Kredi: NASA, ESA ve L. Bianchi (Johns Hopkins Üniversitesi); İşleme: Gladys Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

Bu yıldızlı manzaranın sol üst köşesinde, küresel küme NGC 2031 parlak bir şekilde parlıyor. Binlerce yıldızdan oluşan bu yoğun grup, yıldızlarının karşılıklı yerçekimi ile küresel bir şekilde bir arada tutulur. Küme, Samanyolu’nun birçok yıldız oluşum bölgesine sahip bir uydu gökadası olan Büyük Macellan Bulutu’ndaki (LMC) Mensa takımyıldızında yer almaktadır. Dünyanın güney yarımküresinden görülebilir.

NGC 2031, periyodik olarak parlaklaşan ve kararan yıldızlar olan oldukça büyük bir Sefeid değişken yıldızı popülasyonu (en az 14) içerir. Bir Sefeid’in en yüksek parlaklık arasındaki dönemi, parlaklık ölçümleri ve Dünya’dan alınan bazı gözlemlerle birleştiğinde, astronomların yıldızın bizden uzaklığını belirlemesine yardımcı olabilir. Bilim adamları bu ölçümleri kullanarak NGC 2031’in Dünya’dan yaklaşık 150.000 ışıkyılı uzaklıkta olduğunu tahmin ediyor.

NGC 2031 kümesi, LMC’nin son derece yoğun ve yıldızlı bir bölgesinde yaşar. Bu kalabalık alandaki konumu, yakındaki yıldızların atmosferlerinin ve yüzey özelliklerinin incelenen nesnelerin ölçümlerini etkilediği bir fenomen olan “yıldız kirlenmesine” neden olur.

Yıldız kirlenmesi, küme merkezindeki parlak mavi yıldızların gözlemlerini açıklayabilecek bir teoridir. Bunlar gibi yıldızlar tipik olarak çok sıcak yanar ve kısa ömürleri vardır, ancak küresel kümelerin yalnızca eski yıldızları barındırmasıyla bilinir. Başka bir teori, bu parlak mavi yıldızların aslında komşularından daha sonra oluşan bir yıldız türü olan mavi başıboş yıldızlar olduğu ve gökbilimcilerin onları NGC 2031 gibi daha eski küresel kümelerde gözlemlemelerine olanak sağladığıdır. Mavi başıboş yıldızların iki yıldızın birleşmesinden oluştuğu düşünülmektedir. daha büyük kütleye ve dolayısıyla daha mavi renge sahip bir yıldızla sonuçlanan eski, kırmızı yıldızlar – Hubble’ın başka bir küresel küme olan 47 Tucanae’yi görüntülemesinin yardımıyla geliştirilen bir teori.

NGC 2031’in 140 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor ve kütlesi güneşimizin 3.000 katından fazla. Gökbilimciler bu kümeyi Hubble’ın ultraviyole yeteneklerini kullanarak incelediler.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Hubble, 8 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-hubble-captures-globular-cluster-ngc.html adresinden alınan küresel küme NGC 2031’i (2022, 8 Aralık) yakaladı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.



uzay-1