Yarımada ise son yıllarda kaydedilen ilerlemeye rağmen teknoloji şirketlerine ayrılan sermayenin hesaplanmasında ortalamanın çok altında İspanya ile el ele gidiyor. Aslında, İtalya’daki yatırımlar, 20 milyon doların altındaki erken aşama operasyonlara yönelik olma eğilimindedir ve bu alanda Birleşik Krallık’tan bile daha iyi rakamlar gösterirken, piyasa değeri açısından çok sınırlı, Avrupa düzeyinde şimdiye kadarki en düşük seviye.

Sınırlı başlangıç ​​ekosistemi

Bu nedenle, Atomico analistlerinin de onayladığı gibi olumlu işaretler var ve her ikisi de bir milyar doları aşan bir değerlemeye ulaşan Satispay ve ScalaPay’in elde ettiği tek boynuzlu at statüsü kesinlikle bunların arasında. İtalya hala büyük bir gelişim marjına sahip, çünkü diğer ülkelere kıyasla sermaye yatırımları açısından hala çok düşük bir ağırlığa sahip: İtalyan teknoloji girişimleri, Avrupa’dakilerin %6’sını temsil ediyor (2,6 milyondan fazla çalışan için toplamda yaklaşık 170.000) ve bunun için para ödüyor. yatırımların yeni bir işin gelişiminin ilk aşamalarını destekleme eğiliminde olduğu gerçeği.

Bu nedenle, ana start-up ekosistemlerinin gösterdiği rakamlardan çok uzaktayız, ancak uzmanlara göre, düzenleyici bir çerçeve (startup yasası) ve inovasyonu destekleyen girişimler sayesinde ileriye doğru sıçramanın yakın olduğunu beklemek makul. son yıllarda hareketin genişlemesi için itici bir güç görevi gördü.

Kriz sonrası perspektifler

Atomico, 2022’nin zor bir yıl olduğunu göz ardı ederek, 2008’deki küresel mali krizden bu yana en zor makroekonomik bağlamı oluşturan olumsuz olayların birleşimi göz önüne alındığında bunun imkansız olduğunu nihayet kabul ediyor. ekosistem, hem gösterilen hızlı olgunlaşma nedeniyle hem de yatırım için hala kullanılmayan sermayenin geniş ölçüde bulunması nedeniyle güçlü kalmıştır.

Eski Kıta’daki erken aşama turları, bu bir başlangıç ​​noktasıdır, Amerika Birleşik Devletleri’ndekilerle aynı çizgide olmaya devam ediyor (küresel olarak dağıtılan fonların %31’i Avrupalı ​​teknoloji girişimlerine gidiyor, bu oran yıldızlara sahip olanların %33’ü). ve bu evren etrafında dönen yetenek boru hattı şimdiye kadarkilerin en büyüğüdür. Analistler, Avrupa teknoloji endüstrisinin gerçek “başarısının” sermaye piyasalarının değerlemeleri ve değerinden çok inovasyonu yönlendirme ve uzun vadeli şirketler yaratma becerisiyle ilgili olduğu sonucuna varıyor.genel-18