Honda, 2024 baharında mini ticari elektrikli minibüs satışına başlayacak

honda Motor Co., araç serilerini elektrikli hale getirme çabalarının bir parçası olarak 2024 baharında mikro boyutlu ticari elektrikli minibüslerin satışına başlayacağını söyledi.

Japon otomobil üreticileri, karbon ayak izini azaltma baskısı altında ülkeye özgü araba boyutundan yararlanarak, akülü elektrikli araçları (BEV’ler) ülkede popüler hale getirmenin bir yolu olarak küçük ticari kamyonlara yöneliyor.

Honda’nın elektrikli kamyonet 200 km’lik (125 mil) bir hedef seyir menziline sahip ve fiyatı yaklaşık 1 milyon yen (7.270 $) olarak belirlemeye çalışıyor.

Benzinli-elektrikli hibrit modeller çok daha popüler olmaya devam ediyor Japonya BEV’ler geçen yıl Japonya’da satılan binek otomobillerin sadece %1’ini oluşturdu.

Ayrıca Oku

Stellantis, içten yanmalı motorlu minibüsleri elektrikli araçlara dönüştürme projesinde Qinomic ile ortaklık kuruyor
Renault-Airbus ortaklığı yeni nesil elektrikli piller geliştirecek

Yine de otomobil üreticileri, yollardaki arabaların %40’ının mikro “kei” arabalar olduğunu ve işletmelerin karbon ayak izlerini azaltmaları için yatırımcıların baskısı altında olduğunu söyleyerek, küçük ticari araçların ülkedeki BEV’leri yaygınlaştırmanın anahtarı olduğuna inanıyor.

Honda CEO’su, “Japonya’da elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmanın en hızlı yolunun, öncelikle ticari pazarı, özellikle de Japon pazarının temel dayanağı olan hafif araçlar alanında ele geçirmek olduğuna inanıyoruz” dedi. Toshihiro Mibe Nisan ayında geri

mitsubishi motors corp Geçen ay, 133 km’lik (83 mil) bir seyir menziline sahip olan ve sübvansiyon olmadan yaklaşık 2,4 milyon yen’e mal olan ticari kamyonu Minicab-MiEV’i yeniden piyasaya sürdü.

Ticari araç koalisyonu CJPTliderliğinde Toyota Motor ŞirketiTemmuz ayında mini araç uzmanlarıyla birlikte küçük elektrikli ticari minibüsler geliştireceğini söyledi. Daihatsu ve Suzuki Motor Corp.

Nisan ayında Honda, 2030 yılına kadar yılda yaklaşık 2 milyon elektrikli araç ve dünya çapında 30 elektrikli araç modeli üretme hedeflerini ortaya koydu.

FacebooktwitterLinkedin




genel-9