ve piroteknik iticiler ve cıvata kesiciler kullanılarak seri olarak konuşlandırılan 13 milden fazla Kevlar hatları ile uzay aracının tepesine tutturulmuştur. Orion’un paraşüt sistemi hakkında daha fazla bilgi edinin. Artemis I başvuru kılavuzu.

Artemis I’in Dünya’ya dönüşünün NASA TV yayını 11 Aralık Pazar günü saat 11:00 EST’de başlıyor. Orion uzay aracının Guadalupe Adası yakınlarında saat 12:40’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi planlanıyor.

8 Aralık günü saat 18:00 CST’den hemen önce Orion, Dünya’dan 207.200 mil (333.456 km) ve Ay’dan 180.400 mil uzakta, 2.277 km/sa hızla gidiyordu.

Orion, Uzay Fırlatma Sisteminde fırlatıldı (SLS) NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki tarihi Fırlatma Kompleksi 39B’den 16 Kasım 01:47 EST’de (6:47 UTC) roket.

Artemis I görevi, NASA’nın derin uzay keşif sistemlerinin ilk entegre testidir: Orion uzay aracı, SLS roketi ve Kennedy Uzay Merkezi’nin Keşif Yer Sistemleri.uzay-2