Pixel 7 Pro’da bulunan yeni özelliklerden biri de Makro Odaklanmadır. Kameranızı çekeceğiniz fotoğrafın öznesine yeterince yaklaştırdığınızda, ultra geniş kamera Makro Odaklamayı açar. İkincisi etkinleştirildiğinde, çiçeklerin, böceklerin, pirinç tanelerinin ve daha fazlasının aşırı yakın çekimlerini yapabilirsiniz. Ancak Pixel 7 Pro’nuzun ultra geniş kamerasının, dünyada isteyeceğiniz en son şeyken Makro Odaklamayı otomatik olarak etkinleştirmesini nasıl önleyebilirsiniz?

İyi bir soru, iyi bir cevabı hak eder. 9to5Google Google Kamera uygulamasının 8.7.250 sürümüne yönelik bir güncellemenin kullanıma sunulmaya başladığını söylüyor. Güncelleme, kamera uygulaması açıkken ayarlar menüsüne Makro Odak için kontroller ekler (ekranın sol üst köşesindeki hap şeklindeki simgeye dokunun). Makro Odağı kontrol etme yeteneği, Pixel ekranının üst ortasından aşağı kaydırdığınızda görülen Hızlı Ayarlar’da da bulunur.
Güncelleme ile artık Makro Odak için üç ayar var. “Kapalı” (üzerinde eğik çizgi bulunan bir çiçek simgesini kullanır), konunuza ne kadar yaklaşırsanız yaklaşın ultra geniş kameranın ultra geniş kamera olmaya devam edeceği anlamına gelir. Makro Odağı “Otomatik” olarak ayarlamak, nesnenize her yaklaştığınızda Makro Odağı açar.

“Otomatik” ayarı, sağ tarafında “A” harfi bulunan bir çiçek simgesi gösterecektir. Makro Odak geçişini “Açık” konumunda bırakmak, çiçek simgesiyle gösterilen Makro Odak özelliğini her zaman açık tutacaktır. Ayrıca ekranın üst kısmında “Makro kilitli” yazan bir mesaj göreceksiniz. Bu, Pixel 7 Pro’ya her zaman hazır bir Makro kamera sağlar (elbette ultra geniş kameranın yerine).

Güncelleme ayrıca kullanıcıların ekrana iki kez dokunarak 2 kat yakınlaştırma yapmasına olanak tanıyan özelliği de kaldırıyor. Güncellemeden sonra yakınlaştırmayı beğeninize göre ayarlamak için sıkıştırarak yakınlaştır özelliğini kullanabilir veya deklanşörün üstündeki düğmeleri/kaydırıcıyı kullanabilirsiniz. Garip bir şekilde, o sırada Google’ın çift dokunma özelliğini Pixel 7 serisi hariç tüm Pixel modellerinden kaldırdığı bildirildi, bu yazarın Pixel 6 Pro’sunda çift dokunma hareketi kamerayı 1x ve 2x optik yakınlaştırma arasında hareket ettiriyor.
Güncelleme şimdi yayınlanıyor, bu yüzden gözlerinizi dört açın. Telefonunuza ulaşması biraz zaman alabilir, bu nedenle güncelleme henüz cihazınıza ulaşmadıysa bunu kişisel algılamayın. Piksel 7 Pro.telefon-1