Pentagon, geçen yıl Microsoft ile yaptığı 10 milyar dolarlık JEDI sözleşmesini iptal ettikten sonra, bulut bilgi işlem ağını kurmaları için dört teknoloji devine 9 milyar dolarlık yeni bir sözleşme imzaladı.

Eskiden “JEDI” olarak adlandırılan sözleşme, artık “Ortak Savaşta Mücadele Bulut Yeteneği” (JWCC) olarak adlandırılıyor. Amazon Web Services, Google Destek Hizmetleri, Microsoft ve Oracle’a verilmiştir.

2019’da ABD Savunma Bakanlığı, Microsoft’a 10 yılda 10 milyar dolar değerinde JEDI sözleşmesini verdi. Ancak AWS tarafından açılan bir davanın ardından departman, sözleşmeyi Temmuz 2021’de feshetti. Aynı yılın Kasım ayında Pentagon, AWS, Microsoft, Google ve Oracle’dan uygulamalarını yeni JWCC sözleşmesi için yeniden göndermelerini istedi.

Çok yıllı bir çoklu bulut düzenlemesi

JWCC, ABD Savunma Bakanlığı’nın ticari bulut bilgi işlem yeteneklerini ve hizmetlerini doğrudan kazananlardan “görev hızında, genel mahalleden taktik çevreye kadar tüm sınıflandırma seviyelerinde” edinebileceği çok ödüllü bir sözleşmedir. Pentagon’u açıklıyor. Bu, askeri personelin sınıflandırılmamış, gizli ve çok gizli verilere erişmesine izin veren hizmetlerle sözleşme yapabileceği anlamına gelir.

Duyuruda, bakanlığın esnek bilgi işlem, depolama, ağ altyapısı, gelişmiş veri analitiği, sağlamlaştırılmış güvenlik ve gelişmiş taktik cihazlar gibi hizmetleri seçebileceği belirtildi. Associated Press’e görePentagon, sözleşme bitiş tarihini Haziran 2028 olarak belirledi.

Dört satıcı yerindeyken, Pentagon tüm yumurtalarını tek bir sepete koymak yerine çoklu bulut düzenlemesini tercih ediyor.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15