Federal Ticaret Komisyonu, resmen dava edildi Microsoft, şirketin video oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almasını durdurma girişiminde bulundu. 8 Aralık Perşembe günü açılan dava, anlaşmanın Microsoft’u video oyunları endüstrisinde çok güçlü bir rakip haline getireceğini ve nihayetinde rekabeti bastıracağını iddia ediyor. Dava biraz sürpriz oldu, çünkü Politika FTC’nin geçen ayın sonlarında Microsoft’a karşı antitröst iddialarında bulunacağını belirtti.

tarafından bildirildiği gibi Washington postdava, FTC’nin “teknoloji endüstrisindeki konsolidasyonu dizginlemeye yönelik en önemli çabasını” temsil ediyor. Haber, önde gelen akademik ve teknoloji eleştirmeni Lina Kahn’ın FTC başkanlığına atanmasını takip ediyor ve onun “yeni bir rekabet uygulamasında yeni bir çağ başlatma” misyonuyla aynı çizgide. Microsoft’un, Adalet Bakanlığı’nın şirkete karşı bir antitröst davası açtığı 20 yılı aşkın süredir “işine yönelik bu kadar ciddi bir düzenleyici tehdit” görmediği bildirildi.

The Washington Post’a göre bu dava, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını durdurabilir. Bu yılın başlarında duyurulan bu satın alma, şirkete Call of Duty, Diablo, Overwatch, League of Legends ve Candy Crush gibi franchise’ların sahipliğini verecek.

Bu süreç boyunca Microsoft defalarca, bu satın almayla amacının münhasırlık olmadığı konusunda kamuoyuna güvence vermeye çalıştı. Şirketin, Call of Duty serisinin on yıl boyunca PlayStation platformlarında kalacağını ve anlaşma gerçekleşirse Nintendo konsollarına da geleceğini garanti ettiği bildirildi. Bununla birlikte, FTC, satın almanın Microsoft’a hâlâ haksız bir avantaj sağladığını ve “bu daha gelişmekte olan oyun pazarlarındaki yeniliği azaltabileceğini” iddia ediyor.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1